Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Optex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Automatyka do bramy dwuskrzydłowej - prośba o poradę

10 Mar 2016 12:13 2406 22
  • Poziom 8  
    Witam serdecznie,

Niebawem stanie u mnie nowe ogrodzenie i od tygodnia nie śpię po nocach i zastanawiam się jaki automat będzie do tego najlepszy. Sam go zakładać raczej nie będę jednak firmy z którymi się kontaktuje mają tak skrajne opinie, że już nic nie wiem :)

Automatyka będzie pracować z bramą widoczną poniżej. Sama brama do najlżejszych na pewno nie należy i na dodatek ma taką powierzchnię że przy dużym wietrze będzie stawiała spory opór.

I jeszcze może jakiś schemat jak by to miało wyglądać. Szału nie ma ale coś widać :)

Z lewej strony bramy będzie siatka gabionowa - jeśli to w czymś pomoże ten mniejszy wymiar może być jeszcze zmniejszony do 25 cm. Brama osadzona na słupkach 10x10cm. Z prawej strony furtka. Szerokość bramy to 3,5 metra.

Na starcie miał być założony napęd faac 414 i nie było tematu. Jednak odkąd dowiedziałem się, że potrzebne są do niego ograniczniki przy otwarciu a ich zdecydowanie nie chcę. W teorii ich podobno być nie musi bo maxymalne otwarcie bramy może być równoznaczne z całkowitym skręceniem się śruby. Jednak gdzieś wyczytałem, że wtedy szybciej zużywają się siłowniki a co więcej brak zastosowania ograniczników jest równoznaczny z utratą gwarancji. W związku z tym zacząłem szukać czegoś innego.

Kolejne pomysły to faac s418 oraz faac 413 - siłowniki na 24V, większa częstotliwość pracy, zmiana kierunku ruchu po napotkaniu na przeszkodę - zawsze jakieś plusy. No i najważniejsze to mechaniczne ograniczniki wbudowane w siłowniki. Pytanie tylko czy któryś z nich byłby odpowiedni? I jakie są minusy siłownika 24V? Mniejsza siła ciągu to minus? Oglądając filmiki na yt widać, że np s418 pomimo mniejszej siły uciągu jest dużo szybszy od faac 414.

Po kontakcie z firmą, która miałaby montować automatykę polecono mi Tousek Swing X jest to jednak zupełnie inna półka cenowa i to nie wchodzi w grę. Padła również propozycja automatyki Tousek Turn 10 bo jak mi powiedziano nie potrzebują ograniczników na otwarciu. Niby wszystko fajnie bo przeglądając wszystkie wymiary montażowe, wymiary ramienia itd na pewno udałoby się go zamontować w moim przypadku. Jednak w instrukcji jest napisane o konieczności stosowania ogrniczników, czyli ta sama sytuacja co z faac 414 - potrzebne są ograniczniki przy otwieraniu. Powiedziano mi, że nie ma problemu aby zamontować je tak aby ograniczników nie było - domyślam się, że chodzi o to smo co z faac 414. I znów pojawia się pytanie - czy w tych automatach całkowite zamknięcie się śruby ma wpływ na szybsze zużywanie się siłowników?

Co będzie najlepsze w moim przypadku? Na co zwracać uwagę? Czy faac s418 / 413 uda się sprawnie zamontować przy takich wymiarach i czy poradzą sobie one z taką bramą?

Bardzo proszę o pomoc :)
  • Poziom 14  
    Jaki masz budżet przeznaczony na napęd do bramy?
    Tutaj jest dość prosta sytuacja do montażu. Nie wiem jak w faacu ale w benince nie są wymagane odboje na otwarciu do otrzymania gwarancji.
    W takiej sytuacji zaproponowałbym beninca bob21 ( ma wbudowane ograniczniki mechaninczne na otwarciu i zamknięciu) a jeśli masz większy budżet to bob30 (on ma metalowy wózek na śrubie i wiekszy zapas mocy). Poza tym bob jest wąskim siłownikiem więc łatwiej będzie zachować wymiary montażowe przy furtce niż np przy touseku turn10
    Dobrze by było gdybyś podał odległość zawiasu od słupa bramy i wymiar szczeliny miedzy słupkiem a furtką.
    Od strony gabionu też jest ważna odległość zawiasu ale siłownik powinno dać się zamontować na styk z siatką gabionu, tak żeby zachować wymiary montażowe.
  • Poziom 8  
    Budżet na sam napęd max 2800 zł bo jeszcze 600 zł za montaż wołają :)

Benica bob ma ograniczniki mechaniczne wbudowane tak jak faac s418 / 413 tak więc tu odboje wymagane nie są na pewno dlatego też na Benice też zwróciłem uwagę :) Z tym, że Benica ma jeden duży minus przynajmniej w moim odczuciu a mianowicie stopień ochrony ip44 - według mnie jak na polskie warunki to za mało i może zalać ten automat.

Firma, która będzie zakładała automat jest podwykonawcą firmy, która będzie wykonywała ogrodzenie. Jeśli chodzi o touseku turn10 to podobno aby go prawidłowo zamontować to przy otwarciu musi wychylić się 2-3 cm za słupek. Tak więc jest prawdopodobieństwo, że furtka się nie otworzy - ale po co ostwierać furtkę jeśli brama jest otwarta? :)

Wymiar szczeliny to około 1,5 - 2 cm, jesli chodzi o odległość zawiasu od słupka to niewiele mogę powiedzieć.

Gabion będzie wystawał nad słupek o max 10 cm. Turn 10 jest montowany na ramieniu, które ma 13 cm, faac s418 jesze dłuższe tak więc pewnie większość automatów i tak wyłoży się nad siatkę gabionową - chyba, że się mylę :)
  • Poziom 14  
    Nie spotkałem się jeszcze z zalaniem automatu typu bob, może faktycznie ten stopień ochrony nie jest wysoki ale to są urządzenia na zewnątrz i warunki atmosferyczne im nie straszne.

Poco blokować furtkę przy otwartej bramie skoro można zrobić tak, żeby jej nie blokować? :D

Ramię siłownika dobiera się do odległości od zawiasu, przy turn 10 na słupku 10cm uchwyt 13cm będzie za długi.

Serio napęd typu bob lepiej się tu sprawdzi ale widzę, że jesteś już nastawiony na touseka i masz firmę, "która będzie zakładała automat". Wiec decyzja już zapadła i porady są nie potrzebne.
  • Poziom 8  
    Powiem tak... wolę mieć zablokowaną furtkę przy otwartej bramie niż iść na kompromis i kupić gorszy siłownik tym kosztem - w żadnym wypadku nie twierdzę tutaj, że Beinica jest gorsza :) Nie zdarzyło mi się wychodzić furtką kiedy była otwarta brama :)

Gdybyś uważnie przeczytał pierwszy post to byś wiedział, że nie jestem nastawiony na touseka bo według instrukcji potrzebuje on odbojników, których ja nie chce. Jestem bardziej nastawiony na facca s418 lub 413 jednak nie wiem, czy one się w tym przypadku nadają. Decyzja nie zapadła i porady są potrzebne tak więc liczę na to, że ktoś jeszcze się włączy w tą rozmowę :)
  • specjalista -automatyka bramowa
    Cytat:
    I jakie są minusy siłownika 24V? Mniejsza siła ciągu to minus?

Żadnych minusów użytkowych. Są lepsze pod każdym względem ( no może trwałość - szczotki w silniku 24V, ale i tak zanim się zetrą pewnie trzeba będzie coś mechanicznego serwisować, z drugiej strony kondensatory w silnikach 220V sypią się jeszcze szybciej...). Jedyny minus to ekonomiczny ( chociaż nie do końca - przy tej samej sile uciągu siłowniki 24 V zużywają 6 x (!) mniej prądu niż odpowiedniki 220V) - cena zestawu wyższa niż odpowiedników 220V.
    Co do siły ciłągu to niemal każdy siłownik w porównaniu z 414 będzie " słabszy" . Ten Faac to jeden z najsilniejszych w ogóle siłowników na naszym rynku.
    Co do wyboru siłowników z blokadami to rzuć jeszcze okiem na ofertę Nice - zestaw centrala 424 i siłowniki Wingo 24 mogą mieć konkurencyjną cenę a i dostęp do serwisu i części zamiennych dość bogaty.

Co do samego montaźu to brama i słupki raczej standard, każdy przeciętny siłownik to obsłuży. Tylko może ewentualnie być potrzebne zrobienie w słupku z kamieni w siatce wgłębienia pod siłownik, ale w takim czymś to chyba nie problem.
  • Poziom 8  
    To fakt, te same modele siłowników są droższe jeśli zasilane są na 24V jednak nie jest to duża różnica i chyba warto dopłacić jeśli ma być lepiej :)

Na te Nice Wingo 2024 również zwróciłem uwagę. Tylko zastanawiam się, czy nie są one za delikatne na taką bramę. Niby ciężar do 200kg i szerokość skrzydła do 2m ale gdzieś czytałem, że im mniej powietrza przepuszcza brama tym ta maksymalna szerokość skrzydła się zaniża. W moim przypadku za wiele tego powietrza brama nie przepuści :)

A miał ktoś do czynienia z modelami faac s418 i 413 ? Jak się one zachowują? Jaka jest ich trwałość?
  • Poziom 7  
    marcinp1984 napisał:
    Budżet na sam napęd max 2800 zł bo jeszcze 600 zł za montaż wołają :)

Witam, ja za montaż napędu zapłaciłem 300 zł.
    Fachowiec polecony przez punkt w którym kupowałem napęd także gwarancja podbita i wszystko ok. Okablowanie przygotowałem sam.
  • Poziom 8  
    Tutaj w cenie są również wszystkie materiały i prowadzenie przewodów - nie znam się na tym tak więc niech to przygotuje ktoś, kto się tym zajmuje :)
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 8  
    Ten automat też brałem pod uwagę i w zasadzie ciągle biorę. Jednak ma jeden duży minus względem np faac s418. Przeglądałem wiele filmików Nice Wingo jest dużo wolniejszy. Jeśli jednak byłoby to najlepsze rozwiązanie jestem w stanie się z ty pogodzić :)
  • Poziom 39  
    A ja bym tu zastosował LIFE Optimo OP3. Bardzo udany siłownik, z odbojami na obudowie, mocny 2000N. Troche dziwna i drętwa jest centrala przy ustawieniach, ale jak sie robi już kilka razy można sie przyzwyczaić. Poza tym nie programuje sie codzienne centrali , tylko raz i spokój.
    Jeśli prędkość otwierania jest priorytetem , to dołóż kilka stówek i zamontuj łamane ramieniówki.
  • Poziom 8  
    Te z łamanym ramieniem też przeglądałem jednak są one zbyt szerokie na słupek 10x10. Najwęższe jakie znalazłem nadają się co najwyżej do otwierania furtki :)
  • Poziom 39  
    Fakt, zapomniałem o tych cienkich słupkach. Nadal stawiam na OP3 LIFE. Zamontowałem i sporo i nie ma wiekszych problemów ani z siłownikami jak i z centrala. Można kupić kpl poniżej 1600 zł , wiec zostanie Ci jeszcze troche kasy na montaż
  • Poziom 8  
    Mam jeszcze pytanko do kogoś kto ma do czynienia z nice wingo 3024. Wcześniej pisałem że wydaje się strasznie wolny. Dzisiaj wpadłem na taki filmik: https://www.youtube.com/watch?v=9AYpOJhJuxg i tutaj już wcale tak wolno nie działa ;) Z czego to wynika, że na jednych filmikach brama otwiera się ślamazarnie a np. tutaj działa to bardzo fajnie? Można ustawiać jakoś prędkość siłowników?
    [/film]
  • specjalista -automatyka bramowa
    Prdkość bramy na filmach z YT najbardziej zależy od prędkości nagrania filmu.:)
    A poważnie w granicach killkunastu procent zależy (na razie nie wchodząc w szczegóły) od wymiarów montażowych siłownika - jednak nie ma zysków bez strat - montaż który powoduje szybszy ruch powoduje też większe obciążenie siłowników i mocowań oraz generuje mniej płyny ruch - w skrajnych przypadkach przechodzący w szarpanie ( słynne żabkowanie) . Generalnie im wolniejszy ruch tym większa żywotność siłowników.

W niektórych centralach ( np dedykowanej do 24 V siłowników Nice centralce MC 424) jest moźliwość przestawiania ruchu wolny/ szybki ale ta centralka ma domyślenie fabrycznie ustawiony ruch szybki a i tak kto.żyw taki ustawia więc ma to mniejsze znaczenie
  • Poziom 8  
    Coraz bardziej się skłaniam w kierunku tego nice wingo 3024. Nie ukrywam, że ciągle mi w głowie siedzi też faac s418 z tym, że za wingo przemawia to, że jest to chyba trochę nowsza konstrukcja no i odległość między osią siłownika a zawiasami brami jest 2-3 cm mniejsza co w moim przypadku jest chyba dosyć istotne i łatwiej będzie zachować wymiary montażowe. No i na yt jest kilka filmików w którym ten automat pracuje z naprawdę ciężkimi brami, które w ogóle nie przepuszczają powietrza i jakoś sobie z tym sprawnie radzi.

Mam jeszcze jedno pytanie. Na ile istotny jest montaż fotokomórek? Na mojej ulicy co drugi sąsiad ma automat do bramy ale żaden nie ma fotokomórek :)

Druga kwestia. Czy w moim przypadku fotokomórki zdadzą egzamin? O ile z lewej strony będzie ją można zamontować na koszu gabionowym o tyle z prawej jest furtka i dopiero za nią będzie kosz gabionowy.
  • Pomocny post
    specjalista -automatyka bramowa
    Cytat:
    Na ile istotny jest montaż fotokomórek? Na mojej ulicy co drugi sąsiad ma automat do bramy ale żaden nie ma fotokomórek :)

Dla spokoju i bezpieczeństwa - dość istotny (chociaż akurat ta centrala tzn MC424 ma sprawnie działający system amperometryczny wykrywający przeszkody) i wskazany - ludzie nie zakładają z oszczędności (30 -100zł) oraz przez trudności w montażu - braku łatwej możliwości przeciągnięcia nowych kabli między słupkami a systemy bateryjne wymagają oczywiście kłopotliwego pamiętania o bateriach (nietanich i same tanie nie są).
    Jeśli robisz bramę nóweksa to załóż.
    Ogólnie minimum to jedna linia - ta na słupkach, a wskazana druga działajaca w obie strony na specjalnych słupkach poza bramą od strony podwórka (FOTO2).
    Cytat:

o tyle z prawej jest furtka i dopiero za nią będzie kosz gabionowy.

Ale możesz zamocować na słupku pomiędzy bramą i furtką na specjalnym postumenciku - wszystkie firmy mają takie w ofercie.
    Ponieważ te fotki będą od strony ulicy - w razie obecności półświatka możesz zrobić swojej konstrukcji metalową osłonkę na fotkę na kamieniach a do słupka zamocować postument metalowy własnej konstrukcji z pancerną kieszonką na fotkę.
    A jeśli furtka nie wychodzi przy zamykaniu w światło kamiennych słupków to nic nie stoi na przeszkodzie coby zamontować fotkę na słupku z kamieni za furtką.
  • Poziom 14  
    Wystarczy zamontować fotokomórki na słupkach ze zmiennym kątem widzenia, tak żeby patrzyły w bok, bez uchwytów na gabionie, i kable też się schowają do słupków.
    Nice ma stopień ochrony ip 44, pod tym względem faac s418 będzie lepszy.
  • Poziom 14  
    Ja o tym wiem ale autor tematu napisał że:
    Cytat:
    Benica ma jeden duży minus przynajmniej w moim odczuciu a mianowicie stopień ochrony ip44 - według mnie jak na polskie warunki to za mało i może zalać ten automat.

Więc raczej nie chce napędów z takim stopniem ochrony
  • Poziom 8  
    Nie tyle, że nie chcę jednak wolał bym z większym stopniem ochrony :) Jeśli jednak wszystko wskazywałoby na to, że najlepszym wyjściem jest np. wingo 3524 jestem w stanie przymknąć na to ok :) W końcu na allegro sprzedaje się pełno 2024 i 3524 tak więc może ich nie zalewa ;)