Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Krups XP 7240 - Na końcu cyklu wydobywa się para.

11 Mar 2016 13:55 3855 17
  • Poziom 8  
    Witam ekspres do kawy Krups XP 7240. Problem jest z tym ,że na końcu cyklu czyli wtedy kiedy kawa jest już gotowa i tłok unosi się do góry z kotła wydobywa się para z gotującej się wody w kotle. Przez to brudzi się ekspres ,krążki są mokre i się rozwalają ,na ściankach kawa zastyga i niszczy uszczelki tłoka. Wymieniłem uszczelki na tłoku , w kotle , i tym urządzeniu gdzie są 2 sprężyny. Ma ktoś pomysł co jest nie tak? Nakręciłem film aby było widać o co chodzi.
    Link
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Pomocny post
    Poziom 12  
    Ekspres zakamieniony, osobiście stosuje dwie łyżeczki kwasku cytrynowego na niecałe pół zbiornika wody letniej wody - dobrze wymieszać.
    Na 100% będzie poprawa oczywiście na jakiś czas.
    Krupsy są bardzo kapryśne i zawsze coś ich boli.
    Pozdrawiam
  • Poziom 8  
    Dzięki za odp. Czy dobrze rozumiem mam wsypać do pojemnika na wodę 2 łyżeczki kwasku cytrynowego i włączać ekspres ,żeby robił kawy? Konieczne wtedy jest aby młynek pobierał kawę ,czy może pracować na sucho?
  • Poziom 12  
    wojak510 napisał:
    Dzięki za odp. Czy dobrze rozumiem mam wsypać do pojemnika na wodę 2 łyżeczki kwasku cytrynowego i włączać ekspres ,żeby robił kawy? Konieczne wtedy jest aby młynek pobierał kawę ,czy może pracować na sucho?

NIE, jest opcja odkamienianie ekspresu, ewentualnie jak się spieszy można użyć opcji gorąca woda.
    Do pojemnika na wodę należy wlać rozmieszany dokładnie kwasek cytrynowy w ciepłej (nie gorącej) wodzie.
  • Poziom 8  
    Włączyłem tryb nieodmieniania i w trakcie operacji brakło wody pompa pracowała ,przestraszony wyłączyłem ekspres z kontaktu po ponownym włączeniu i zalaniu wodą ,wyskakuje bład 05. Co się mogło stać. Z błędu wynika ,że coś z przepływomierzem
  • Poziom 12  
    wojak510 napisał:
    Włączyłem tryb nieodmieniania i w trakcie operacji brakło wody pompa pracowała ,przestraszony wyłączyłem ekspres z kontaktu po ponownym włączeniu i zalaniu wodą ,wyskakuje bład 05. Co się mogło stać. Z błędu wynika ,że coś z przepływomierzem

Spokojnie, to bardzo kapryśny i nie przewidywalny ekspres. Teoretycznie powinien krzyczeć i krzyczy, że brakuje wody, ale nie przy odkamienianiu.
    Wyłącz z kontaktu, włącz ponownie i niech przejdzie autotest. Spróbować z 2-3 razy powinien załapać.
  • Poziom 8  
    Właśnie podczas auto testu wyświetla błąd. Dziś wymieniłem oringi przy zaworze 2 bar ,co prawda minimalnie są za duże i zaworek ciężko chodzi ,ale kupiłem nowy cały taki zawór i wymienię go jak przyjdzie.
  • Poziom 12  
    wojak510 napisał:
    Właśnie podczas auto testu wyświetla błąd. Dziś wymieniłem oringi przy zaworze 2 bar ,co prawda minimalnie są za duże i zaworek ciężko chodzi ,ale kupiłem nowy cały taki zawór i wymienię go jak przyjdzie.

Zawór 2 barowy nie powinien mieć nic do rzeczy, on odprowadza "cisnienie" po zaparzeniu kawy (również może pluć wodą z komory zaparzania jak jest uszkodzony, choć większości odpowiada za to kamień w ekspresie)
    Co do błędu to trudno stwierdzić, nie słyszę pracy pompy :) czy nadal wyje jak przy braku wody?

• Specjalista AGD
    Zaworek musi chodzić płynnie, jednak z delikatnym oporem nie może być też luźny..
    Założenie nowego zaworu na pewno pomoże, naturalnie przy montażu proszę zwrócić uwagę by wężyk od tego zaworu nie był załamany ;)

Zawór służy właśnie do odprowadzenia wody z kostki kawy, po zakończeniu cyklu parzenia kawy w komorze spada ciśnienie a wówczas zawór hmm.. może nie tyle odsysa co po prostu spuszcza wodę z komory by w miarę czysto usunąć kawę ;)

Myślę też, że może nie koniecznie zakupił Pan nowy zawór, gdyż sądząc po stanie ekspres nie zrobił dużo kaw - wystarczyło by dokładne wyczyszczenie zaworu.. Aczkolwiek gdy już jest po fakcie - Warto załozyć nowy ;)

Jeżeli był to jednorazowy błąd to proszę go zlekceważyć ;)

Przestrzegam też przed stosowaniem kwasków, octów, banananów i innych pseudo domowych cudownych "naprawiaczy" ekspresów.. Przy odkamienianiu zalecam zakup za 2-3zł preparatów do tego służących..
  • Poziom 12  
    nioop napisał:

Przestrzegam też przed stosowaniem kwasków, octów, banananów i innych pseudo domowych cudownych "naprawiaczy" ekspresów.. Przy odkamienianiu zalecam zakup za 2-3zł preparatów do tego służących..

Po części mogę się zgodzić, ale nie do końca. Niewielkie stężenie kwasku cytrynowego nie zaszkodzi, oczywiście nie zadziała jak "profesjonalny" odkamieniacz.
    Swego czasu kupiłem powiedzmy "profesjonalny" odkamieniacz i po jego użyciu rozpuścił oringi w ekspresie :) Więc do użytku domowego jak i do napraw amatorskich uważam kwasek za bezpieczny specyfik zarówno dla ekspresu jak i zdrowia.
  • Poziom 8  
    Dziś zamontowałem nowy zawór 2 bar ,i zrobiłem program odkamienienie 2 razy wsypując do wody i mieszając kwas cytrynowy tak jak kolega wyżej radził , poprawa jakaś jest bo przynajmniej woda nie stoi w kotle po zakończeniu cyklu ale kupki się dalej rozwalają są mokre i połowa zostaje na szufladce. Czy rzeczywiście ekspres jest dalej zakamieniony tylko trochę mniej? I czy warto kupić oryginalny proszek do tego lub zamiennik z biedronki (kiedyś widziałem). Dodam ,że rzeczywiście od nowości nigdy nie używałem opcji odkamienienia ,bo u nas woda podobno go nie ma. Jeżeli ma to jakieś znaczenie to sprawdziłem ,że liczba kaw to 5500szt.

• Specjalista AGD
    Nie jest źle.. 5500 kaw to nie jest w sumie tak dużo na ten ekspres..

A więc, jak pisałem wczesniej, trzeba go odkamienić a nie wlewać do niego domowe cuda..
    Po drugie.. Wyjmij szufladkę i pojemnik na fusy.. Wyjmij zbiornik i odłącz ekspres od prądu.
    Poczekaj chwilkę.. Naciśnij przycisk "prog" i trzymając go cały czas podłącz ekspres do prądu ( z wyjętymi akcesoriami", potem na wyświetlonym menu wybierz opcję "5", załóż akcesoria i okey ;)
    Po skończonym cyklu wyłącz ekspres z prądu i sprawdź teraz działanie ekspresu..
  • Poziom 8  
    Dziś zrobiłem 2 razy cykl odkamienianie z pastylkami przeznaczonymi do tej operacji i zrobiłem ustawienie młynka na 5 (taki był też wcześniej) i w sumie poprawy nie ma jakiejś większej bo kupki jak się rozwalały tak się rozwalają. Nie wiem co jest nie tak. Ogólnie kawę można robić ale chyba często trzeba będzie czyścić go. Zauważyłem ,że raz jak zrobiłem espresso to udało mu się zrobić w miarę suchą pastylkę.
  • Poziom 12  
    wojak510 napisał:
    Dziś zrobiłem 2 razy cykl odkamienianie z pastylkami przeznaczonymi do tej operacji i zrobiłem ustawienie młynka na 5 (taki był też wcześniej) i w sumie poprawy nie ma jakiejś większej bo kupki jak się rozwalały tak się rozwalają. Nie wiem co jest nie tak. Ogólnie kawę można robić ale chyba często trzeba będzie czyścić go. Zauważyłem ,że raz jak zrobiłem espresso to udało mu się zrobić w miarę suchą pastylkę.

Zwiększanie czasu pracy młynka za dużo nie da, jak młynek jest w stanie agonalnym.
    Możesz pokombinować z grubością mielenia kawy - ustaw, aby mielił grubiej niż jest obecnie - będzie poprawa.
    Możesz również spróbować zmniejszyć czas pracy młynka w opcjach serwisowych (tak dla próby) sprawdzisz czy jest poprawa.
  • Pomocny post

Specjalista AGD
    Jeżeli młynek już ustawiony był na 5 to.. Znak tego, że nadchodzi już jego kres..
    Nie wiem czy dobrze widzę, ale na filmiku widać, że tej kawy sypie ciut za mało a przy ustawieniu na piątce młynek to powinien sypać jej naprawdę dużo..

By obyć się bez znacznych inwestycji (młynek nie należy do tanich), spróbuj go jeszcze dokładnie wyczyścić, może to troche pomóc a warto przy czyszczeniu o ile jest taka możliwość przedmuchać przy wyrzutniku sprężarką.. Naturalnie trzeba sprawdzić stan wyrzutnika (łopatek), być może ją zbyt krótkie by poprawnie wyrzucały zmieloną kawę..
  • Poziom 8  
    Dzięki za podpowiedzi ,rzeczywiście młynek jest tutaj problemem. Dosypałem dodatkowo łyżeczkę kawy zmielonej do kotła i pastylka wtedy jest sucha i jednolita. Teraz pytanie co z takim młynkiem można zrobić? Nie raz jak rozbierałem ekspres to z góry przedmuchiwałem kompresorem młynek ale przecież to nie naprawa bo młynek według mnie po prostu jest wytarty. Eh gdyby się dało ustawić młynek na jeszcze dłuższy czas pracy to problem byłby załatwiony.

• Specjalista AGD
    wojak510 napisał:
    ...Teraz pytanie co z takim młynkiem można zrobić?..

Może ją jacyś specjaliści, którzy podejmą się ostrzenia żarna młynka, bo to tutaj tkwi problem..
  • Poziom 8  
    Naostrzyć tego młynka się nie podejmę jedynie co mi przychodzi do głowy to systemowe wydłużenie czasu młynka. Chodzi mi o wgranie / przerobienie wsadu pamięci tylko problem taki ,że się na tym nie znam...