Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nowy Zotac gtx 970, dziwne dźwięki i temperatura.

11 Mar 2016 16:45 789 2
  • Poziom 5  
    Witam serdecznie,

Postanowiłem założyć nowy wątek opisujący mój problem, ponieważ ostatni dotyczył czegoś zupełnie innego.

Przechodząc do rzeczy, mam nowego Zotaca gtx 970, używam go pierwszy dzień i niepokoją mnie 2 rzeczy.
    Po pierwsze dziwny dźwięk wydobywający się z karty podczas obciążenia. Np podczas grania w gry albo testu OCCT. Dźwięk ten ustaje momentalnie, kiedy karta zostaje odciążona.
    Przykład. TEST OCCT w oknie 1072x740. Karta buczy, buczy...wystarczy, że klikne na górną krawędź okna z testem, tak jakbym chciał go przenieść w inne miejsce ekranu i dźwięk cichnie. To nie może być raczej wiatrak bo reakcja cichnięcia jest za szybka. Jak kliknę pasek przenoszenia, choćby na ćwierć sekundy to na to ćwierć sekundy hałas znika. Tak samo się dzieje jak test przenosze na "drugi plan", fps testu spadają z 500 do 30 bo tak to działa i dźwięk cichnie momentalnie, równo ze spadkiem fpsów.
    W csgo dźwięk praktycznie jest zerowy na 60fps, na 250 fps jest już dobrze słyszalny,a przy 500fps jest już w miarę głośny(głośności wentylatorów komputera, może trochę głośniejszy). To nie kwestia generowania FPS bo w innej wymagającej grze na max detalach gra osiągała około 60fps i buczenie również występowało. Włączenie Vsynca nic nie zmieniało.
    Jeszcze jedna rzecz mnie niepokoi a konkretnie ciężko to opisać, ale gdy gram na tych max detalach to na ekranie widać takie jakby paski migające na jasny kolor, coś jakby odświeżanie monitora? Ciężko określić, widać je na całym ekranie i tylko jak się dobrze przyjrzę, lecz na czarnych powierzchniach widać je bardzo dobrze, np na pulpicie z czarną tapetą. Dzieje się to tylko podczas gry.
    Testowałem manualne prędkości wiatraków GPU i nawet przy 80-90% nie ma tego dźwięku, to zupełnie coś innego.

Jak ten dźwięk brzmi? Ciężko opisać, to co mi przychodzi do głowy to:
    buczenie, brzęczenie, dźwięk transformatora, dźwięk starego wiatraka komputerowego. To NIE jest piszczenie.

Dodam, że składałem wczoraj 2 komputery, drugi na identycznych elementach, tylko inna grafika(gtx 960 z msi 4gb) i tu również występują dziwne dźwięki, troche cichsze, ale również. Może po prostu to jest normalne w nowych kartach? Moja ostatnia karta miała 6 lat i nie miałem zbytnio kontaktu z nowym sprzętem.

Druga sprawa - temperatury. Podczas grania w grę na max detalach co dziwne wiatrak chodzi na około 50% mocy, a karta się grzeje do około 75 stopni. Czy to normalne?
    Zazłączam screena z programu HWinfo i wszystkimi sensorami. Czy widać jakieś niezgodności, nie koniecznie w GPU, ale gdzie kolwiek?
    Screen: https://scr.hu/M5v2Wo

Specyfikacja komputera:
    Link do zestawu: http://www.morele.net/inventory/info/ClDk32/
    ( w razie jakby link po czasie wygasł):
    1 Dysk Seagate 1TB, SATAIII, 7200RPM, 64MB cache (ST1000DM003)
    2 Zasilacz Thermaltake Smart SE Modular 530W (SPS-530MPCBEU)
    3 Obudowa Zalman Z3 PLUS CZARNA mATX ATX OKNO USB 3.0
    4 Karta graficzna Zotac GeForce 970, 4GB GDDR5 (256 Bit), 2xDVI, HDMI, DP, BOX (ZT-90101-10P)
    5 Napęd Samsung SH-224FB - (SH-224FB/BEBE) następca modelu SH-224DB/BEBE
    6 Procesor Intel Core i5-6500 Skylake, socket 1151, 64bit, 3.6GHz, 65W, cache 6MB, BOX (BX80662I56500)
    7 Pamięć Kingston Savage DDR4, 8GB(2x4GB), 2133MHz, C13 (HX421C13SBK2/8)
    8 Płyta główna MSI B150M PRO-VDH, B150, DDR4, SATA3, USB 3.1, mATX (B150M PRO-VDH)
    9 Dysk SSD Transcend SSD360 128GB SATA3 (TS128GSSD360S)

Pozdrawiam :)
  • Red. Komputery FAQ
    Pewnie słyszysz cewki, nie koniecznie musi być to pisk, to normalne, że przy wzroście fps'ów zwiększa się natężenie dźwięku. Nic raczej z tym nie zrobisz.
  • Poziom 5  
    Skoro to cewki to ok, ale wole się upewnić, że dobrze zrozumiałeś problem.
    Piszesz tu o FPS, ale FPS nie grają tu roli, w wymagającej grze na max detalach i 60fpsach problem również występuje.