Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Władka gramofonowa mf104 - Jak podłączyć

0812art 11 Mar 2016 15:29 1668 23
  • #1 11 Mar 2016 15:29
    0812art
    Poziom 6  

Władka gramofonowa mf104 - Jak podłączyć
    Bardzo proszę o pomoc w podłączeniu wkładki.

0 23
  • #3 11 Mar 2016 16:10
    0812art
    Poziom 6  

Nie słychać odtwarzania tylko buczy

0
  • #4 11 Mar 2016 17:10
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Zacząłeś sprawdzanie od wkładki - OK. A co dalej? Są przewody w ramieniu, są pomiędzy ramieniem a wyjściem... sprawdziłeś je?

0
  • Pomocny post
    #5 11 Mar 2016 17:26
    PiotrPitucha
    Poziom 33  

Witam
    Na fotce widać dokładnie opisy wkładki.....
    L lewy kanał
    GL masa lewego kanału
    R prawy kanał
    GR masa prawego kanału
    Po pierwsze musisz zidentyfikować kable idące do masy wejścia wzmacniacza, prawy i lewy kanał możesz pomylić do testów, jak sygnał będzie prawidłowy to identyfikując brumm po przyłożeniu palca na wejście możesz to ustawić prawidłowo.
    Mam nadzieję że Twój wzmacniacz obsługuje wejście z wkładki ( mały sygnał, konieczność korekcji ).
    Jeśli jest brumm a wzmacniacz jest oryginalny to pewnie elektrolity we wzmacniaczu do wymiany, taki adapter może mieć kilkanaście lub kilkadziesiąt lat...
    Pozdrawiam

0
  • #6 13 Mar 2016 15:50
    0812art
    Poziom 6  

A czy wkładka jest jakoś zasilana elektrycznie z gramofonu czy tylko wzbudza indukcyjnie sygnał który jest wzmacniany we wzmacniaczu? Czy w nowszym wzmacniaczu podłączyć wyjście do TAPE MON czy do VCR?

Dodano po 5 [minuty]:

Sprawdziłem elektrycznie (miernikiem)przejście z pinów wkładki na wyjścia w kablu poprzez kabelki w ramieniu, (prze-lutowałem na RCA) i jest OK, wcześniej sprawdzałem na 8010 na oryginalnym kablu.

0
  • Pomocny post
    #7 13 Mar 2016 16:02
    PiotrPitucha
    Poziom 33  

Witam
    Na takim wzmacniaczu nie będzie działać,wejścia o których piszesz są bez korekcji i o niskiej czułości. Trzeba kupić ( zrobić ) przedwzmacniacz korekcyjny, były takie w zestawach do lutowania i wtedy będziesz mógł się cieszyć słuchaniem muzyki.
    Przedwzmacniacz musisz zasilić, samej wkładki się nie zasila.
    Pozdrawiam

0
  • #8 13 Mar 2016 17:37
    0812art
    Poziom 6  

Wiem już wiele więc jeszcze jedno pytanie - czy można podłączyć ten mój gramofon do wejścia TAPE ?

Dodano po 32 [sekundy]:

Czy to wejście ma jednak inne parametry?

Dodano po 1 [minuty]:

chodzi o HK AVI100

0
  • #9 13 Mar 2016 18:18
    000andrzej
    Poziom 37  

PiotrPitucha napisał:
    Na takim wzmacniaczu nie będzie działać,wejścia o których piszesz są bez korekcji i o niskiej czułości.

Odpisał ci już kolega wcześniej. We wzmacniaczu musisz mieć wejście Phono. Pozostaje dokupienie przedwzmacniacza RIAA lub za podobną cenę całego wzmacniacza z wejściem phono.

0
  • #10 13 Mar 2016 18:27
    0812art
    Poziom 6  

Wobec powyższego przypuszczam że wkładka jest uszkodzona, czekam na następną (mam nadzieję że jak twierdzi sprzedający będzie dobra) po zainstalowaniu będę kontynuował . Na razie dziękuję wszystkim za rady i wyjaśnienia.
    Pozdrawiam,
    Artur

0
  • #11 14 Mar 2016 08:56
    PiotrPitucha
    Poziom 33  

Witam
    Wkładka może być dobra, daje sygnał setki razy mniejszy niż obsługuje Twój wzmacniacz, tylko przedwzmacniacz korekcyjny załatwi sprawę.
    Pozdrawiam

0
  • #12 14 Mar 2016 12:15
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

0812art napisał:
    czy można podłączyć ten mój gramofon do wejścia TAPE ?
    Możesz... przez przedwzmacniacz gramofonowy z korekcją RIAA.
    Wejście TAPE ma czułość rzędu setek miliwoltów. Gramofon magnetoelektryczny (wkładka) daje co najwyżej kilka miliwoltów. Coś słychać powinno być jednak. Na pewno bez niskich częstotliwości, których sama wkładka nie odtwarza na takim samym poziomie jak wysokie częstotliwości (dlatego konieczna jest korekcja w przedwzmacniaczu). Sprawdzenie poprawności połączeń można wykonać bez wymiany wkładki - dotykając paluchem tych kabelków przy wkładce. Jeśli będzie słychać brum przy dotknięciu (można w ten sposób też sprawdzić który przewód jest "sygnałowym" i od którego kanału) - połączenie jest OK, a podejrzana jest wkładka.

0
  • #13 16 Mar 2016 17:22
    0812art
    Poziom 6  

Witam ponownie po założeniu innej wkładki słychać dźwięk w końcu ale cicho, natomiast dlaczego na wzmacniaczu 8010 z wejściem GR/MAGN też jest cicho? Tak samo na harmanie(może nie do końca tak samo) jak i na starym 8010. Kwestię kabelków już opanowałem, dziękuje za podpowiedzi.

0
  • #14 16 Mar 2016 18:27
    PiotrPitucha
    Poziom 33  

Witam
    Odnoszę wrażenie że niczego nie opanowałeś....
    Musisz kupić przedwzmacniacz RIAA za kilkanaście złotych np. w AVT.
    Wszyscy Ci piszą o przedwzmacniaczu a Ty kombinujesz bez skutku.
    Żadne magiczne napisy na wejściu wzmacniacza nie pomogą, chyba że jest przystosowany do wkładek magnetycznych.
    Generalnie nie montuje się przedwzmacniaczy RIAA w popularnym sprzęcie, bo do popularnego sprzętu stosuje się wkładki piezoelektryczne.
    Wzmacniacze RIAA są montowane blisko wkładki ( np. w gramofonie ) bo transmitowanie kablem bardzo małych poziomów sygnałów pogarsza stosunek sygnał/szum nie mówiąc o zakłóceniach....
    Zamów przedwzmacniacz i poświeć czas na słuchanie muzyki :)
    Pozdrawiam

0
  • #15 16 Mar 2016 19:22
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

PiotrPitucha napisał:
    Żadne magiczne napisy na wejściu wzmacniacza nie pomogą, chyba że jest przystosowany do wkładek magnetycznych.

0812art napisał:
    natomiast dlaczego na wzmacniaczu 8010 z wejściem GR/MAGN też jest cicho?

http://www.oldradio.pl/karta.php?numer=1516&Fonica,PW_8010
    I co Kolega na to?

0
  • #16 16 Mar 2016 19:47
    000andrzej
    Poziom 37  

Na Harmanie Ci nie pójdzie. Ale na Unitrze - owszem powinno grać piknie.
    No cóż, pozostaje sprawdzić, gdzie masz uszkodzenie. Czy na przedwzmacniaczu Unitry, czy na odcinku wkładka - podłączenie gramofonu.
    Sprawdź może przewód idący od wkładki do wtyczki. Wypnij wkładkę i po prostu przedzwoń każdy kabelek z odpowiednim pinem na wtyczce. Jeśli będzie przejście to zobacz czy nie masz zwarcia z masą. Jeśli to wszystko będzie OK, wkładka dobra to pozostaje sprawdzić przedwzmacniacz w Unitrze.

0
  • #17 16 Mar 2016 19:56
    PiotrPitucha
    Poziom 33  

Witam
    PW8010 to takie łosz end goł :) z dawnych czasów.
    Niewątpliwie ma korekcję RIAA, pytanie w jakim stanie jest wzmacniacz który ma koło 40 lat, bo pamiętam czasy jak był hitem na rynku :)
    Gniazda DIN mają 5 bolców i pytanie gdzie pytający włożył końcówki z wkładki.
    Przy stereo wejście powinno być na 3 i 5, pierwsze co bym zrobił to włożył tam kawałek drutu i posłuchał czy jest brum. Potem włożyłbym i wyciągnął wtyczkę kilkadziesiąt razy, niezależnie czy gniazda były cynowane czy srebrzone po tylu latach są pewnie czarne spasywowane, chyba że były regularnie używane.
    Następny w kolejce problem to przełącznik wejść.
    Żeby nie było ... PW8010 był moim marzeniem na które nie było mnie stać, był niezły jak na tamte czasy, gdybym go teraz miał :) to zrobiłbym lifting, wszystkie elektrolity do wymiany, tranzystory wymieniłbym na nowoczesne niskoszumne których w tamtych latach nie było i postawiłbym obok G8010, miałbym ładny komplecik.
    Wkładka to ostatnie miejsce w którym szukałbym problemów.
    Pozdrawiam

0
  • #18 16 Mar 2016 20:15
    vodiczka
    Poziom 43  

PiotrPitucha napisał:
    Żeby nie było ... PW8010 był moim marzeniem
    Moim też a raczej cały zestaw (tuner, wzmacniacz, magnetofon), nie mogłem dostać tunera i magn.
    Pozostałem przy starym PA-107 składanym własnoręcznie i wzbogaconym o pięciodiodowy wskaźnik głośności.
    Wejście na wkładkę magnetyczną posiada, elektrolity niewymieniane i gra :)

0
  • #19 16 Mar 2016 22:49
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Skoro już o tym sprzęcie mowa...
    Miałem cały zestaw - od M8011 poprzez PW8010 i na T8010 kończąc/. Co prawda gramofon składak na bazie G8010, był (i jest) podpinany pod PW a potem pod R8010 i grał (i gra do dziś) ładnie. Z tych klocków do dziś ostał się jedynie M8011 i wspomniany wcześniej składak gramofonu.
    Kondensatory wymieniać? Po co? Żeby były nowe? Stare Elwy do dziś "trzymają" parametry i niejedne współcześnie produkowane mogą tych parametrów pozazdrościć. Owszem - tranzystory można wymienić na niskoszumne, ale czy usłyszy się różnicę na tyle dużą, by było to opłacalne? Nie sądzę. Żeby doprowadzić do poprawy brzmienia ten wzmacniacz wymagałby przeprojektowania w całości... Na tamte czasy - owszem. BYŁ dość dobry, i niejedną ówczesną konstrukcję tego typu można było z nim porównywać. Ale dziś? Setki litrów wody upłynęło i jest (niestety) przestarzały konstrukcyjnie. Od korekcji do końcówek mocy.
    Autor pisał, ze pod 8010 grał cicho... Jeśli jest podłączony poprawnie (pinologia we wtyczce zgodna z tym co pisał Kol. PiotrPitucha w 17 poście) to jedynie możliwe jest złe połączenie wkładka - przewód łączący (zarówno wtyczka jak i przełącznik można sprawdzić według zamieszczonych wyżej wskazówek). Pisałem jak można to sprawdzić ale Autor nie pisał czy to zrobił. Na końcu listy możliwych uszkodzeń jest sama wkładka - to co prawda dość rzadka przypadłość, jednak występowała czasem i w nowych fabrycznie (!) wkładkach. Kilkaset ich w życiu w rękach miałem i kilka trafiło się takich...bubli. Ale, żeby w dwóch pod rząd się trafiło? Już szybciej chyba w totka można trafić.
    W każdym razie - do sprawdzenia poprawność połączeń. Może wreszcie Autor się zdopinguje i sprawdzi, bo tak w ciemno wymieniać można do us...markanej śmierci i nic z tego dobrego nie wyjdzie.

0
  • #20 19 Mar 2016 08:53
    0812art
    Poziom 6  

Żeby nie tworzyć bytów, na odcinku wkładka - podłączenie gramofonu "przedzwoniłem (w telefonicznej teletransmisji to dość popularne powiedzenie :-))" i jest ok.
    Jak już wcześniej pisałem w miejsce kabla DIN założyłem RCA i sprawdziłem poprawność : masa i sygnały. Jak dotrze przedwzmacniacz to napiszę co dalej.

Co do samego 8010 na pozostałych wyjściach gra dobrze był podłączany magnetofon z zestawu a na stałe jest podłączony komputer i jest świetnie.

0
  • #21 19 Mar 2016 13:34
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

No, to przynajmniej wiemy na czym stoimy.
    Sprawdzałeś na innych pinach wejścia gramofonowego gniazda w tym 8010?
    Środkowy pin to masa, a chodzi oczywiście o kanały - z jednej lub drugiej strony środkowego pinu.

0
  • #22 21 Mar 2016 23:21
    0812art
    Poziom 6  

Jak już wcześniej pisałem w miejsce kabla DIN założyłem RCA

0
  • #23 22 Mar 2016 11:20
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

0812art napisał:
    w miejsce kabla DIN założyłem RCA
    A czy 8010 ma wejścia dla gramofonu magnetoelektrycznego na RCA, czy na DIN?

0
  • #24 22 Mar 2016 12:04
    0812art
    Poziom 6  

Kończąc temat: przedwzmacniacz zamknął temat, a 8010 ma uszkodzenie na wejściu GR. Gra i nie buczy więc teraz zabawa będzie trwać dalej. Teraz pewnie zamontuję ten przedwzmacniacz w obudowie gramofonu.
    Dziękuję wszystkim za pomocne rady merytoryczne a pozostałym za dobre chęci.
    Pozdrawiam.

0