Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lepsze chłodzenie CPU (schemat 3x FAN koncepcja) oc domowym sposobem

10 Mar 2016 14:05 1464 13
  • Poziom 10  
    Witam
    Mam pytanie czy moja koncepcja na chlodzenie jest dobra/zła (chlodzenia tower z tego co wiem lepiej utrzymuja stala temperature niz standardowe) dodam od siebie ze pragne uzyskac OC high ended (domowym sposobem) : Lepsze chłodzenie CPU (schemat 3x FAN koncepcja) oc domowym sposobemkoncepc...png Download (65.11 kB)
    AMDx2 5000 ~ 2.6 (high ended 3.5 @ 3.3) alu radiaotor (tego nie pomalujesz)

koncepcja 2 (tower domowym sposobem)
    Lepsze chłodzenie CPU (schemat 3x FAN koncepcja) oc domowym sposobemkoncepcj..2.png Download (37.7 kB)

PS
    Dodam ze komp chodzi prawie bez obudowy *nie ma cyrkulacji wewnętrznej
    PS2
    Wezmy pod uwage pewne zmienne - płyta głowna wraz z cpu moze byc w pozycji poziomej lub pionowej
    Jak to zrobic ?]

Połozyłem płyte gł. poziomo i zastosowałem 1 koncepcje oc ~@3.15 bez przegrzewania sie.
    Polecam bardzo dobry sposob
  • Poziom 13  
    Według mnie zła koncepcja, nie wiem jak się to robi teraz, ale kiedyś zasada była taka, że w przedniej (frontowej) części, najczęściej pod koszykami napędów umieszczało się wentylatory zasysające powietrze z zewnątrz, do wewnątrz obudowy, a w tylnej części obudowy (najczęściej zaraz pod zasilaczem, ale to zależy od budowy konkretnej obudowy) umieszczało się wentylatory wyciągające nagrzane powietrze na zewnątrz obudowy.

Zasada jest prosta, ciepło unosi się do góry, wiec zasysane, chłodniejsze powietrze, powinno mieć swój wlot jak najniżej, natomiast wysysane, cieplejsze powietrze, powinno mieć swoje ujście jak najwyżej.

Zmieniłem sposób zamieszczenia grafiki.
    RADU23
  • Poziom 13  
    No to właśnie w ten sposób wymusisz cyrkulację...
    W każdym OC jedną z istotniejszych spraw jest właśnie odpowiednia cyrkulacja powietrza, chcąc cokolwiek robić musisz zadbać na początku o odpowiednią wymianę ciepła.
  • Poziom 13  
    No to zasada i tak pozostaje ta sama, z tym że z powyższego musisz wyciąć "wyciąga wyżej/niżej zasysa". Po prostu cyrkulacja musi być i tyle, bo powietrze, sorry za wyrażenie, będzie się kisić!
    Czyli w przypadku obudowy desktop - montujesz wentylatory po przeciwnych stronach obudowy, po stronie gdzie w środku obudowy jest więcej miejsca ma być zasysane powietrze do wewnątrz, a po stronie gdzie jest ciaśniej ma być wentylator tłoczący powietrze na zewnątrz.

np. w taki sposób, troche słabo z rozmieszczeniem elemenów mi ten szkic wyszedł, ale to tylko przykład:
  • Poziom 10  
    Przepraszam za szczerosc ale jesli nie ma prawie obudowy ( brak klap bocznych tylko podstawa na pł głowna !) to ta cyrkulacja nie obowiązuje jaka jest na twoim schemacie a jak go polozymy (tzn. poziomo bedzie lezał cieple powietrze idzie do gory) to juz calkowicie sie zmienia...
    Jesli jestem w błedzie boze karaj mnie piorunem ! :|
  • Poziom 13  
    No ok, masz rację, jeśli nie masz obudowy, to ja bym zrobił tak:
    jeden wentylator na górze radiatora, drugi, z jednej strony tłoczy na radiator, a trzeci po przeciwnej stronie wyciąga, z tym że (jeśli już trzymać się zasad fizyki) umieścił bym je tak, że jeżeli płyta znalazła by się pionowo, to żeby dolnym wentylatorem powietrze było tłoczone na radiator, a górnym wyciągane z niego. I tyle.

jeśli mam być szczery, to tak istotne informacje powinny znaleźć się w pierwszym poście od razu, a Ty dodałeś je jak już udziliłem Ci odpowiedzi;)
  • Poziom 10  
    Cytat:
    jeśli mam być szczery, to tak istotne informacje powinny znaleźć się w pierwszym poście od razu, a Ty dodałeś je jak już udziliłem Ci odpowiedzi;)

Masz racje ;)
    Czekam na potwierdzenie tezy kolegi i/lub rozwiazania na inny sposob
  • Poziom 32  
    Wystarczy ukierunkować przepływ powietrza zamiast tłoczyć je do obudowy i zakładać ze jakoś się to samo zrobi - od wielu lat profesjonalni producenci robią tunele/dukty powietrzne które kierunkuje strugę powietrza tam gdzie jest to konieczne, zapobiega to powstawaniu np miejsc gdzie powietrze stoi (bo się np odbija i znosi)...
  • Poziom 10  
    połozyłem płyte gł. poziomo i zastosowałem 1 koncepcje oc ~@3.15 bez przegrzewania sie.
    Polecam bardzo dobry sposob :) testuje od rana
    jak zmienie paste termo pochwale się maxymalnym OC (takie mam założenia heh daj bóg :D )
  • Poziom 16  
    Ja bym górę radiatora zakleił i zostawił dwa wentylatory - tłoczący i wyciągający.
    Powietrze będzie szybciej przepływać
    A jeśli jest miejsce to wentylatory dać podwójne (wentylator przykręcony do wentylatora = 4szt.)
  • Poziom 16  
    Uporządkuj tego pająka z kabli. To zaburza przepływ powietrza.