Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

DAF XF 105 - Gdzie jest filtr odśrodkowy?

STATESMAN2202 12 Mar 2016 13:18 5934 10
  • #1 12 Mar 2016 13:18
    STATESMAN2202
    Poziom 2  

Witam, mam problem z dafem xf 105. Widziałem na forum podobny temat, aczkolwiek nie ma w nim odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie.
    Samochód podczas hamowania wyrzuca na komputerze błąd o niskim ciśnieniu oleju.
    Na serwisie powiedzieli mi, że wina jest po stronie filtra wirowego / odśrodkowego i łożyska dolnego w tym filterku(jak u kolegi z forum).

Pytanie moje brzmi - gdzie jest ten filtr?
    Dodaje zdjęcie w załączniku, na którego podstawie prosiłbym o odpowiedź.
    To jest koło filtra oleju (też na klucz 32') jak mniemam, tylko, że jest tam taki niski/płytki wkład tego filtra czy o co chodzi?

Pozdrawiam

0 10
  • Pomocny post
    #2 12 Mar 2016 14:08
    Kamix141
    Poziom 10  

Prawdopodobnie znajduje sie on w pokrywce na zdj twoim ta większa pokrywka od filtra, pokazuje zdj jak to jest w MB Actros:

DAF XF 105 - Gdzie jest filtr odśrodkowy?

takie znlazłem w necie może ci się przyda.

0
  • #3 12 Mar 2016 15:29
    STATESMAN2202
    Poziom 2  

Tutaj widzę, że znajduje się tak jakby NA filtrze olejowym, a ja po prostu chcę dowiedzieć się, czy na wrzuconym przeze mnie zdjęciu jest on pod tym dekielkiem obok filtra oleju (ten niższy czarny dekielek na zdjęciu) gdyż dziwi mnie to, że byłby on bardzo "płytki"

Ale dzięki za zainteresowanie ;)

0
  • #4 12 Mar 2016 17:03
    Kamix141
    Poziom 10  

To już ktoś kto zna sie na Daf-ach musi sie wypowiedzieć :)

0
  • Pomocny post
    #5 12 Mar 2016 20:35
    kakibara
    Poziom 28  

Kolego, nie posiadasz tego filtra - zdjęcie w pierwszym poście, jeżeli miałbyś zainstalowany ten filtr miałby on około 3/4 wysokości filtra olejowego.

Dodano po 6 [minuty]:

Na serwisie olejowym czy w serwisie? Nie proponowali zdjęcia miski i sprawdzenia w pompie olejowej - odkręcającej się pewnej nakrętki z boku?

0
  • #6 12 Mar 2016 21:33
    STATESMAN2202
    Poziom 2  

Tak też właśnie myślałem kakibara... nie wiem dlaczego kazali patrzeć mi tam na łożysko (tak jak pisałem mam wyobrażenie o tym filtrze z 95 tki gdzie wiem jakiej wielkości on mniej wiecej jest i to mi nie pasowało).
    Czyli nie mam w tym dafie tego filtra w ogóle jak rozumiem.
    O tym aby patrzyć w misce nikt mi nie mówił...

PS: W serwisie, po prostu jak byłem na diagnozie na komputerze to mi doradzili tą opcje z filtrem odśrodkowym

0
  • #7 12 Mar 2016 23:09
    kakibara
    Poziom 28  

Na diagnozie komputerowej powiadasz, szkoda że nawet nie podnieśli kabinki.

0
  • Pomocny post
    #8 13 Mar 2016 00:40
    krisbrumm
    Specjalista - DAF Trucks

ten na zdjęciu nie ma filtra odśrodkowego (ta płaska pokrywka to jest zaślepka).Filtr odśrodkowy ma podobną wysokość co główny filtr oleju.
    Zaślepki są stosowane w CF85 bo w XF105 powinien byc w standarcie.

Dodano po 3 [minuty]:

Jeżeli zapala się ciśnienie oleju po np. wyrzuceniu na luz zaraz po dłuższym obciążeniu silnika, to wina również może być w zatkanym filtrze cieczy chłodzącej chłodnicy oleju (po większym obciążeniu silnika olej rozgrzewa się do b.wysokiej temperatury i jeżeli olej nie odprowadzi ciepła w chłodnicy oleju to traci wiskotyczność i staje się rzadki jak woda.A taki rzadkiego oleju trudno pompie utrzymać pod ciśnieniem).
    Z którego roku jest ten XF ?

0
  • Pomocny post
    #9 13 Mar 2016 15:07
    kakibara
    Poziom 28  

xf 105 u mnie w firmie było ich około 100szt ( było bo szef wysprzedaje dafy - zostało może 30 szt.) serwisujemy z innych firm xf i też nie posiadają filtra - odśrodkowego - to tak jak ze standardem filtra separatora w autach z Belgii, kupujący uważa że to zbyteczne więc nie instalują w serwisie, w twoim przypadku mógł tak wyjechać z fabryki.

0
  • #10 13 Mar 2016 15:41
    krisbrumm
    Specjalista - DAF Trucks

Widocznie auta XF105 na Polski rynek nie wyposażane są w standarcie w filtr odśrodkowy.To wiąże się z tym, iż montowanie filtra odśrodkowego podraża koszt produktu a ten, ceną musi być dopasowany do danego rynku.Albo i może dlatego, iż w UK auto ciężarowe ma max. dopuszczalną masę 44 tony i rozległą sieć autostrad?

0
  • #11 13 Mar 2016 16:48
    kakibara
    Poziom 28  

Może i masz rację - nie mam pojęcia jak jest w Polsce - piszę o rynku zachodnio-europejskim.

0