Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nawilżacz powietrza - dodanie regulacji mocy

ciarek15 12 Mar 2016 08:59 1839 10
Altium Designer Computer Controls
    ciarek15
    Level 16  
    Witam. Kupiłem wczoraj naawilżacz powietrza w castoramie. Wszystko działa ładnie... ale jest tam jedynie guzik od włączania, a chciałbym dodać regulację mocy "parowania" w postaci potencjometra. W tej chwili jest to zbyt duży strumień pary.

Jest to jakiś najtańszy model więc w sieci nie ma schematu, ale uda się coś z tym zrobić?
  • Altium Designer Computer Controls
    A.Gieronimo
    Level 35  
    Pewnie się da, ale trzeba zacząć od obejrzenia konstrukcji, dokładne zdjęcia płytki drukowanej z dwóch stron. Zakładam że to ultradźwiękowy nawilżacz ?
    ciarek15
    Level 16  
    Tak, ultraadźwiękowy. Wolałem najpierw zapytać, żeby nie rozkręcać i tracić gwarancję na darmo :) Ale skoro się da to bardziej mi potrzebna regulacja mocy niż gwarancja ;) Jestem teraz poza domem ale po południu wrzucę fotki płytki drukowanej z góry i u dołu ;)

To przy okazji jeszcze jedno mam pytanie. Nawilżacz ten ma jeden elektroniczny przycisk. Jedno kliknięcie włącza urzdzenie, drugie kliknięcie dodatkowo uruchamia lmpkę w postaci leda a trzecie kliknięcie wyłącza sprzęt. Można również pozbyć się tego przycisku na rzecz zwykłego przełącznika? Chodzi o to żeby nawet po zaniku napięcia w sieci nawilżacz zaczął pracować sam po pojawieniu się spoworotem prądu. A taki elektroniczny przycisk to wyklucza.
  • Altium Designer Computer Controls
    A.Gieronimo
    Level 35  
    Za pewne można.
    ciarek15
    Level 16  
    To są zdjęcia PCB.

Nawilżacz powietrza - dodanie regulacji mocy Nawilżacz powietrza - dodanie regulacji mocy Nawilżacz powietrza - dodanie regulacji mocy
    A.Gieronimo
    Level 35  
    Jeszcze opisz które przewody do czego idą, opisane są tylko dwa, water i motor, zostaje zasilanie i coś jeszcze.
    ciarek15
    Level 16  
    A więc tak:
    Pojedyncza kostka, kabel czarny i czerwony to wentylator;
    Pierwsza z trzech kostek, kabel biały i czerwony to zasilanie;
    Środkowa kostka, kabel czarny i szarawy to czujnik poziomu wody który wyłącza układ kiedy brakuje już wody w zbiorniku;
    Trzecia kostka, kabel czarny i biały to przetwornik piezo do wytwarzania mgły.
    A.Gieronimo
    Level 35  
    Potencjometr VR1 czasami nie reguluje mocy ? Możesz delikatnie przekręcić podczas pracy, słuchaj czy zmienia się moc czy częstotliwość.
    UWAGA, na płytce występuje napięcie 230V, zasilanie bez-transformatorowe. Nie dotykać niczego podczas pracy.
    ciarek15
    Level 16  
    Tzn. nie wspomniałem na początku, ale ten nawilżacz jest zasilany poprzez dołączony zasilacz 24V. Wydaje mi się że ten potencjometr reguluje częstoltliwość, bo pewnie byłby wyciągnięty na panel z przody gdyby regulował moc, a boję się rozlegulować częstotliwość... no chyba że to nie będzie problemem dla układu.
    A.Gieronimo
    Level 35  
    Pokręć nic mu nie będzie, mnie się wydaje że to moc bo ścieżka prowadzi do tranzystora mocy. Tylko mocy nie zwiększaj, bo można uszkodzić przetwornik albo tranzystor. Oczywiście nie od razu, więc obserwuj i kręć powolutku.
    Artek_łódź
    Level 17  
    Witam.
    Podczepię się pod temat. Posiadam nawilżacz marki Sencor. Problem to brak mgły. Patrząc na elektronikę, jest to dokładnie ten sam model, jedyna różnica jest chyba w częstotliwości przetwornika ultradźwiękowego (na płytce z tematu jest 1.7 M a mój ma na płytce napisane 2.4 M, oryginalny zużyty zaś miał na obudowie napisane 1.53 M). Wymieniłem przetwornik, sprawdziłem wszystkie tranzystory a objaw jest wciąż ten sam: po włączeniu wytwarzana jest mgła przez ok. 5 sekund, potem już jej praktycznie nie widać. Przetwornik kupowałem w ciemno. Czy można jakość wyregulować potencjometrem moc generowania pary? Zakupiony przetwornik ma parametry: Częstotliwość: 1.70 MHz, Impedancja rezonansowa: <2 Ohm pojemności elektrostatyczne: 1800pF.
    Wentylator sprawny, całość chodzi na 24 V.
    Dziękuję za pomoc!

[Edit]:
    Podkręciłem potencjometr o połowę i mgiełka jest teraz jak należy. Sprawdziłem że radiator tylko minimalnie mocniej się grzeje. Pytanie czy jest to bezpieczne dla przetwornika ultradźwiękowego? Nie spali się od podanej większej mocy?