Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
LegrandLegrand
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Mikrofon zaczął buczeć bez przyczyny.

12 Mar 2016 21:26 4329 14
  • Level 7  
    Witam! Mam przedziwny problem.. - może zacznę od początku. Chwała temu który mi pomoże.

Zakupiłem sobie słuchaweczki Superlux wraz z mikrofonem Zalman MIC1. Wszystko pięknie śmigało. Dosłownie nagle, podczas rozmowy przez TS mikrofon zaczął buczeć. Najzwyczajniej sobie siedziałem i obsługiwałem PC, gdy ten zaczął szfankować. Tutaj od razu zaznaczam że korzystałem ze sterowników od Microsofta, do karty dźwiękowej. Zainstalowałem od Realteka - co się okazało, buczenie nie ustało a mnie nie było słychać. Po powrocie do sterowników domyślnych, buczenie nadal występowało aczkolwiek było słychać mój głos. Najśmieszniejsze w tym wszystkim jest to, że gdy dotykam ręką wlotu powietrza do akumulatora - buczenie maleje do minimum. Mikrofon na innym komputerze śmiga bez problemu. Raz nawet po kilkukrotniej instalacji i deinstalacji sterowników, mikrofon zadziałał! Eureka. Wybrałem się aż do kuchni po kanapkę - lecz po powrocie okazało się że buczenie wróciło. (Poważnie, nie zmyślam!)

Próbowałem:
    - Ustawiać mikrofon jako domyślny.
    - Odfajkować nasłuchiwanie urządzenia.
    - Regulować poziom głośności mikrofonu jak i zwiększanie wydajności.
    - Sprawdzać kable na mikrofonie oraz wejścia do komputera.
    Prawdopodobnie tyle - o ile o niczym nie zapomniałem.

Specyfikacje:
    Płyta główna: Gigabyte GA-M56S-S3
    Karta dźwiękowa: Realtek ALC888/1200 @ nVIDIA MCP65

Na pierwszym SS ukazany jest mikrofon podczas normalnego użytkowania, zaś na następnym podczas trzymania ręki w okolicach tylnej obudowy komputera.

Mikrofon zaczął buczeć bez przyczyny. Mikrofon zaczął buczeć bez przyczyny.
    [Szkolenie 22.06.2021, g.9.30] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
  • LegrandLegrand
  • Level 17  
    Może to być problem z masą (ekranowaniem) mikrofonu, ewentualnie uziemieniem komputera.
  • Level 7  
    Mógłbyś jakoś to rozwinąć? Bardzo bym prosił.
    Zaznaczam jeszcze raz że stało się to z sekundy na sekundę, co najbardziej mnie dziwi.
  • Level 17  
    Odłącz od kompa kable, które w danej chwili nie są potrzebne. Spróbuj podłączyć komputer do innego gniazdka z bolcem i bez bolca. Jeżeli jest problem z niewłaściwym uziemieniem, to w którymś momencie powinno przestać buczeć.
  • Level 7  
    Akurat wszystkie kable były potrzebne, bo nie miałem nic zbędnego. Spróbowałem na przedłużce bez uziemienia (którą miałem cały czas) oraz na przedłużce z uziemieniem. Nie zauważyłem żadnej zmiany. Dodam że kontakt także posiada bolca.

Dziękuję i proszę o jakieś dalsze wskazówki.
  • LegrandLegrand
  • Level 17  
    Nie wiem co Ci tu jeszcze poradzić. Jakiś czas temu miałem podobny problem z buczeniem. Wyjście karty dźwiękowej było podłączone do wieży stereo, do radia w wieży była podłączona antena zbiorcza. Jak odłączyłem antenę, przestało buczeć. Też był taki objaw, że jak położyłem rękę na kompie, albo na wieży to przestawało buczeć.
  • Level 7  
    No tak.. Dowiedziałem się że w moim obecnym lokalu nie ma uziemienia w kontakcie, to znaczy są tylko te dwa kabelki. Od znajomego dowiedziałem się że można skonstruować uziemienie, dzieląc minusa i podłączając pod uziemienie i tam gdzie ma być przy obejściu.

Myślicie że poskutkuje?
  • Level 17  
    Możesz spróbować połączyć przewodem obudowę komputera z np. kaloryferem. Oczywiście przewód musi być podłączony do niemalowanego metalu.
  • Level 7  
    Zrobiłem inaczej - w kontakcie przepiąłem minusa do uziemienia w związku z czym owe uziemienie teraz mam, lecz nie wystarczające. Słychać mnie już, lecz nadal dobywa się szum w tle. Są jakieś sposoby by to zniwelować? Głównie rozmawiam poprzez TeamSpeak, lecz redukcja echa ani trochę nie pomaga.
  • Level 17  
    Szum w tle? Może mikrofon jest za czuły. Gdzieś w ustawieniach można ją trochę zmniejszyć. Może będzie lepiej.
  • Level 7  
    Szum, może źle to ująłem. Taki metaliczny dźwięk. Bziuczenie, coś w tym rodzaju.

Wybaczcie że nie odpisywałem.

Reasumując: Obecnie tego mikrofonu nie używam, zaś wykorzystuję jako mikrofon telefon.. Polak potrafi. Nie mam nowej instalacji elektrycznej w związku z czym nie mam uziemienia, lecz zmontowałem je w kontakcie, co znacznie poprawiło jakość przesyłanego dźwięku, lecz nadal jest on bardzo denerwujący. Chyba tylko jakiś mistrz temu zaradzi. No chyba, że jedynym rozwiązaniem jest wymiana instalacji elektrycznej na nową - co jest obecnie niemożliwe ze względu na koszty.

A tak właściwie - ciekawe dlaczego mikrofony stałe w słuchawkach śmigały, zaś ten zewnętrzny, mnie przytłumia tymi dźwiękami. Dodam że na początku użytkowania działał przez 2 dni, bez zmontowanego "prowizorycznego uziemienia".
  • Level 17  
    Mikrofon mógł się zepsuć. Mikrofon pojemnościowy w takich urządzeniach to taka aluminiowa pastylka z dziurką. Często się zdarza (z powodu niskiej jakości), że aluminiowa obudowa tej pastylki traci połączenie z masą. Wtedy właśnie buczy. Naprawiam domofony i często się z taką usterką spotykam. Mikrofon zaczął buczeć bez przyczyny.
  • Level 7  
    Dzięki za uwagę, lecz to na 90% jest problem z uziemieniem. Dowodem na to jest samo to, że po zrobieniu zerowania w kontakcie, bziuczenie stanowczo zmalało lecz nadal jest zbyt głośne by komfortowo rozmawiać. Dodatkowo gdy dotykam obudowy w okolicy zasilacza, bziuczenie całkowicie ustaje.

Jak wspomniałem z instalacją elektryczną nic nie zrobię. Dodam że mam zasilacz Modecom Feel III-400ATX (400W). Dowiedziałem się że wymiana na jakiś sprawniejszy model, także przyniosłaby skutek, lecz to tak samo raczej odpada ze względu na koszty.

Z tego co rozumiem nie pozostaje mi już więcej opcji - no chyba że uziemianie do grzejnika.
  • Level 17  
    Spróbuj z uziemieniem do grzejnika.
  • Level 1  
    Ejejej, mam patent.. Nie wiedziałem od czego to jest. Tak z nikąd wracał do mnie ten problem. Restartowałem sterowniki, system i nic. Wkońcu walnąłem mikrofonem w biurko i działa xD. Może jak ktoś ma ten problem z mikro za kilka stówek to dziwnie to brzmi, ale POSTUKAJ MIKROFONEM . Przyczyną może być kurz. Taka moja hipoteza :)