Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
BotlandBotland
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Arduino+PLC - Komunikacja miedzy Arduino a PLC

12 Mar 2016 16:07 1437 5
 • Poziom 8  
  Witam,

  Mam do wykonania projekt polegający na sprawdzeniu czy sterownik PLC jest w stanie odczytać zmierzoną wartość z inteligentnego czujnika podłączonego bezpośrednio pod ten że sterownik. Komunikacja musi odbywać sie po I2C.
  Jeżeli taka komunikacja nie jest możliwa to za pośrednika moge użyć arduino.
  Sterownik z jakim chce sie skomunikowac to VIPA 112 posiadający rs232 ( może ktoś z was miał do czynienia z nim ?)

  Teraz pytania do was:
  1. Czy ktoś z was miał juz do czynienia z inteligentymi czujnikami np: temperatury? ( inteligentny czujnik w tym kontekscie znaczy czujnik posiadajacy w swojej budowie mikroprocesor)
  2. Co sądzicie o takiej komunikacji: czujnik -> PLC.
  Przeszukiwałem wcześniej internet i jestem PRAWIE pewien ze taka komunikacja nie ma szans.
 • BotlandBotland
 • Poziom 13  
  Skoro jest możliwość zastosowania interfejsu pośredniczącego (w tym przypadku Arduino), nie ma absolutnie żadnych przeszkód, żeby to z sukcesem wykonać.
 • BotlandBotland
 • Poziom 37  
  Smokey68 napisał:
  Skoro jest możliwość zastosowania interfejsu pośredniczącego (w tym przypadku Arduino), nie ma absolutnie żadnych przeszkód, żeby to z sukcesem wykonać.

  Nie tak szybko z tą opinią!
  To zależy jak bardzo inteligenty jest ten sensor..
  Weźmy na przykład Turck -temp sensor TS400/500
  Jest to bezspornie wysokiej klasy inteligentny sensor temperatury wykonanu na bazie PT100 lecz zależnie od wbudowanych opcji versji sensora, może nie byc możliwe odczytanie konkretnej temperatury. Patrz przykłady niżej./
  Arduino+PLC - Komunikacja miedzy Arduino a PLC
  wersja dla przykładu 1 ma wyprowadzenia tylko do załączenia/wyłaczenia ustawionych temperatur.

  Ponizej tabela możliwych opcji wykonania dla tego typu sensora.

  Arduino+PLC - Komunikacja miedzy Arduino a PLC

  e marcus
 • Poziom 13  
  Rozumiem argument i zgadzam się z nim. Na swoją obronę - założyłem a priori, że czujnik posiada jakikolwiek interfejs wyjściowy poza własnym np wyświetlaczem - kolokwialnie, że jest w stanie wypluć pomiar, nie ważne czy cyfrowo czy analogowo, w formie użytecznego sygnału.
 • Poziom 37  
  Smokey68 napisał:
  Rozumiem argument i zgadzam się z nim. Na swoją obronę - założyłem a priori, że czujnik posiada jakikolwiek interfejs wyjściowy poza własnym np wyświetlaczem ...  Zdaje się że nie zrozumiałeś.
  Każdy tego typu czujnik ma jakiś 'interfejs wyjściowy', którego rodzaj zależy od zakupionej wersji. Jeżeli masz jego wersję z przykładu 1, to PLC moze czytac tylko stan "0" lub "1" (otwarty, zamknięty), bo taki jest jego interface. LCD służy do ustawienia parametrów pracy czujnika. Natomiast wersja czujnika z przykładu 2 daje mozliwośc odczytu aktualnych analogowych wartości napięcia bądź prądu reprezentujące fizyczny stan mierzonej/kontrolowanej wielkości.
  Wybór (zakup) odpowiedniego czujnika (wersji wykonania), zależy od konkretnego zastosowania i spełnianej funkcji w urządzeniu.

  e marcus
 • Poziom 13  
  Zrozumiałem to dokładnie tak. Możliwe, że kolejny raz nie doprecyzowałem. Zdania jednak nie zmienię - jeżeli jest dostępny sygnał inny niż dwustanowy, to zawsze będzie możliwość stworzenia interfejsu pośredniczącego. To, że w niektórych przypadkach może być to nieopłacalne (nowy, typowy czujnik z odpowiednim interfejsem może być tańszy niż powiedzmy opracowanie systemu wizyjnego sczytującego cyferki z wbudowanego w czujnik wyświetlacza, jeżeli jest to jedyna prezentacja wyników zastanego sprzętu, jak np w zaprezentowanym przykładzie), nie zmienia faktu, że na tak postawiony problem - co prawda brak dostatecznej ilości informacji by rozwiązanie podsunąć jednoznacznie, jednak sugestia istnienia interfejsu I2C w czujniku, rs232 w Vipie i możliwości pośredniczenia przez np Arduino, odpowiedź musi być jedna - nic nie wskazuje na to, żeby się nie dało.

  Pozdrawiam