Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Leżakujące dyski twarde - czy dyski mogą się uszkodzić w ten sposób?

andrzejlisek 12 Mar 2016 22:01 765 3
  • #1 12 Mar 2016 22:01
    andrzejlisek
    Poziom 28  

Posiadam bardzo stary laptop Toshiba Satellite 4090XCDT. Ten laptop nie był używany przez co najmniej 3 lata. W chwili wyłączania po ostatnim używaniu był sprawny. Niedawno chciałem z niego skorzystać, bo ma złącze RS232, ale przy próbie uruchomienia pojawia się napis TOSHIBA i dysk wydaje odgłosy, jakby był uszkodzony. Laptop wrócił do piwnicy. W miejscu przechowywania nigdy nie było problemu z wilgocią.

Przez podobny okres leżały dwa dyski ATA, jeden to Western Digital WD200-00CPF0, drugi to Seagate ST38421A. Jestem święcie przekonany, że obydwa dyski były w pełni sprawne w chwili ostatniego wyłączenia. Mam płytę główną D865GBF z procesorem Pentium 4, na niej chciałem przeprowadzić zerowanie i skanowanie z remapem na obu dyskach za pomocą MHDD. Dysk Seagate nie sprawiał przy tym problemu, natomiast, jak podłączyłem dysk WD, to on startuje, potem się zatrzymuje i tak w kółko, wymieniona płyta wisi na ekranie startowym BIOS, jakby mechanika dysku padła. Podłączyłem dysk do samego zasilacza i on pracuje poprawnie. Po podłączeniu przejściówki ATA-USB w pracującym komputerze z Windows 8 nie zgłasza się, jednak sam dysk pracuje poprawnie. Po podłączeniu Seagate przez tą samą przejściówkę dysk zgłasza się i można przeglądać zawartość. W obu dyskach zworka jest w konfiguracji "Master".

Na żadnym z tych dysków nie ma ważnych danych. W jaki sposób jest możliwe uszkodzenie mechaniczne od samego leżakowania? Czy da się przywrócić pełną sprawność dysku w laptopie i WD?

0 3
  • #2 12 Mar 2016 22:10
    mati211p
    Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych

Jeśli jest uszkodzony mechanicznie to nie ma takiej możliwości. Rozumiem, że SMART dysku nie da się sprawdzić.

0
  • #3 12 Mar 2016 22:28
    andrzejlisek
    Poziom 28  

mati211p napisał:
    Jeśli jest uszkodzony mechanicznie to nie ma takiej możliwości. Rozumiem, że SMART dysku nie da się sprawdzić.

Właśnie nie da się sprawdzić, bo po podłączeniu komp nie startuje dalej, niż BIOS, więc o sprawdzeniu czegokolwiek można zapomnieć. Jak się nie da uruchomić, to wyrzucę, ale zadziwia mnie rzekoma możliwość uszkodzenia dysku przez nieużywanie go przez kilka lat.

0
  • #4 12 Mar 2016 23:13
    Dra98
    Poziom 41  

Może tylko zaśniedziały styki na elektronice, spróbował bym odkręcić elektronikę - najczęściej torx 8 - i wyczyścić złącza izopropanolem.

0