Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Grundig 2x4 Super - Podłączenie starego wideo do TV.

karol57 11 Mar 2016 22:06 2949 10
 • #1
  karol57
  Level 15  
  Zdobyłem stare wideo Grundig 2x4 Super (Model 800) o dość nietypowym złączu i chciałem sprawdzić czy działa.
  O ile jestem na tyle ogarnięty, aby wpisać w Google "din to scart", to nie mam pojęcia co to za złącza są i nie chce sobie uszkodzić TV robiąc przejściówkę z losowego schematu z Google.
  Grundig 2x4 Super - Podłączenie starego wideo do TV.

  Zdjęcie urządzenia (ze strony http://www.oldtechnology.net/v2000gallery.html):
  Grundig 2x4 Super - Podłączenie starego wideo do TV.

  Oprócz sposobu podłączenia (zależy mi na schemacie przejściówki), chciałbym prosić o informacje o tych 3 złączach. Które do czego służy, standard przesyłania dźwięku/obrazu/innych danych(jak są, bo w sumie po co tyle pinów).
 • #2
  Polon_us
  Level 42  
  Zanim kolega wgłębi się w złącza, przejściówki, itp. pytanie zasadnicze.

  Jak ma być ten magnetowid sprawdzony?
  Kolega ma kasety do tego urządzenia?
 • #3
  karol57
  Level 15  
  Mam jedną kasetę. Wygląda na to, że magnetowid działa mechanicznie. Pobiera kasetę, przewija, głowica się kręci. Tylko chcę sprawdzić czy obraz z tego wychodzi. No i nie mam pojęcia co jest na tej kasecie, więc jak mam pecha to będzie pusta.

  Na razie jedynym mankamentem są "pozaklejane" niektóre przyciski. Chciałem je wyczyścić, ale ta część panelu jest nierozbieralna i nie chciałem kombinować.

  Na ebayu zobaczyłem, że do tego powinna być jeszcze przystawka (do pilota?) i kabel z niej chyba idzie do ostatniego złącza (link do aukcji).
  Grundig 2x4 Super - Podłączenie starego wideo do TV.Grundig 2x4 Super - Podłączenie starego wideo do TV.
 • Helpful post
  #4
  Polon_us
  Level 42  
  Hmm, interesujące.

  Działający magnetowid systemu V2000 ...

  Jeżeli kolega chce sprawdzić tylko działanie, to najprostszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie modulatora wbudowanego w ten magnetowid.
  Na zdjęciu #2 w wpisie #3 widac gniazdo antenowe z symbolem TV - to jest wyjście modulatora do TV. Proszę dobrać odpowiedni kabel antenowy pasujący do magnetowidu i wejścia antenowego w posiadanym odbiorniku telewizyjnym.

  Telewizor kolega przestawi na odbiór kanałów analogowych i mając włączony magnetowid włączy przeszukiwanie kanałów w telewizorze.
  Jestem przekonany, że o ile modulator działa, to obraz powinien był być widoczny pomiędzy 36 i 41 kanałem - standardowo magnetowidy tj. ich modulatory ustawiane były na 36 kanał.
  Później zaczęto używać kanał 3 lub 4.

  Powodzenia :)
 • Helpful post
  #5
  Melkhor
  Level 9  
  Witam
  Jeżeli sprawa nadal jest aktualna, to gratuluje zachowanego egzemplarza. Zgodnie z zamieszczoną przez kolegę, fotografią pierwsze łącze od lewej to oczywiście łącze AV, typu DIN, drugie to łącze mikrofonowe do dubbingu, trzecie to łącze typu DIN/VIF, dla podłączenia odbiornika do pilota, tzw.adaptera VIF 3, z pilotem typu VIK-K3.Poprzez to łącze można też było podłączyć przystawkę do kamery typu CFA 1804 i wiele innych zewnętrznych akcesoriów.Co do łącza AV, były też wersje z Eurozłączem,Schematu przejściówki niestety nie posiadam, ale dysponuje instrukcją serwisową do tego modelu, Grundig 2x4 super,vel Grundig v2080, po angielsku.Jest ona podpisana jako Philips VR 2025,bo Grundig produkował ten model także dla Philipsa.Poza designem są one identyczne. Co do przejściówek zdarzają się one na niemieckim Ebayu.Ponieważ, o ile pamiętam, na Elektrodzie nie wolno zamieszczać linków, do innych stron,to służę wskazaniami na priva.
  @Polon_us "Działający magnetowid systemu V2000 ... "
  Zdarzają się sprawne, tym bardziej że plotki o awaryjności Video 2000, były nieco przesadzone:). Pozdrawiam
 • #6
  karol57
  Level 15  
  W końcu znalazłem trochę czasu, aby to podłączyć.

  @Polon_us
  Jak kolega pisał, zadziałało przez złącze antenowe, w prawdzie musiałem trochę powalczyć aby ustawić to odpowiednio, ale 'działa' (system BG, kanał 38). Z góry dziękuję.

  @Melkhor
  Gratulacje nie należą się mi, a babci, która przechowała magnetowid przez szmat czasu w szafie.
  Dzięki za informacje o tych złączach, przynajmniej teraz wiem czego szukać. Samą przejściówkę wolałbym sam wykonać niż ją kupować (a tym bardziej sprowadzać z Niemiec), więc schematu dalej poszukuję.
  Możliwe jak się zdecyduję na dalsze grzebanie przy tym urządzeniu to się odezwę w sprawie instrukcji.

  @topic
  Wracając do sprzętu to okazało się, że na kasecie są pornosy z lat 80 i dwa/trzy filmy :D Jednak magnetowid nie jest pozbawiony wad.

  Czarno-biały obraz:
  O ile mogę przypuszczać, że niektóre filmy są w wersji czarno-białej to na kilku przy starcie odtwarzania (jak taśma jeszcze nie owinie się wokół wszystkich mechanizmów) jest obraz kolorowy.

  Zatrzymywanie odtwarzania (głównie po starcie):
  Obstawiam, że odpowiada za to jakiś system detekcji "wciągnięcia" taśmy, ponieważ podczas oglądania w jednym momencie taśma 'przykleiła się' do głowicy i magnetowid zatrzymał się się w identyczny sposób (kontrolka ponad przyciskiem do zwijania taśmy* migała).

  Dodatkowo odkryłem, że urządzenie się czasem (głównie przy zabawie odtwarzanie/przewijanie szybkie) 'zawiesza' tzn. przy zwijaniu taśmy do kasety mechanizm się zatrzymuje. Pozostaje ręczne przekręcenie mechanizmu i wyciągnięcie kasety, albo kilkunasto krotny restart urządzenia, które w końcu załapie i złoży się do końca.

  Jak będę miał więcej czasu to w tym tygodniu wrzucę film, jak to wszystko wygląda (obraz głównie, jak uda mi się złapać moment to resztę).

  Teraz muszę pomyśleć co zrobić z tym odtwarzaczem, bo do wyboru mam:
  1. Zamknąć w szafie na kolejne kilka(naście) lat
  2. Pobawić się jeszcze urządzeniem i spróbować usunąć wyżej wymienione usterki. Problemem jest to, że elektronikę rozumiem, ale się nie znam i nie chcę nic sobie popsuć.
 • #7
  Melkhor
  Level 9  
  Witam
  Naprawa urządzenia bez serwisówki ,niewiele da.Służę w razie czego, bądź służę linkiem do darmowej strony, na priva. W serwisówce są też schematy gniazd, o ile pamiętam.
  Sprawa pierwsza, w tak starym urządzeniu, wymiana kondensatorów elektrolitycznych, szczególnie w zasilaczu, to oczywista podstawa.Te modele to "wielo modułowce",czyli zbudowane są z licznych modułów, jak polskie telewizory z lat 80, czy komputery PC.Często pomaga sprawdzenie stanu licznych łącz pinowych i krawędziowych, jest ich masa w tych VCR. Mogą być liczne zimne luty.
  Z mechaniką może być gorzej, trudność w zdobyciu części, szczególnie głowic z DTF.
  Te magnetowidy mają przesuw taśmy i regulację naciągu taśmy, opartą na 3 silnikach.Prócz capstana, są dwa silniczki zwijania tzw "Wickelmotoren".Ich czujniki, oraz czujnik naciągu taśmy, oparte są na transoptorach, te również , po latach mogą generować problem. Nie mają one też wydzielonego "switch mode,a", jak modele japońskie.Czujniki i przełączniki głownie kontaktowe,są wbudowane w mechanizm i po nim rozrzucone.

  Dodano po 10 [minuty]:

  Co do wspomnianego przez kolegę system detekcji naciągu taśmy, jest on rozwiązany inaczej niż u"japończyków"Tam regulacja naciągu i opasania taśmy jest dokonywana głownie mechanicznie.W video 2000, odpowiada za to transoptor (fotoczujnik).Po prostu ramie regulatora naciągu przecina promień podczerwony, zmieniając wartość napięcia wyjściowego na fototranzystorze,które po przetworzeniu idzie do mikroprocesora, (o ile pamiętam są tam 2 lub 3)ten wylicza odpowiednie "prędkości" obrotu dla silniczków przewijania.O ile pamiętam ,wiodący jest tu oczywiście prawy, patrząc od góry.
  Tak szczerze to skomplikowana maszyna, nawet dla doświadczonych serwisantów.

  Dodano po 11 [minuty]:

  Przepraszając moderatorów i autora, za "dobijanie do posta" dodam też o konieczności przeczyszczenia, pewnie i przesmarowania, mechaniki, oraz kontroli i pewnie wymiany pasków.Także pewnie rolki dociskowej. Powodzenia.
 • #8
  SF01
  Level 7  
  Dzień dobry.

  Jeśli temat jest wciąż aktualny, to Ja również nabyłem podobny magnetowid, acz inny model, nie ma gniazda na mikrofon, ale gniazdo AV jest to samo, DIN 45522: 6-pin, 60°, 240°, poniżej zamieszczam schemat pinów:
  https://web.archive.org/web/20081223140435/ht...e.virgin.net/matt.waite/resource/av/din6a.htm

  W swoim magnetowidzie musiałem wymienić tylko pasek napędzający capstan, choć wewnątrz jest dość zakurzony śladów użytkowania jest niewiele, razem z magnetowidem w zestawie było 14 używanych kaset, wiec pewnie używany był.

  Aczkolwiek czasem ma problem z ruszeniem i wyskakuje komunikat błędu "F", chętnie dowiedziałbym się o co chodzi, acz przyznam się niechlubnie, że w tym przypadku stara dobra metoda pacnięcia pomaga.
 • #9
  karol1996
  Level 19  
  Witam
  Jestem szczęśliwym posiadaczem dwóch takich magnetowidów. Jeden to Grundig Video 2x4 880 a drugi Siemens Vdeocord FM308.
  Obydwa bardzo dobrze odtwarzają, podłączałem je za pomocą gniazda AV (udało mi się dostać przejścówkę z tego DIN na cinch)
  Teraz chciałbym sprawdzić nagrywanie. W związku z tym mam pytanie. Czy linia normalnie wyjściowa (audio/video), podczas nagrywania staje się linią wejściową (jak np. w polskim MTV10)?

  Pozdrawiam,
  Karol
 • #10
  SF01
  Level 7  
  karol1996 wrote:
  Witam
  Jestem szczęśliwym posiadaczem dwóch takich magnetowidów. Jeden to Grundig Video 2x4 880 a drugi Siemens Vdeocord FM308.
  Obydwa bardzo dobrze odtwarzają, podłączałem je za pomocą gniazda AV (udało mi się dostać przejścówkę z tego DIN na cinch)
  Teraz chciałbym sprawdzić nagrywanie. W związku z tym mam pytanie. Czy linia normalnie wyjściowa (audio/video), podczas nagrywania staje się linią wejściową (jak np. w polskim MTV10)?

  Pozdrawiam,
  Karol


  Wtyczka i kabel DIN 6 mają jeden pin używany do sygnalizowania napięciem czy sygnał jest wejściowy, czy wyjściowy, nie wiem, jak to jest rozwiązane w adapterze do RCA ani SCART, ale myślę, że trzeba spróbować na ślepo.

  Dobrym rozwiązaniem jest zestaw adapterów Vivanco na allegro za 15 złotych, zawierza przewód Din6 oraz po dwie sztuki Din6-3RCA, Din6-SCART (1 in i 1 out) oraz DNC-RCA, właśnie na tym zestawie sprawdziłem działanie nei tylko tego magnetowidu, ale też zwykłego VHS, który miał gniazdo video tylko BNC.
 • #11
  mario s.
  Level 19  
  Witam
  Od wczoraj jestem posiadaczem GRUNDIG VIDEO 2000 2X4 chyba model 770.
  Przy pierwszym uruchomieniu o DZIWO ZASKOCZYŁ OBRAZ.........! Jednak bez głosu ale po około 2 minutach obraz zniknął...
  Czy ktoś ze znawców tematu ma namiar na schemat tej maszyny lub macie pomysł za który moduł się zabrać?
  Wstępnie rozebrałem zasilacz, sprawdziłem elektrolity i mają właściwą pojemność, pozostaje sprawdzić wszystkie płytki - moduły wpinane w płytę główną tylko które? ;-)
  Po oględzinach wszystkich płytek nie widać żadnych wylań kwasu przy żadnym kondziu elektrolit...