Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Masa połączona z linią 230 V - dlaczego?

RigelInOrion 12 Mar 2016 22:45 1128 13
  • #1 12 Mar 2016 22:45
    RigelInOrion
    Poziom 11  

Witam. Natknąłem się na taką konstrukcję. Ktoś z kolegów wie, co robi to połączenie jednej linii zasilania do masy?! Przecież po drugiej stronie jest część logiczna urządzenia. Jest to przerośnięta farelka z mikro-kontrolerem sterującym grzałkami i turbiną. Urządzenie produkcji PRC. Są tam przyciski, nazwijmy to, dotykowe. Mam niejasne wrażenie, że działają na zasadzie neonówki, po to jest to połączenie 230 do masy. Masa połączona z linią 230 V - dlaczego?

0 13
  • Sklep HeluKabel
  • Sklep HeluKabel
  • #4 13 Mar 2016 01:33
    Freddy
    Poziom 43  

niewolno2 napisał:
    Zanim podasz link, upewnij się że podajesz właściwy i na temat.
    Gdzie na schemacie autora widzisz PE?

1
  • #5 13 Mar 2016 06:10
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 43  

W schemacie jest błąd - powinien tam znaleźć się kondensator 5nF/ 1000V pomiędzy masą a punktem N. Jeżeli go brak w układzie realnym, to tylko podziękować Chińczykom za wstęp do III Wojny Światowej. Cały schemat poprosimy !!!

0
  • #6 13 Mar 2016 12:27
    RigelInOrion
    Poziom 11  

Kabel dwużyłowy, nie ma linii PE. Schemat na szybko narysowałem, żeby zobrazować sytuacje. Przed transformatorem jest warystor i kondensator mkp(nie mogę odczytać wartości). Brak kondensatora 5nF/ 1000V od masy do linii N(wtyczka i tak jest obracana więc zero może być raz z tej, raz z tamtej). Dalej za mostkiem jest kondensator 470uF 25V. Później to już na regulator 7805 dla uC. Te +12V idzie do zasilenia uln2003, za pomocą którego uC steruje silnikiem krokowym i dwoma przekaźnikami grzałek. Wentylator jest Dmuchawa załączana przez triak(bez opto-izolacji). To tak w skrócie. Wieczorem postaram się narysować cały schemat modułu zasilania.

0
  • Pomocny post
    #8 13 Mar 2016 18:08
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Cytat:
    Witam. Natknąłem się na taką konstrukcję. Ktoś z kolegów wie, co robi to połączenie jednej linii zasilania do masy?! Przecież po drugiej stronie jest część logiczna urządzenia

To jest przyczyna
    Cytat:
    Dmuchawa załączana przez triak(bez opto-izolacji).

Prąd podawany na bramkę triaka musi którędyś wracać, wraca właśnie przez to połączenie. nie zdziw się jeśli w takim układzie spotkasz zasilanie ujemne względem masy - triaki "wolą" wyzwalanie prądem wypływajacym.

Jeśli producent zadbał o to żeby żadna część połączona z układem elektrycznym nie wystawała na zewnątrz, to mógł nie stosować izolacji galwanicznej obwodu niskonapięciowego. W dawnych farelkach nie było mikrokontrolerów i każdy przewód był pod napięciem sieciowym (chyba że akurat był N) wszyscy wiedzieli że nie należy dotykać kiedy jest włączone, nie rozomiem dlaczego sie oburzacie że nie ma izolacji galwanicznej, przecież ważne jest zeby urządzenie było bezpieczne dla użytkownika, nikt nie gwarantuje prawa do bezkarnego macania PCB paluchami po rozkręceniu obudowy i włączeniu napiecia.

2
  • #9 13 Mar 2016 19:40
    RigelInOrion
    Poziom 11  

Zamieszczam pełniejszy schemat. Punkty BTN1 i BTN2 to wlutowane do padów sprężynki zakończone "kapslami", które stykają się z obudową w miejscu przycisków.
    Masa połączona z linią 230 V - dlaczego?

Freddy, nie ma się co tak gorączkować. Nie mam zamiaru nikogo lekceważyć. Napisałem przecież, że narysuję schemat.

jarek_lnx, dziękuję za rzeczową odpowiedź.

Zastanawia mnie jeszcze, w jaki sposób jest realizowana wykrycie dotknięcia przycisku?

1
  • Pomocny post
    #10 13 Mar 2016 19:44
    jarek_lnx
    Poziom 43  

RigelInOrion napisał:
    Zastanawia mnie jeszcze, w jaki sposób jest realizowana wykrycie dotknięcia przycisku?
    Zapewne pojemnościowo, bo domyślam sie że pod "kapslami" jest nieprzewodząca obudowa.

0
  • #11 13 Mar 2016 20:33
    RigelInOrion
    Poziom 11  

Dziękuję za odpowiedzi. Temat zamykam.

0
  • #12 14 Mar 2016 09:30
    RigelInOrion
    Poziom 11  

Tak sobie teraz pomyślałem, że podzielę się moim doświadczeniem odnośnie tego urządzenia ku przestrodze innych początkujących.
    Kolega poprosił mnie, żeby dokonać modyfikacji która miała na celu przejęcie kontroli nad wentylatorem, który pracował bez przerwy, nawet przy wyłączonych grzałkach. Uświadomiłem oczywiście mojemu koledze jakie mogą być skutki takich działań, przyjął do wiadomości, lecz zdania nie zmienił. Modyfikacja polegała na wpięciu w taśmę płytki z mikro kontrolerem attiny13 między sterownik urządzenia a moduł zasilająco-wykonawczy. Attiny13 wykrywał stan logiczny wysoki na linii sterowania grzałki1(grzałka włączona), uruchamiał wentylator. W chwili zaniku stanu wysokiego na lini sterowania grzałki1(grzałka wyłączona), odczekiwał 30 sek. na wystudzenie grzałki i zatrzymywał wentylator. Wszystko zadziałało od pierwszego razu, lecz gdzieś się podział sygnał akustyczny z buzera, który jest zamontowany w module wykonawczym. I tu jest właśnie powód, dla którego napisałem ten post. Chciałem podejrzeć oscyloskopem na której linii jest sygnał odpowiadający za generowanie dźwięku. Doświadczeni koledzy pewnie wiedzą czym to się skończyło :) Dotykając tylko sondą nic się nie działo, więc podłączyłem masę sondy z masą sterownika. Efektem był błysk, huk i wybicie różnicówki. Ta "przygoda" skończyła się definitywnym uszkodzeniem sterownika, uln2003, regulatora 7805 i wyparowaniem ścieżki masy w module zasilania.
    Powiadają, że to co nas nie zabija, to nas wzmacnia. Teraz wiem, że zanim przyłożę gdzieś sonde oscyloskopu, i w ogóle zajmę się modyfikacją urządzenia z zasilaniem 230V, to dokładnie mu się przyjrzę, czy przypadkiem nie ma tam jakiegoś nietypowego rozwiązania jak tym przypadku (230V połączone z masą).

0
  • #13 14 Mar 2016 11:39
    Freddy
    Poziom 43  

RigelInOrion napisał:
    Kolega poprosił mnie, żeby dokonać modyfikacji która miała na celu przejęcie kontroli nad wentylatorem, który pracował bez przerwy, nawet przy wyłączonych grzałkach. Uświadomiłem oczywiście mojemu koledze jakie mogą być skutki takich działań, przyjął do wiadomości, lecz zdania nie zmienił
    Trzeba było odmówić wykonania takich modyfikacji.

0
  • #14 14 Mar 2016 14:00
    RigelInOrion
    Poziom 11  

Koniec końców nie skończyło się to tak źle. Urządzanie pojechało do marketu, gdzie bez zbędnych pytań wymienili je na nowe. Miałem fart znaczy. Sygnał dla buzera w końcu znalazłem. Okazało się, że był generowany na linii kontrolującej wentylator. Swoją drogą, to całkiem ciekawy pomysł na deficyt pinów w uC. Urządzenie działa tak jak chciał kolega, a ja w jego oczach wyszedłem z całej tej historii na piątkę z małym minusem :D

0