Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Toshiba L50D-B formatowanie dysku z preinstsalowanym win. 8.1

greemtroll 10 Mar 2016 19:12 759 5
  • #1 10 Mar 2016 19:12
    greemtroll
    Poziom 11  

Witam,
    Szukałem rozwiązania mojego problemu, ale nie znalazłem , więc jak coś, to proszę o przeniesienie tematu do odpowiedniego działu.

Zakupiłem laptopa Toshiba L50D-B i muszę sformatować całkowicie dysk, na którym fabrycznie preinstalowano Win. 8.1. Co ciekawe len laptop występuje tylko w konfiguracji z tym systemem i nie można go kupić bez win'a, pomimo że parametry ma na wysokim poziomie jak na moje potrzeby. Do laptopa nie dostałem jakiejkolwiek płyty, a na laptopie nie ma naklejki z systemem. Z tego co się dowiedziałem, Toshiba sprzedaje właśnie laptopy z 8.1 i nie daje jakiejkolwiek naklejki z systemem. Próbowałem formatować dysk z menu systemu, ale to tylko powodowało przywracanie laptopa do stanu, jak go wyjąłem z pudełka - czyli instalacja od nowa problemowego systemu, w którym nawet nie występują polskie znaki "ż""ź""ć", a język polski pobiera się jako nakładkę ze strony microsoftu.
    Próbowałem zmieniać w BIOSIE ustawienia i instalować XP i 7, ale darł się, że klucze są niezgodne. Nawet po sformatowaniu dysku kablem SATA/USB podpiętym pod laptopa z Win. 7, okazuje się, że jest ukryte recovery, bo wyrzuca info o zajmowanym 1GB danych. Z tego też dziadostwa ( z tego 1GB) teraz znowu instaluje się znowu 8.1, którego nie cierpię chociażby przez tyle syfu (aplikacji), którego w ogóle nie używam, a który zajmują tylko miejsce.
    Po tym formatowaniu przez kabel i włożeniu płytki z win 7 ładuje pliki, ale zatrzymuje instalację i nie ma żadnego postępu.
    Proszę nie pytać, czemu chcę sformatować dysk i wsadzić inny system. Chcę całkowicie wywalić 8.1, wymazać dysk do zera i tyle.
    Proszę o pomoc.

0 5
  • Pomocny post
    #2 10 Mar 2016 20:09
    master-007
    Moderator na urlopie...

Całkowite usunięcie danych z dysku można wykonać przez zerowanie z poziomu MHDD uruchomionego z bootowalnego nośnika:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic868490.html

Można też z poziomu wiersza poleceń uruchomionego z poziomu instalatora Windows (również z bootowalnego nośnika) użyć komend narzędzia diskpart:

Code:
    diskpart

list disk
    select disk # (gdzie # to numer dysku)
    clean

Utworzenie nowej partycji następuje poprzez wpisanie komend:
    Code:
    convert mbr   (lub jeśli wolisz mieć styl partycji gpt to komenda ma postać: convert gpt)

create patition primary
    list volume
    format fs=ntfs quick
    exit

Pamiętaj, że usuwając partycję recovery tracisz licencję na preinstalowaną wersję systemu. Dla bezpieczeństwa lepiej zrobić kopię recovery na płytach lub dysku.

Instalacja innego systemu może być blokowana przez opcje BIOS. Aby umożliwić instalację innego systemu niż preinstalowany trzeba ustawić opcje:
    1. Fast Boot /Disabled.
    2. Secure Boot /Disabled.
    3. CSM OS lub Launch CSM lub Legacy.

W różnych wersjach BIOS mogą mieć one inne nazwy. Jeśli nie wszystkie opcje są widoczne to powinny one odblokować się po wyłączeniu Secure Boot, zapisaniu zmian i zrestartowaniu komputera.

1
  • #3 10 Mar 2016 21:50
    Przemko21
    Poziom 18  

najpierw w biosie musisz wyłączyć secure boot i ustawić z UEFI na CMS OS tak jak pisze kolega. Jest tez w BIOSIE opcja usunięcia klucza systemu, ale musisz poszukać. Gdy wystartujesz z instalka nowego systemu z bootowalnego nośnika to najpierw musisz usunąć wszystkie partycje i stworzyć je na nowo, tylko tak usuniesz pozostałości po starym systemie. Później sterowniki i cieszyć sie nowym Win 7 pozostaje.

0
  • #4 12 Mar 2016 09:57
    greemtroll
    Poziom 11  

Wreszcie jest siódemka zamiast 8.1.
    Kroki wykonane to:
    - Rozebranie nowego laptopa
    - Zrobienie kopii na karcie pamięci
    - Najpierw i tak całkowity format dysku kablem SATA/USB podpiętym do innego laptopa z siódemką.
    - Po formacie i tak było zajęte 1GB na dysku przez chyba recovery, piszę chyba, bo nie dało się podglądnąć zawartości ukrytych danych
    - Następnie format spod BIOSa - trwał coś koło 4-5 godzin - nie wiem ile dokładnie, bo był robiony w nocy i laptop został z formatowaniem na całą noc.
    - stawianie systemu 7 przebiegło pomyślnie.

Tak jak master-007 napisał zmiana była w BIOSie

1. Fast Boot /Disabled.
    2. Secure Boot /Disabled.
    3. CSM OS lub Launch CSM lub Legacy.

Całość robiła moja żona, która nie jest informatykiem, więc jestem pod wrażeniem jaka jest zdolna. A informacje i link do forum dostawała prze skype'a, żeby wiedziała co i jak. Ja jestem za granicą, dlatego piszę o informacjach na odległość.

Jedynie są dwie uwagi:

1. Dalszy BRAK POLSKICH ZNAKÓW "Ż" "Ź" "Ć" więc tu raczej wina BIOSu, którego wersja to 1.40 i jest brana opcja aktualizacji do 1.60, ale to żona musi jeszcze ewentualnie skonsultować ze wsparciem technicznym Toshiby, czy aktualizacja BIOSu nie zrypie laptopa.

2. siódemka ładuje się jak zwykle długo. Można zrobić herbatę podczas ładowaniu systemu Win 7 64bit. Pod tym względem 8.1 na UEFI ładował się dokładnie w 27 sekund i też włączanie wszystkich programów trwa dużo dłużej w sóidemce.
    Akurat żonie brakuje tego tego szybkiego startu i włączania programów.

0
  • #5 12 Mar 2016 10:38
    master-007
    Moderator na urlopie...

Na forum Toshiby użytkownicy podobnego modelu również opisują problem z polskimi znakami wynikającym z problemów z BIOS:
    https://forum.toshiba.eu/showthread.php?78858
    Dopóki producent nie wyda nowej wersji BIOS naprawiającej problem (o ile w ogóle wyda), możesz sprawdzić czy zadziała tymczasowe rozwiązanie z tematu:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=14138253#14138253

Po zainstalowaniu systemu można włączyć w BIOS ponownie wspomniane wcześniej funkcje. Proponuję włączać je pojedynczo i po zapisaniu i restarcie sprawdzać czy system będzie się uruchamiał. Jeśli nie, to daną funkcję należy wyłączyć i testować kolejną. Co do opcji z pkt. 2 i 3 nie jestem pewien czy włączenie nie zablokuje uruchamiania systemu lub ładowania sterowników, ale po wyłączeniu pierwszej opcji problemu być nie powinno. Trzeba sprawdzić.

Wszystkie partycje (w tym partycja odzyskiwania/recovery) powinny być widoczne w Panel sterowania/Narzedzia administracyjne/Zarządzanie komputerem/Zarządzanie dyskami. Panel można otworzyć również przez Start/Uruchom i wpisanie w polu diskmgmt.msc

Podaj tzw. Short Model No. Twojego laptopa, tak aby w przypadku wystąpienia podobnej sytuacji inne osoby miały jakiś punkt odniesienia.

0
  • #6 19 Kwi 2016 20:23
    greemtroll
    Poziom 11  

Po miesiącu mogę wreszcie napisać co i jak.
    Niestety był powrót do 8.1, bo siódemka od włączenia do możliwości pracowania na nim ładowała się długo (można było herbatę zrobić :-P ). Ósemka startuje niecałe 30 sek., a siódemka potrzebuje półtorej minuty. Do tego praca na baterii w siódemce spadła do ok. 4 godzin, a na ósemce sześć godzin bez problemu wyciąga. Kupiłem drugiego identycznego laptopa dla siebie, bo żona nie będzie miała lepszego ode mnie :-D Z motorami jest tak samo - mamy identyczne modele, żeby żadne z nas nie czuło się pokrzywdzone.
    A teraz meritum sprawy - czyli polskie znaki "Ż" "Ź" "Ć"
    Problem rozwiązany i nie za sprawą jakiegoś forum, czy wsparcia ze strony Toshiba.
    Żona sama doszła (tak nie boję się tego zwrotu :D ), jak je robić.
    TRZYMAJĄC CAŁY CZAS WCIŚNIĘTY PRAWY alt NALEŻY TYLKO KLIKNĄĆ LEWY ALT I KLIKNĄĆ JEDNĄ Z TYCH TRZECH LITER CZYLI "Z" "X" "C" I MAMY POLSKIE ZNAKI. Jest to trochę upierdliwe, ale da się żyć.
    Model laptopów z omawianym problemem to Satelite L50DB-17Q PSKULE-05H00TGR.
    Niestety nie mam informacji co do tego jak wyglądają te polskie znaki pod siódemką. Jeśli ktoś posiada taką wiedzę popartą doświadczeniem, to proszę wpisać tutaj jak wygląda wpisywanie tych trzech polskich znaków w ww. modelu laptopa i pod systemem Win 7.

0