Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pytanie odnośnie zasilania przenośnej kolumny.

10 Mar 2016 16:41 486 6
  • Poziom 9  
    Witam, zabawę z elektroniką zacząłem stosunkowo od nie dawna i jestem w trakcie budowy przenośnej kolumienki zasilanej baterią 12V. Niestety moc wzmacniaczy zasilanych takim napięcie mnie nie zadawała więc wpadłem na pomysł aby do tego zrobić/kupić dwie przetwornice step-up jedna do 24V i druga do 48V. w ten sposób miałbym napięcie symetryczne +/-24V.

I moje pytanie brzmi czy takie rozwiązanie jest dobre. Jeśli nie to prosiłbym o jakieś rady bądź inne rozwiązania problemu.
    Z góry dziękuje za Pomoc.
  • Poziom 9  
    Właśnie myślałem o użyciu 2x tda7294 do tej kolumny (stereo). Z tym, że ten układ przy symetrycznym napięciu 12V daje zaledwie 10W. Stąd pomysł na podwójną przetwornice. O klasie H nie myślałem szczerze mówiąc. Ale popatrzę jeszcze. A jak wygląda sprawa z faktyczną mocą tego tda 1562Q? Niedawno kupiłem tda7377, podłączyłem wszystko jak zalecili i dupa.. Do przesterowania dochodziło prawie od razu a grał przy tym cicho, więc raczej 30W nie dawał. Zasilanie szło z baterii 12V 18Ah, więc raczej nie w tym był problem.
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    Hubert0109 napisał:
    jak wygląda sprawa z faktyczną mocą tego tda 1562Q?

Jest taka, jak producent podaję. On ma w sobie pompę ładunków. Musisz tylko mieć wydajną baterię. Li-po lub aku samochodowe, w przeciwnym razie będzie się wyłączać. Z resztą poczytaj na mdiy
  • Poziom 9  
    Posiadam 18Ah baterię do motorów. Myślę, że da rade. Jeszcze mam pytanie odnośnie głośników. Myślałem nad GDN 15/40/5 4Ω od Tonsila z racji, że ma on niezłą skuteczność i nie jest zbyt drogi. A z racji, że już posiadam 8Ω-mowe GDWT 9/80 to chciałem je wykorzystać. I moje pytanie brzmi czy one będą z sobą współpracować? Jakie cięcie zalecacie i przy jakiej stromości? Czy ten GDN nie będzie zbyt głośny w stosunku do GDWT?

linki do głośników.
    GDWT 9/80
    GDN 15/40/5
  • Poziom 28  
    W poszukiwaniu głośników polecam wybrać się na złomowisko. Za grosze można trafić niezłe egzemplarze. Mój kolega ma 16cm głośnik samochodowy dwudrożny, wspomniany tda1562Q, oraz Li-po'l. Wszystko w sklejce w kształcie walizeczki. Jest na prawdę głośno. Wracając jeszcze do złomowiska ostatnio kupiłem tam głośnik mac audio 30cm z tuby stan prawie idealny za... 10zł :D Ludzie którzy się na tym nie znają, spuszczają po cenie złomu. Istna kopalnia skarbów.
  • Poziom 9  
    No nie wiem czy mi głośniki z złomowiska odpowiadają. Wiadomo, że taniej ale nie zna się historii głośników i czy w ogóle działają. Wolałbym jednak zostać przy nowych.