Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Włącznik oparty o tyrystory - prośba o sprawdzenie schematu

12 Mar 2016 02:19 2187 17
  • Poziom 9  
    Witam,

chciałbym zapytać o radę w sprawie układu który planuję wykonać.
    Jest to włącznik oparty o tyrystory wysterowane przez mikrokontroler.

Zdaję sobie sprawę, że zazwyczaj układy takie wykonuje się używając triaka, ale zależy mi na wykorzystaniu tego co posiadam na wyposażeniu.

Układ w zależności od sytuacji miałby być zwykłym Włącz/Wyłącz lub ściemniaczem (sterowanie PWM z mikrokontrolera).

Poniżej zamieszczam schemat:

Układ przetestowałem używając transformatora 12V i działa bez zarzutu - jednak przed podłączeniem do sieci 240v wolałbym się upewnić, że wszystko jest jak powinno.

Z góry dziękuję za rade i pozytywną krytykę.
  • Poziom 17  
    Prostszym rozwiązaniem zdaje się wstawienie tyrystora w przekątną mostka Graetza.
  • Poziom 43  
    Odwrotnie równoległe połączenie tyrystorów jest znane i popularne, czasami (przy obciążeniach indukcyjnych) ma przewagę nad układem z mostkiem.
    Niestety, sterowanie bramkami jest do niczego. EL817 nie wytrzyma więcej niż 35V, podanie na bramkę w kierunku zaporowym napięcia sieciowego też jest niedopuszczalne.
    Cytat:

Zdaję sobie sprawę, że zazwyczaj układy takie wykonuje się używając triaka, ale zależy mi na wykorzystaniu tego co posiadam na wyposażeniu.
    To jest wykonalne ale trudniejsze niż ci sie wydaje, EL817 musiał by pracować na obniżonym napięciu

Cytat:
    Układ w zależności od sytuacji miałby być zwykłym Włącz/Wyłącz lub ściemniaczem (sterowanie PWM z mikrokontrolera).
    To ostatnio coraz częstszy błąd u początkujących - tyrystorów nie wysterujesz PWM'em, tu się stosuje sterowanie fazowe lub grupowe - z pozoru wygląda jak PWM, ale to nie jest PWM.
  • Poziom 9  
    Dziękuję bardzo za odpowiedzi.

Oczywiście popełniłem najbardziej oczywisty błąd początkujących - nie doczytałem dokładnie noty katalogowej - faktycznie zastosowany EL817 jest na max 35V.. zupełnie to przeoczyłem - następnym razem postaram się bardziej!

W takim razie czy jeśli zrobiłbym następujące zmiany:
    - zastosowałbym inny opto-tranzystor (już sprawdzając dokładnie notę katalogową) - dodał diody prostownicze obok tyrystorów zabezpieczając tyrystor w kierunku zaporowym
    - zrezygnował z PWM i tylko używał układu jako On/Off

to czy układ będzie poprawny?
  • Poziom 17  
    twisterek napisał:
    - dodał diody prostownicze obok tyrystorów zabezpieczając tyrystor w kierunku zaporowym
    - zrezygnował z PWM i tylko używał układu jako On/Off to czy układ będzie poprawny?

W zaprezentowanym przez Ciebie układzie, dodanie przeciwbieżnych tyrystorom diod prostowniczych? Dorysuj je sobie i przeanalizuj sytuację. Odnośnie PWM, przedmówca wyraził się dostatecznie jasno. Nie PWM, ale opóźnienie załączenia tyrystora.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    twisterek napisał:
    - zastosowałbym inny opto-tranzystor (już sprawdzając dokładnie notę katalogową) - dodał diody prostownicze obok tyrystorów zabezpieczając tyrystor w kierunku zaporowym
    Jak do tyrystorów to optotriak właczasz go z szeregowym rezystorem pomiędzy bramki a odwrotnie równolegle do G-K diody
    twisterek napisał:
    - zrezygnował z PWM i tylko używał układu jako On/Off
    Możesz zrobić regulację ale potrzebny jest detektor zera i od zera mierzysz czas do załączenia tyrystorów, prawie jak PWM ale dokładnie 100Hz i synchronizowany z siecią.
  • Poziom 9  
    DG06 napisał:

W zaprezentowanym przez Ciebie układzie, dodanie przeciwbieżnych tyrystorom diod prostowniczych? Dorysuj je sobie i przeanalizuj sytuację. Odnośnie PWM, przedmówca wyraził się dostatecznie jasno. Nie PWM, ale opóźnienie załączenia tyrystora.

Nie chodziło mi o przeciwbieżne - zmodyfikowałem schemat, żeby nie było wątpliwości. Jeśli chodzi o PWM to dlatego napisałem, że rezygnuję z opcji regulacji.

jarek_lnx - napisałeś, że stosując elementy, które posiadam jest to wykonalne, ale EL817 musiałby pracować na obniżonym napięciu - czy stosując układ zasilacza bez transformatorowego osiągnę zamierzony efekt? Schemat zaktualizowałem poniżej:

Klamocik: czy w takim układzie jak powyżej moje połączenie bramek tyrystorów będzie mogło zostać jak jest?

Dla uspokojenia wszystkich: nie zamierzam nic podłączać do sieci dopóki nie będzie potwierdzone, że układ ma szansę działać poprawnie. Jeśli się jednak nie da to oczywiście zrezygnuję z pomysłu i zakupię potrzebne elementy. Natomiast jeśli się da - to chciałbym wykorzystać tą okazję do nauczenia się czegoś nowego.

Jeszcze raz dziękuję wszystkim za wkład merytoryczny.
  • Poziom 14  
    Jeszcze jedna uwaga

NIE PC817 a jakiś

MOC3040, Moc3020 tym wyregulujesz moc ale dodatkowy układ będzie potrzebny (Tyrytor +układ zera sieci +Moc304x +uC)

Moc3043 - ten ma chyba zał w zerze . to tylko zał/wył { 0...20Vac}
    3060 i podobne
    w notach też są rozwiązania dla sterowania półprzewodników SCR

link może pomoże : http://mirley.firlej.org/uklad_wykrywania_zera
    choć widziałem lepsze wykrywanie zera , ten EL817 przyda się zamiast CNY17 Włącznik oparty o tyrystory - prośba o sprawdzenie schematu

to jest najlepsze
    http://www.edn.com/design/power-management/44...wo-separate-outputs-for-each-half-period]Link[/url]

Pochwal jeżeli naprowadziłem , lub skarć .
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    Na samym wstępie proponowałem takie rozwiązanie >

• Poziom 43  
    Jeśli mają być dwa tyrystory to tak sie to robi:
    Link
    Zamiast układu z mostkiem moze być optotriak.
    Cytat:

jarek_lnx - napisałeś, że stosując elementy, które posiadam jest to wykonalne, ale EL817 musiałby pracować na obniżonym napięciu - czy stosując układ zasilacza bez transformatorowego osiągnę zamierzony efekt? Schemat zaktualizowałem poniżej:
    Da się to zrobić przy uzyciu zasilaczy beztransformatorowych ale nie w ten sposób.
  • Pomocny post
    Poziom 14  
    moja propozycja
    zwróć uwagę że są po dwa rezystor , ponieważ napięcie przebicia izolacji jest do 200V

Włącznik oparty o tyrystory - prośba o sprawdzenie schematu[/url]
  • Poziom 9  
    Jestem bardzo pozytywnie zaskoczony tak dużym odzewem na ten post!
    Elektroda to na prawdę bardzo wartościowe miejsce w internecie! Dzięki!

wracając do tematu - jako, że z moich obecnie posiadanych elementów nie dało się poskładać poprawnego układu to zamówiłem zarówno MOCe jak i triaki.
    Jak paczki w końcu dotrą to złożę układ według schematu kolegi jaro33.

Mam jeszcze jedno pytanie - zamówiłem dwa typy MOCów - wersję z wykrywaniem zera i bez.
    Na schemacie 3030.png (post wyżej) został użyty MOC3041 czyli wersja z wykrywaniem zera - układ ten w połączeniu z mikrokontrolerem powinien umożliwić mi funkcję On/Off. Czy jeśli dołożę układ wykrywania zera i podłączę go do mikrokontrolera (oczywiście z odpowiednim oprogramowaniem) będę mógł ściemniać żarówkę? Czy do tego będę jednak potrzebował np MOC3021 - bez wykrywania zera?
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    MOC 3040 może sterować tyrystorem wpiętym w przekątną mostka Greatza, (Koledzy napisali) z tym, że rezystor bramki tyrystora zwiększyłbym do wartości 200 Ω dla napięcia sieci 220VAC.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Bardzo nie chciało mi się tego rysować, ale podczas szukania czegoś innego "wyskoczył" mi schemat który pokazuje jek przy pomocy niskonapięciowych elementów sterować odwrotnie-równoległym połączeniem tyrystorów, moze komuś inemu kiedyś indziej sie przyda.

Link

W założeniach z pierwszego postu miał być fototranzystor transoptora, mozna by go wstawić szeregowo z R6, elementy P1, R2-R5 Rth T1 Th1 do wzpółpracy z transoptorem nie są potrzebne. R7 mozna by zwiększyć do 10kΩ żeby się tak bardzo nie grzał.
  • Poziom 16  
    jarek_lnx napisał:
    czasami (przy obciążeniach indukcyjnych) ma przewagę nad układem z mostkiem

Czy szanowni Koledzy mogliby powiedzieć dlaczego? Ostatnio miałem dużo problemów z transformatorami i triakami i tak przy okazji z ciekawości pytam.:D
  • Poziom 43  
    piotrek2914 napisał:
    Czy szanowni Koledzy mogliby powiedzieć dlaczego? Ostatnio miałem dużo problemów z transformatorami i triakami i tak przy okazji z ciekawości pytam.:D
    W obwodzie z indukcyjnościa przy przejęciu pradu przez zero triak ma bardzo mało czasu żeby zdążył sie wyłaczyć, w ukąłdzie z dwoma tyrystorami każdy ma 10ms przerwy, bo przewodzą na przemian.
  • Poziom 9  
    Krzysztof Kamienski napisał:
    MOC 3040 może sterować tyrystorem wpiętym w przekątną mostka Greatza, (Koledzy napisali) z tym, że rezystor bramki tyrystora zwiększyłbym do wartości 200 Ω dla napięcia sieci 220VAC.

jak tylko otrzymam moje zamówienie to zmontuję taką wersję również.
    Jako, że w tym układzie jest tylko jeden tyrystor to prąd maksymalny jest obcięty o połowę w stosunku do układu z dwoma - ale czy są jeszcze jakieś inne "minusy" takiego układu w stosunku do układu z dwoma tyrystorami zaproponowanym m.in. przez jaro33?