Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

wyłączanie triaka w pierwszej ćwiartce sinusoidy

09 Mar 2016 21:41 453 2
  • Poziom 15  
    Dobry Wieczór !!! Zawsze zastanawiała mnie odpowiedź na pytanie jak to się dzieje, że można wyłączać triak w 1/3 np: pierwszej ćwiartki sinusoidy za pomocą atmegi, dzięki czemu jest np: możliwość sterowania jasnością załączonej na wyjściu żarówki skoro triak jak mi wiadomo może przestać "płonąć" tylko w wypadku przejścia przez zero...chyba że czegoś nie doczytałem .W każdym razie nigdzie nie znalazłem publikacji na ten temat i wiem ,że jednak można go wyłączać ponieważ sam robiłem sterowanie obrotami wiertarki i widziałem przebieg na oscyloskopie.Jak jednak to się dzieje to nie mam pojęcia.Pozdrawiam zainteresowanych tym tematem i czekam na odpowiedź bo dzisiaj to już chciałbym wreszcie się tego dowiedzieć :)
  • Poziom 34  
    Dla porównania zobacz przebiegi na obciążeniu żarówką.
    Co obserwowałeś?
  • Poziom 15  
    Nie widziałem przebiegów na obciążeniu z żarówką natomiast obserwowałem przebieg , który wyglądał jak płetwy rekina na przemian skierowane jedna w dół następna do góry

Dodano po 42 [minuty]:

He sam sobie odpowiedziałem na to pytanie. O mamusiu jakie to proste.Istotnie triaka nie można wyłaczyć w pierwszej ćwiartce ale za to można go załączyć z opóźnieniem :)