Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Unitra Tosca 303 - napięcie stałe na wyjściu 24V

10 Mar 2016 20:36 1884 9
  • Poziom 10  
    Witam. Naprawiam wzmacniacz Tosca 303. Wzmacniacz miał uszkodzony jeden kanał. Na wyjściu było napięcia stałem, wyjęty bezpiecznik B401 , jednak tranzystory końcowe 2n6488/2n6491 były całe. Uszkodzony okazał się jeden z tranzystorów różnicowych, wymieniłem jednak nie rozwiązało to problemu. Poprawiłem wszystkie luty w kanale. Sprawdziłem tranzystory sterujące BD139/BD140 oraz T409 i T407 - były ok. Wymieniłem prawie wszystkie kondensatory na tej samej wartości (C405, C407, C415, C409, C413). Dioda D401 sprawna, ma kolektorach tranzystorów różnicowych około 0,6V.
    Aktualnie na wyjściu kanału z wylutowanymi tranzystorami końcowymi i BD140/BD139 jest napięcie + 24V. Z wylutowanymi wszystkimi tranzystorami jest 30V ale to chyba normalne.
    Już nie mam pomysłu co dalej sprawdzać. Dodatkowo niektóre ścieżki są trochę poodparzane i wolał bym wiedzieć wokół których elementów sprawdzać żeby było do czego lutować.
    Schemat:
  • Poziom 35  
    Jeśli tranzystory sprawne to jedyne co mi przychodzi do głowy to zwarcie obudowy tranzystora z masą...( radiator )
  • Pomocny post
    Poziom 37  
    Wymienić T403, T405, oba mają być z tej samej serii. Sprawdzić R411, R413.
  • Poziom 10  
    Do masy żaden tranzystor nie zwiera. T403,T405 pomierzyłem okazały się sprawne ale dla pewności i tak wymieniłem na nowe. R411, R413 są ok.
    Ma ktoś jakiś pomysł co może być nie tak?
    Takie mam napięcia, wymazane tranzystory są wylutowane:
  • Poziom 37  
    Jakie napięcie na diodzie D401? Rezystory emiterowe i luty w porządku?
  • Pomocny post
    Poziom 41  
    T407 wygląda na niesprawny albo są jakieś przerwy w ścieżkach lub lutach wokół niego lub elementów z którymi się on łączy
  • Poziom 10  
    Dioda D401 była wlutowana odwrotnie. Napięcie na emiterach tranzystorów różnicowych było 0,6V więc myślałem że jest ok. Po zmienię polaryzacji diody napięcie na emiterach wzrosło do 1,2V, na wyjściu wzmacniacza było około 200mV. Po podłączeniu przedwzmacniacza, który odłączyłem żeby wyeliminować jego usterkę, na emiterach napięcie 0,6V, na wyjściu wzmacniacza elegancko -16mV.
    Aktualnie wzmacniacz gra, tylko mam problem z ustawieniem prądu spoczynkowego. Po przekręceniu potencjometru na max spadek napięcia na emiterze tylko 0,6mV.
  • Poziom 41  
    y2k2 napisał:
    spadek napięcia na emiterze tylko 0,6mV.

Na emiterze?
  • Poziom 37  
    y2k2 napisał:
    mam problem z ustawieniem prądu spoczynkowego

Uważaj, bo zniweczysz efekt wspólnych działań, jak znowu końcówka poleci. Procedura dla początkujących (i nie tylko): potencjometr na środek, włączasz wzmacniacz i mierzysz napięcie stałe na którymś z rezystorów emiterowych. Powinno być 7÷9 mV. Tyle, bo wzmacniacz nierozgrzany. Jak będzie dobrze, dajesz mu popracować z pół godziny i ponawiasz pomiar. Wtedy ustawiasz tyle, ile ma być katalogowo.
  • Poziom 10  
    SlawekKedra napisał:
    y2k2 napisał:
    spadek napięcia na emiterze tylko 0,6mV.

Na emiterze?

Miało być rezystorze emiterowym. Przejęzyczyłem się.
    Ok prąd ustawię zgodnie z powyższą instrukcją.
    Edit:
    Przyczyną niemożności ustawienia prądu spoczynkowego był uszkodzony potencjometr R423. Po wymianie prąd spoczynkowy ustawiono bez problemu.
    Pozdrawiam. Dziękuję za pomoc.