Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak napisać program do włącznika bistabilnego?

marekchyla1994 10 Mar 2016 22:13 876 5
  • #1 10 Mar 2016 22:13
    marekchyla1994
    Poziom 19  

Witam potrzebuję porady jak napisać prosty program do włącznika bistabilnego .Schemat jest banalny na portach B i D są podłączone przyciski ,zaś na portach A i C są podłączone układy ULN2003 ,z układów ULN wychodzi napięcie na przekaźniki.
    Próbuję coś robić ale schematy z kursów (Bascom) co są wrzucone do internetu są na jednej diodzie i jednym przycisku,jak zrobić na więcej wyjść i przycisków?

Kod: vbnet
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

0 5
  • #2 10 Mar 2016 23:56
    Jakub Barański
    Poziom 2  

Witam. A myślałem ewentualnie nad sterownikiem PLC ? Bardzo duże możliwości są jego i mozesz przy okazji wykorzystać resztę portów w innych celach bez pisania programu

0
  • #3 11 Mar 2016 02:32
    373522
    Użytkownik usunął konto  
  • #4 11 Mar 2016 09:06
    marekchyla1994
    Poziom 19  

Witam Dziękuję za szybką odpowiedź, też już myślałem nad plc lecz jest on trochę drogi na tyle wyjść, program ma mieć conajmniej 15 wyjść i 15 guzików. Wiem jak zrobić program na jednym guziku ale jak dopisać ich więcej?
    Do
    If pinb.0 then
    Toggle porta.0
    End if
    Jak do tego kodu dopisać że jeżeli na pinie b.1 pojawi się jedynka to włącz port a.1?

0
  • #5 11 Mar 2016 10:23
    373522
    Użytkownik usunął konto  
  • #6 11 Mar 2016 16:14
    emarcus
    Poziom 35  

marekchyla1994 napisał:
    Witam Dziękuję za szybką odpowiedź, też już myślałem nad plc lecz jest on trochę drogi na tyle wyjść, program ma mieć conajmniej 15 wyjść i 15 guzików.

Zastosuj więc wbudowaną w Bascom obsługę 4x4 keypad w formacie matrix ( cztery rzędy i cztery kolumny = 16 przycisków) i skorzystac z procedury 'getkbd'.
    Zajmie to cały jeden port dla keypad, resztę portów processora możesz wykorzystac dla innych funkcji. Jednocześnie kod programu zostanie w dużej mierze uproszczony, gdyż zarówno debounce jak i ich subrutyny zostały ujęte w 'getkbd' - bibliotece wbudowanej w Bascom. Twoim zadaniem będzi tylko dopisanie własnej funkcji do odpowiedzi otrzymanej z 'getkbd' co i tak musisz robic jako 'keymapping'. Istnieje też możliwośc łatwego rozszerzenia tej 4x4 matrix o dodatkowe 2 rzędy, wtedy masz 24 przyciski.
    Szczegóły podłączenia takiej keypad oraz przykłady kodu znajdziesz w Bascom manual, oraz (bez przesady !) dziesiątki przykładów nawet tu na tym forum.

e marcus

0