Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki przepływowy ogrzewacz wody 3-fazowy małej mocy

darkonel 13 Mar 2016 16:47 1218 7
  • #1 13 Mar 2016 16:47
    darkonel
    Poziom 19  

Witam, mam problem z wyborem przepływowych ogrzewaczy wody do domu letniskowego. Moc przyłączeniową mam tylko 11 kW, 3 fazy. Ponadto domek planuję ogrzewać elektrycznie grzejnikami obciążającymi poszczególne fazy: 1000W(L1), 1000W(L2), 1250W(L3). Dodatkowo w kuchni będzie grzałka elektryczna o mocy około 1-2kW.
    Nie wiem jak rozwiązać problem podgrzewania wody w umywalce w łazience i w zlewozmywaku w kuchni. Potrzebuję 2 przepływowych ogrzewaczy wody do zamontowania w szafce (chcę wykorzystać tradycyjną armaturę). Istniejące 1-fazowe są zbyt dużej mocy i będą nadmiernie obciążać pojedyncze fazy. Myślałem nad zastosowaniem przekaźników priorytetowych - czy jest to dobre rozwiązanie?
    Najlepiej gdyby istniały na rynku przepływowe ogrzewacze 3-fazowe o mocy np 2kW - to rozwiązałoby problem gdyż obciążenie rozłożyłoby się na 3 fazy i nie byłoby niepotrzebnych przetężeń. Z tego co wyczytałem są ogrzewacze najmniejszej mocy 4kW ale na 2 fazy, co nie rozwiązuje problemu.
    Być może da się ten temat jakoś "ugryźć" bez zwiększania mocy zamówionej?

0 7
  • Relpol
  • #2 13 Mar 2016 17:05
    mick1
    Poziom 16  

Przy mocy umownej masz zabezpieczenie 25A (to tak dla informacji)
    A czy nie może być zbiornikowy mały 10-15 litrowy? Są takie już o mocy 2kW. Przy przepływowym nie wiem, czy dasz radę ogrzać wodę przy tej mocy.

0
  • Relpol
  • #3 13 Mar 2016 19:19
    darkonel
    Poziom 19  

mick1 napisał:
    Przy mocy umownej masz zabezpieczenie 25A (to tak dla informacji)
    A czy nie może być zbiornikowy mały 10-15 litrowy? Są takie już o mocy 2kW. Przy przepływowym nie wiem, czy dasz radę ogrzać wodę przy tej mocy.

zapomniałem dopisać, że zabezpieczenie przedlicznikowe będzie wartości 20A (wykonawcy dopiero będą montować ZK-1+ZL).
    Zbiornikowego chciałbym uniknąć bo po cóż grzać wodę cały czas i tracić energię na podtrzymanie jej temperatury. Ideałem byłaby grzałka 3-fazowa małej mocy, ale nie mogę się takich doszukać.
    Co do ogrzania, myślę, że przy małym strumieniu dałoby radę, poza tym jeśli grzałka byłaby 3-fazowa, mogłaby mieć moc np 3 kW.

0
  • #4 13 Mar 2016 19:37
    m_wozniak
    Poziom 16  

Łatwo policzyć, ile wody w ciągu jednej sekundy podgrzeje się o 30 st. C przy mocy 2kW - niewiele, więc ciepła woda będzie jedynie ciurkać. Zbiornik nawet 5L dodatkowo ocieplony jest rozwiązaniem.

0
  • #5 13 Mar 2016 19:43
    514242
    Poziom 20  

Jedno fazowe podgrzewacze wody mają moc ok. 3,5 kW i tak jak pisze przedmówca ciepła woda tylko ciurkiem. Przy większym strumieniu jest jedynie delikatnie letnia. Tak więc o podgrzewaczach małej mocy zapomnij.

Miałem też termę 5l o mocy 2kW. I to rozwiązanie było dużo lepsze. Co prawda służyło tylko do mycia rąk i zmywania. Do prysznica myślę, że 15 litrów wystarczyłoby w zupełności.

0
  • #6 13 Mar 2016 20:55
    darkonel
    Poziom 19  

Interesuje mnie podgrzewanie wody w 2 punktach: umywalka łazienkowa i zlewozmywak w kuchni (mając na względzie pozostałe wymienione odbiorniki prądu). Pewnie tak jak piszecie, terma będzie optymalnym rozwiązaniem. Jedyny minus to czekanie na podgrzanie wody i pobór prądu nawet gdy się tej wody nie wykorzystuje. Jakie termy i o jakiej pojemności polecacie? Czy te 5l nie będzie za mało? Można to zamontować pod umywalką w szafce?

0
  • #7 13 Mar 2016 21:06
    DJ ANNUS
    Poziom 31  

Kolego kup podgrzewacz największy na jaki ci pozwala zabezpieczenie.
    I przekaźnik priorytetowy.
    Tak na marginesie prysznic potrzebuje ok 20kW na normalne mycie się.

Dodano po 32 [sekundy]:

11kW pobiera 27,5A i zabezpieczenie 32A.

0
  • #8 18 Mar 2016 17:01
    darkonel
    Poziom 19  

Ok, zatem pomyślę nad pojemnościowym. Dzięki za porady.

0