Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

TDA7293 czy TDA7294 dwa wzmacniacze mostek.

10 Mar 2016 19:47 1818 26
 • Poziom 14  
  Ostatnio sprzedałem wzmacniacz i teraz chciałem się pokusić o coś mocniejszego.
  Mam trafo z bodajze 2x40V.
  Chciałbym zbudować z 4xTDA tylko nie wiem które, bo jak napięcie przejdzie przez mostek i kondensator to się podniesie i pewnie będzie z 45V więc 7294 raczej nie wytrzyma.

  Chcę zbudować dwie sztuki po dwa TDA w mostku co da mi stereo. Jeden na jeden kanał i drugi na drugi. Ew. Później odwracacz fazy i mostek obu :P ale wątpie aby wytrzymały.
  Moc nie liczę że będzie realna z dwóch kostek w mostku bo to TDA chyba oszukane są.
 • PCBway
 • Pomocny post
  Poziom 40  
  wtełek1 napisał:
  Mam trafo z bodajze 2x40V.

  Jakiej mocy jest to trafo? Bo od tego trzeba zacząć.
  wtełek1 napisał:
  bo jak napięcie przejdzie przez mostek i kondensator to się podniesie i pewnie będzie z 45V więc 7294 raczej nie wytrzyma.

  Z tego trafa po wyprostowaniu otrzymasz prawie 55 V bez obciążenia, więc TDA7294 raczej tego nie wytrzyma.
 • PCBway
 • Pomocny post
  Specjalista elektronik
  Jeśli masz 40V~ RMS, to po wyprostowaniu na kondensatorze będzie 55V; jak połączysz dwa uzwojenia szeregowo, to uzyskasz 110V, to i dla TDA7293 będzie za dużo.

  Każdy TDA7294 może potrzebować do zasilania mocy do 150W, a układ prostownika ma jakieś straty - czy ten twój transformator ma ponad 1kW mocy? Bo tyle trzeba.

  I jakich głośników chcesz użyć? Potrzebne są o odpowiedniej impedancji (dla mostka od 8Ω do 16Ω) i mocy ze 200W.
 • Pomocny post
  Poziom 40  
  _jta_ napisał:
  czy ten twój transformator ma ponad 1kW mocy? Bo tyle trzeba.

  A po co aż tyle dla dwóch mostków w tda7294? Skoro jeden mostek pobiera 150 W to dwa mostki pobiorą 300 W. I w takich warunkach słuchając muzyki w zupełności wystarczy trafo o mocy tych 350 VA.
  wtełek1 napisał:
  Chcę zbudować dwie sztuki po dwa TDA w mostku co da mi stereo. Jeden na jeden kanał i drugi na drugi. Ew. Później odwracacz fazy i mostek obu ale wątpie aby wytrzymały

  Słusznie wątpisz :)
  wtełek1 napisał:
  Moc nie liczę że będzie realna z dwóch kostek w mostku bo to TDA chyba oszukane są.

  Niekoniecznie "oszukane". Polecam lekturę tego artykułu:
  http://audio.com.pl/pics/Kursy/Krytyczne_parametry_wzmacniacza_mocy.pdf
 • Pomocny post
  Specjalista elektronik
  Nie jeden mostek. Jeden wzmacniacz z wyjściem Single Ended Push-Pull. Napisałem "każdy TDA7294". Dwa mostki pobiorą 600W, a obciążą transformator powyżej 1kW.

  Oczywiście, można użyć mniejszego transformatora z czujnikiem temperatury, w razie nadmiernego nagrzania wyciszać wzmacniacze i mieć na głośnikach po 400W PMPO.
 • Pomocny post
  Specjalista - urządzenia lampowe
  Kolegi, nie mogę zrozumieć, po co wodę w moździerzu tłuc? . Maksymalne napięcie dla TDA7294+ - 40V( +- 38V przy obciążeniu 8 Om i + - 29V przy obciążeniu 4 Om - zn-a 10%) . Przy mostowym schemacie to napięcie jest jeszcze niższe. Względem mocy transformatora. Uwzględniając, co wzmacniacz wykorzystuje się dla wzmacniania realnego muzycznego sygnału, a nie sinusa, jego średnia wyjściowa moc nie przekracza 30 odsetków maksymalną i nie ma konieczności zwiększać moc transformatora zasilacza więcej niż na 10-20 odsetków od maksymalnej mocy wzmacniacza. Absolutnie dosyć dla wzmacniacza 100W wykorzystać transformator 120W. Jeśli wzmacniacz wykorzystuje się w domu dla jakościowego odtworzenia muzyki, a nie po to, żeby zaszkodzić sąsiadowi, to dosyć wzmacniacza znacznie mniejszej mocy.
 • Pomocny post
  Specjalista elektronik
  Przede wszystkim nie wiemy, na czym stoimy (a raczej na czym stoi autor tematu) - nie podał niezbędnych informacji: moc nominalna transformatora i głośników, impedancja głośników...

  Nie ma gwarancji, że na wzmacniacz będzie podawany tylko "realny sygnał muzyczny", który rzeczywiście ma znacznie mniejszą moc, niż sinusoidalny o takim samym napięciu szczytowym - jeśli sygnał sinusoidalny będzie powodował przeciążenie transformatora, a ktoś taki poda przez dłuższy czas, to spali transformator.

  Poza tym, prąd zasilania przy realnym sygnale muzycznym to około 60% prądu przy sygnale sinusoidalnym, a moc obciążenia transformatora jest dużo większa, niż moc pobierana przez zasilany układ - wynika to z faktu, że prąd płynie krótkimi impulsami w czasie, gdy napięcie jest bliskie maximum sinusoidy.

  Kolejna sprawa: jeśli transformator nie ma dużego zapasu mocy, to przy większym obciążeniu napięcie zasilania znacznie maleje. To jest zwłaszcza niekorzystne wtedy, gdy wzmacniacz, aby oddać pełną moc na głośniku, musi pracować przy napięciu zasilania zbliżonym do maksymalnego dopuszczalnego - jak będzie miał oddawać pełną moc, to napięcie zmaleje i moc też. Czyli, jeśli nie ma być bardzo dużego zapasu mocy transformatora, to raczej należy stosować głośniki 4Om (albo 8Om w układzie mostkowym) i dobrać parametry transformatora tak, by bez sygnału mieć zasilanie prawie +-40V, a przy obciążeniu +-30V - wtedy wykorzysta się w pełni możliwości wzmacniacza.

  To oczywiście w przypadku, jeśli celem jest uzyskanie jak największej mocy wzmacniacza - można podejść inaczej, rozważyć jaki wzmacniacz można zrobić używając posiadanego transformatora. Myślę, że nie ma sensu łączyć jego uzwojeń szeregowo - raczej równolegle, żeby uzyskać pojedyncze napięcie 55V bez obciążenia (jeszcze pytanie, jak określono te 40V - nominalne, zmierzone? jak nominalne, to dla jakiego napięcia sieci, a jak zmierzone, to w jaki sposób? różne metody pomiaru dają różne wyniki), i albo układ mostkowy (jak wystarczy mocy zasilania), albo pojedynczy wzmacniacz na każdy kanał i głośnik między wyjście, a dwa kondensatory podłączone do + i -zasilania (jeszcze pytanie, jak przy takim podłączeniu eliminować przechodzenie do sygnału tętnień napięcia zasilania).
 • Poziom 14  
  Tranfsormator posiada dwa uzwojenia po 40V i prądzie 6.3A co daje ok. 250W mocy na jednym uzwojeniu.
  Są jeszcze jakieś inne odczepy ale to na preamp itd. Więc coś ok. 15V max 1A prądu.

  Wzmacniacz ma pracować wraz z głośnikiem 250W 8ohm.
  Wiem że nie uda się wyciągnąć nawet tych 200W bo transformator ma za mało mocy i brak zapasu. Jednak nie wiem co robić dalej.

  Napięcie mierzone woltomierzem podczas jałowej pracy transformatora(nie mam czym obciążyć) napięcie sieci 234V według chińskiego woltomierza :)
  Transformator i obudowa którą mam zamiar wykorzystać pochodzi z opłakanego wzmacniacza Sanyo expert 1631. Niestety nie udało się go odratować, ktoś zdewastował całą PCB z końcówką i został tylko preamp i selektor wejść. Które zamierzam wykorzystać.

  Edit a co powiecie o Holton 400 albo 200? konstrukcja tranzystorowa, dość prosta. Nie chce się bawić w dużo elementów bo później są problemy z uruchomieniem albo serwisowaniem. No i konstrukcja tranzystorowa.
 • Specjalista elektronik
  Konstrukcja tranzystorowa będzie prawie na pewno dużo trudniejsza, niż użycie TDA7294. Te z małą ilością elementów często są trudne do uruchomienia i łatwe do uszkodzenia.

  Do obciążenia transformatora przy testach można użyć czajnika elektrycznego - zwykle ma moc 2KW, jak go podłączysz do wyjścia prostownika, to popłynie prąd około 2A.

  W układzie mostkowym 2 TDA7294 mogą dać moc 140W (sygnał sinusoidalny) na głośniku 8Om (przy zniekształceniach 0.5%) przy napięciu zasilania 54V. Przy tej mocy potrzebowałyby prądu zasilania 3.8A; dla typowego sygnału muzycznego około 2.3A. Pewnie napięcie spadnie o jakieś 15%, więc uzyskasz odpowiednik mocy nieco ponad 100W na kanał - to znaczy, będzie grało tak, jakbyś użył wzmacniacza dającego 100W czystej sinusoidy - a dla typowej muzyki moc na głośnik nie przekroczy 40W.
 • Poziom 14  
  Poradzę sobie :) jak trzeba to się zrobi.
  Myślę że holton byłby lepszy i pewniejszy od TDA.

  Bo po wyprostowaniu nap. z trafa to gdyby wyszło ok. 50V to znaczy że tda pracowałby na granicy.
 • Specjalista elektronik
  Przede wszystkim transformator nie nadaje się do tego, by zasilał wzmacniacz mostkowy zasilany +-50V - dużo za mała moc, pewnie z trudem wystarczy na pojedyncze napięcie około 45V. Chyba, że chcesz zrobić wzmacniacz SEPP (single-ended push-pull) zasilany +-50V i podłączyć głośnik 8Om - tak można. A jaki układ tranzystorowy bierzesz pod uwagę? Podaj jakiś link do opisu ze schematem.
 • Poziom 14  
  Ej zaraz zaraz. Mam transformator 2X35V 300W.
  Ze wzmacniacza elektronika wt. Mam w nim oryginalny mostek i kondensatory 4x4700uF 40V.
  Z tego trafa dałoby się radę z TDA7294 uzyskać dobrą moc i nie spalić końcówki.
  Głośniki jak pisałem wcześniej to 250W 8ohm. Nie mam głośników o impedancji mniejszej od 8ohm. Mam jeszcze 15ohm ale chce zasilać tym wzmacniaczem ten ośmio ohmowy.
 • Pomocny post
  Poziom 43  
  _jta_ napisał:
  W układzie mostkowym 2 TDA7294 mogą dać moc 140W (sygnał sinusoidalny) na głośniku 8Om
  Nigdy w życiu. Rezystancja termiczna obudowy skutecznie ogranicza te TEORETYCZNE obliczenia. Praktycznie - przy idealnym chłodzeniu (duży radiator z aktywnym chłodzeniem) - nieco poniżej 100W to maksimum dla mostka na tych końcówkach.
 • Poziom 14  
  Więc jaka jest wasza odpowiedź?
  Na tym drugim trafie będzie TDA pracować czy lepiej rozglądać się za inną konstrukcją wzmacniacza?

  PS.
  Cytat:
  Tda7294 jest ioptymalnym rozwiązaniem, koszt, który poniosłem jest mniejszy niż 25 zł łącznie z laminatem i chlorkiem żelaza do trawienia. Mostek takiego ukladu + zasilacz z filtrowaniem 2x4700uF kosztuje 50 zł, dlatego nie opłaca się kupować kitów.
  Po wyprostowaniu dostaniesz jakieś 49V + spadki napięcia więc można powiedzieć, że 45V. TDA w najgorszej wersji wytrzymuje 50V, a w najlepszej (Oryginał od Philipsa) do 110V więc proszę koledze nie wciskać kitu, że 35V to za dużo na tda... Nikt nie pomyślał nawet o policzeniu napięcia po wyprostowaniu. Proszę pamiętać o pierwszej zasadzie pomagania - Nie umiesz? Nie wiesz? - Nie pomagaj, bo pogorszysz sprawę!
 • Pomocny post
  Poziom 43  
  wtełek1 napisał:
  Więc jaka jest wasza odpowiedź?

  Mostki na TDA 7293 i transformator z postu 12.
  Nawet jeśli napięcie z transformatora "kucnie" przy obciążeniu, to tylko lepiej dla bezpiecznej pracy tych końcówek.
 • Poziom 14  
  398216 Usunięty

  Dziękuje wszystkim za odpowiedź. Tak więc po niedzieli mogę się zabierać do pracy.
  Ten drugi transformator zostawię sobie gdy konstrukcje tranzystorowe nie będą stanowić problemu.
  Chce kupić płytkę A-129 - bo po co trawić jak za 8zł jest, części wezmę. Więc jedyny koszt wzmacniacza to kości TDA i PCB.
 • Specjalista elektronik
  :arrow: #13 W życiu nigdy. Oporność termiczna obudowy skutecznie ogranicza te TEORETYCZNE obliczenia. Praktycznie - przy idealnym chłodzeniu (duży radiator z aktywnym chłodzeniem) - nieco poniżej 100W to maksimum dla mostka na tych końcówkach.
  Przy temperaturze obudowy 70°C dopuszczalna moc strat jest 50W; przy zasilaniu +-27V (w sumie 54V) i głośniku 8Om maksymalna moc strat to 38W, a moc wyjściowa sięga 140W przy zniekształceniach 0.5%. Ograniczeniem mocy w wersji, o której pisałem, nie jest chłodzenie TDA, a transformator.

  Z transformatorem 2x35V i szeregowym połączeniem uzwojeń napięcie wychodzi 98V (+-49V) - bliskie temu, co wolno podać na TDA7293 bez sygnału (a przy podwyższonym napięciu w sieci może być więcej) - z sygnałem nie należy przekraczać napięcia zasilania 80V (+-40V). Na ogół TDA7293 wytrzymują więcej, ale ze zwiększonym ryzykiem uszkodzenia. Dobrą praktyką jest ograniczanie napięć i prądów do 80% dopuszczalnych,
 • Pomocny post
  Poziom 43  
  CZy to musi być na układzie scalonym?
  Zobacz na mój TEMAT w dziale DIY.
  Może Ci to spasuje.
 • Poziom 14  
  Troche mętlik w głowie.

  Freddy, zapomniałem troche o tym wzmacniaczu, czytałem cały temat(łącznie z tą burzą o radiatorze)
  Tylko pytanie czy kupię gdzieś do niego gotowe płytki, trawiłem raz z użyciem folii itd. Ale płytka wyszła mi takiej jakości że szkoda gadać.
 • Pomocny post
  Poziom 40  
  wtełek1 napisał:
  Troche mętlik w głowie.

  Nie dziwię się :)
  Po pierwsze powinieneś określić dokładnie czym dysponujesz tzn. dokładne parametry trafo - znamionowe napięcie i moc. Po drugie powiedz czego oczekujesz - czy zależy ci tylko na jak największej liczbie watów mocy wzmacniacza (żeby było głośno) - czy zależy ci też na jakości dźwięku.
  Jedno tylko mogę powiedzieć - popularne scalone wzmacniacze mocy są dobre do budowy wzmacniaczy o mocy do kilkudziesięciu watów. Dla mocy większych raczej lepiej się sprawdzają konstrukcje na elementach dyskretnych.
  wtełek1 napisał:
  Tylko pytanie czy kupię gdzieś do niego gotowe płytki, trawiłem raz z użyciem folii itd. Ale płytka wyszła mi takiej jakości że szkoda gadać.

  Termotransfer i trawienie płytki to w sumie nic trudnego. Wystarczy tylko przestrzegać kilku zasad i przyłożyć się trochę do tego co się robi i płytka powinna wyjść taka jak należy.
 • Poziom 14  
  Zależy mi na tym aby uzyskać moc no z mostka TDA byłaby dobra.
  Planuje zbudować pełnoprawny "Wzmacniacz" czyli do końcówki mocy dołożyć selektor wejść, przedwzmacniacz itd. Tak abym mógł to nazwać wzmacniaczem.

  Nie znam dokładniejszych parametrów transformatora. Według tabliczek wynika że ma dwa uzwojenia po 35V i 300VA mocy.
 • Poziom 43  
  Gotowych płytek nie kupisz, ale na allegro są tacy, co za parę groszy robią płytke metodą termotranfseru.
 • Poziom 14  
  Co myślicie o A-130 kicie?
  100W 4ohm. Napięcie zasilania powinno być ok.
  Nawet mógłbym zakupić dwa takie i w tym pierwszym trafie odwinąć trochę żeby też było 2x35V i zmostkować dwa takie wzmacniacze.
 • Pomocny post
  Poziom 43  
  wtełek1 napisał:
  Co myślicie o A-130 kicie?
  Co to za kit, nie wszyscy wiedzą, a wróżki mają urlopy:D.
  Zastanów się nad tym co pisałem, układ działa rewelacyjnie.
 • Specjalista elektronik
  Z parametrów TDA7294 wynika, że on daje amplitudę napięcia 23.66V przy zasilaniu +-27V - idealny układ potrzebowałby do tego zasilania takiego, jak amplituda, czyli z napięcia zasilania traci się 2x3.34V (dla zniekształceń 0.1% pewnie około 1V więcej - 2x4.3V). Układ z tematu Wzmacniacz HiFi PA300 z czasopisma Elektor Electronics daje 164W na 8Om przy zniekształceniach 0.1%, czyli amplitudę napięcia 51.2V - z zasilania 2x60V traci się 2x8.8V, ale ze względu na układ SEPP zamiast mostka ma to 2X mniejszy wpływ - czyli rezultaty powinny być bardzo zbliżone.

  Poważną trudnością z konstruowaniu takich układów na tranzystorach jest uzyskanie stabilności cieplnej - różnica temperatur połączonych równolegle tranzystorów mocy powoduje różnicę prądów, cieplejszy przewodzi większy prąd, przez co bardziej się nagrzewa - nie wiem, czy oporniki emiterowe 0.27Om nie są za małe, by temu zapobiec, trzeba by to przeliczyć. Tranzystory są (a przynajmniej powinny być) na wspólnym radiatorze, ale jest oporność cieplna złącze-obudowa (a raczej złącze-radiator), która powoduje różnicę temperatur złączy, jeśli ich prądy (a przez to moce w nich tracone) są nierówne.

  Co do A-130: podali moc 100W dla 4Ω - to oznacza amplitudę napięcia 28.3V; jeśli do tego potrzebne jest zasilanie +-55V, to z napięcia zasilania jest tracone prawie 2x17V. To oznacza konieczność zasilania odpowiednio większą mocą, a przecież ograniczeniem możliwości jest moc transformatora. Zapewne dla głośnika 8Ω strata napięcia będzie mniejsza, bo spadek napięcia na włączonym tranzystorze IRFP9240 będzie około 3.5V (raczej mniej, bo to dla maksymalnej oporności włączenia tego tranzystora) dla głośnika 4Ω, 1.8V dla 8Ω - ale to i tak dużo gorzej, niż dla obu poprzednio omówionych możliwości. Jest jakiś dokładniejszy opis, ze schematem?
 • Poziom 14  
  Temat już kaput rozwiązane. Wybrałem PA300 od Freddy. Myślę że problemów nie będzie, tylko krowa trochę wyjdzie 20cm na 13cm PCB. W stereo sporo miejsca. Ale cóż, dziekuje za odpowiedzi i nakierowanie na właściwy tor. Pozdrawiam