Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Asus SABERTOOTH X58 Uszkodzone gniazdo pamięci ram DDR3?

10 Mar 2016 23:07 933 6
  • Poziom 9  
    Witam,
    Od dość długiego czasu mam problem z komputerem, który polega na tym że wywala system (wcześniej blue screen, crash dump) podczas dużego obciążenia grafiki np podczas gry. Przed wymianą grafiki nawet przy przeglądaniu google maps. Przechodzi jakby w uśpienie ale w głośnika słychać buczenie. Nie reaguje na żadne przyciski, można jedynie zrestartować go.
    Problem zaczął się od spalenia zasilacza. Przy wymianie chcąc wyczyścić komputer wyciągnąłem płytę główną. Wyciągając pamięć ram zauważyłem że w jednym gnieździe (1A) brakuje (nie wiem jak to się fachowo nazywa) styku. Na kości też brakowało tej części która styka się w gnieździe. Dokupiłem pamięć i wymieniłem. Po złożeniu wszystkiego komputer widzi wszystkie kości jednak nie działał stabilnie. Pomyślałem że przyczyną może być karata grafiki ponieważ przed każdy wyrzuceniem systemu słychać było wysokie obroty wentylatora na grafice.
    Kupiłem nową grafikę i o dziwo komputer działał bez zarzutów do wczoraj, kiedy to problem powrócił.

Specyfikacja
    Płyta główna: asus sabertooth x58
    Procesor: Intel Core i7 950 3,07 GHz
    Pamięć ram: 3x ddr3 8gb/1600mhz corsair vengeance (poprzednio 3x crosair xms 3 DDR 2gb)
    Grafika: sapphire radeon r9 390 nitro (poprzednia radeon hd 6970)
    Zasilacz: Thermaltake Smart 630W 80 plus

Moje pytania i ich rozwiązanie.
    1.Czy brak tego styku może powodować takie zachowanie komputera? W płycie głównej jest sześć gniazd (1-A,B 2-A,B 3-A,B) Prawidłowo podłączone 3 kości powinny być w gniazdach 1A, 2A, 3A. Zastanawiałem się nad przylutowaniem, zamianą A na B.
    2. Kwestia zasilacza. Czy może zasilacz jest do wymiany? Wiem że do tej karty nie jest wystarczający. Producent sugeruje 700W jednak problem pojawiał się także przedtem przy starszym radeonie który potrzebuje tylko 500W.
    3. Czy może przy spaleniu się zasilacza została uszkodzona płyta główna i jest do wyrzucenia?
    Proszę o pomoc i ewentualne zapytania jeżeli czegoś nie sprecyzowałem lub coś pominąłem w opisie.
  • Red. Komputery FAQ
    Sprawdź pinout ramu ddr3, jeżeli uszkodzony jest pin NC, GND lub Vcc to jest szansa, że to nie jest wina gniazda. Podaj na początek taktowanie oraz timingi ramu, oraz wartości napięć ustawionych w biosie. Sprawdź czy piny w gnieździe procesora są proste.
  • Poziom 9  
    Ok to może zacznę od procesora. Wszystkie piny w gnieździe są proste. Nic niepokojącego nie zauważyłem.
    Pinout sprawdziłem i uszkodzony oznaczony jest numerkiem 236 w gnieździe B1 a nie tak jak pisałem w pierwszym poście "A1". Z opisów pin ten jest jako VDDSPD. Co to oznacza? Czy może to powodować takie zachowanie komputera przy wyższych obciążeniach?
    W biosie nie były ustawione wartości napięć, wszystko auto. Teraz to zrobiłem i są odpowiednie.
  • Red. Komputery FAQ
    Dodaj screen z zakładki Memory z CPU-Z. Jesteś pierwszym właścicielem CPU? Robiłeś OC? Jakie były kody BSOD? Jak nie wiesz to umieść pliki minidump, lub sprawdź programem Bluescreenview.
  • Poziom 9  
    Niestety nie mam zrzutu z BSOD i nie pamiętam jakie były kody. Bluescreenview nie wykrywa żadnych. Myślę, że to dlatego ponieważ robiłem system przed zainstalowaniem kary grafiki. Teraz nie wyrzuca bluesreena tylko zacina go i tak jak pisałem słychać tylko burczenie w głośnikach. Zaraz zainstaluję starą kartę i spróbuję go wywołać.
    Wszystko co znajduje się w kompie jest kupione nowe.
    Niżej dołączam screen z zakładki Memory z CPU-Z przed regulacją napięć i po.
  • Poziom 9  
    Trochę czasu zajęły mi próby wywołania bluescreena i co najgorsze nie udało się. Zainstalowałem system win 7 i także nic z tego nie wyszło. Na starym radeonie po prostu się zawiesza. Dwa dni temu rozłożyłem komputer na części i przeglądnąłem wszystko jeszcze raz. Nie znalazłem żadnych śladów uszkodzenia płyty głównej poza uszkodzonym gniazdem ram.
    W desperacji spróbowałem naprawić gniazdo instalując w miejsce brakującego połączenia kawałek miedzianego drucika tak żeby uzyskać połączenie. O dziwo po złożeniu wszystkiego komputer zaczął dużo szybciej działać. System uruchamia się w ciągu kilkunastu sekund. ogólnie działa szybciej. Również podczas przeciążania grafiki działa poprawnie.
    Czy istnieją serwisy które wymieniają gniazda ram? Ile taka usługa kosztuje i czy jest to opłacalne.
    Dodam, że mieszkam we Włoszech i znalazłem serwis asusa ale z tego co zdążyłem się zorientować wymiana takiego gniazda może kosztować około 100 euro. Dlatego myślałem o wysłaniu płyty do PL. Tylko gdzie?
  • Poziom 30  
    Takich rzeczy się nie naprawia na co dzień.
    Wymienia się po prostu płytę. W cenie naprawy kupisz inną.