Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Falownik Fronius Primo3.0-1 oraz agregat prądotwórczy

MlodyPV 13 Mar 2016 18:30 1692 8
  • #1 13 Mar 2016 18:30
    MlodyPV
    Poziom 4  

Witam posiadam zainstalowane panele fotowoltaiczne o mocy 3kW oraz falownik Falownik Fronius Primo3.0-1.Przed założeniem paneli posiadałem agregat jednofazowy Kipor 6500TA o mocy 4,5kW .Często się zdarza że podczas burzy nie ma napięcia i przed zalaniem chronił mnie agregat który załączał pompy.Instalacja ogólnie wygląda tak że z przyłącza głównego do rozdzielnicy w domu dochodzą dwa przewody z fazami a trzecia faza oznaczona jako L1 biegnie do skrzynki ats do której podłączony jest agregat a następnie wraca do rozdzielnicy w domu i wchodzi na określone obwody w domu.W przypadku braku zasilania lub uruchomienia agregatu ATS odłącza przyłącze główne i podaje zasilanie na określone obwody .Falownik jednofazowy został wpięty pod fazę l1 gdzie obwody zasilane są przez agregat w przypadku braku 230v.Dopiero od niedawna zaczynam temat z fotowoltaiką i chciałem na wiosnę załączyć agregat aby czuwał w przypadku braku zasilania.W związku z tym mam pytanie jeżeli braknie prądu i załączy się agregat czy załączy się także falownik jeśli tak to jak się zachowywać będzie falownik z wyprodukowana energią bo tak naprawdę do sieci głównej napięcia nie puści bo ATS odłączy styczniki i napięcie będzie brane tylko na obwody w domu .Jeśli mógłby ktoś z was wytłumaczyć co się będzie działo z nadwyżka byłbym wdzięczny.W załączniku dołączam taki szybki schemat podglądowy.

0 8
  • Pomocny post
    #2 14 Mar 2016 18:41
    marcinbbb
    Poziom 22  

Raczej nikt nie odpowie na to pytanie. Jest zbyt wiele zależnych, częstotliwość z generatora to sinusoida modyfikowana, kto wie czy inwerter będzie w stanie dostosować się do tej częstotliwości? Musisz odpalić i sprawdzić jednak obawiam się że mogą być problemy.

0
  • #3 14 Mar 2016 18:52
    MlodyPV
    Poziom 4  

Testowo włączałem i niby jest wszystko ok tylko zastanawia mnie co będzie jeśli prąd z paneli będzie produkowany a obwód będzie odłączony od sieci główniej. Na pewno agregat załącza mi falownik (ma tę samą częstotliwość co agregat)Parę razy zdarzyło mi się że agregat załączył się bo na 1 fazie było niskie napięcie .Dlatego zastanawia mnie czy nie zaszkodzi taka praca falownikowi.

0
  • Pomocny post
    #4 14 Mar 2016 19:08
    marcinbbb
    Poziom 22  

Falownik raz na jakiś czas sprawdza pojemność sieci podnosząc napięcie. Agregat jest mocniejszy niż panele więc teoretycznie powinno być OK - ale to teoria.
    Odpal agregat i falownik zobacz jak wygląda częstotliwość na falowniku. Teoria mówi że panele powinny zapewnić prąd dla domu, jednak praktycznie wymagany do tego będzie agregat, który będzie brał paliwo aby podtrzymywać napięcie na poziomie odpowiednim dla inwertera.

Profilaktycznie inwerter przełączył bym na fazę prosto z sieci, z pominięciem agregatu.

0
  • #5 14 Mar 2016 19:23
    MlodyPV
    Poziom 4  

marcinbbb napisał:

Profilaktycznie inwerter przełączył bym na fazę prosto z sieci, z pominięciem agregatu.

Myślałem nad przełożeniem na inna fazę ale na tej fazie mam odbiorniki które najbardziej zużywają prąd i chodzą 24h na dobę takie jak piec ,pompa,jeśli przepnę urządzenia to nie będę miał samo konsumpcji a będę wysyłał energie do PGE w prawdzie będzie bilansowanie ale będę musiał za przesył zapłacić.

0
  • #6 14 Mar 2016 20:15
    marcinbbb
    Poziom 22  

Ja cały dom przełączyłem na jedną fazę aby zbyt wiele nie oddawać, a mój licznik nie bilansuje międzyfazowo. Więc podobnie jak Ty płacił bym za przesył po bilansie.

Odpal jednego słonecznego dnia i sprawdź, inwerter ma swoje zabezpieczenia, do czasu aż nie sprawdzisz nie będziesz pewny zachowania się instalacji.

0
  • #7 16 Paź 2016 11:39
    kriss032
    Poziom 20  

Powinno to zadziałać

0
  • #8 31 Sty 2018 10:26
    xdurinx
    Poziom 1  

Witam serdecznie,
    Od jakiego czasu również szukam rozwiązania dla podobnej instalacji 3 fazowej. Jestem w kontakcie z Fronius Polska co do alternatywy, aczkolwiek czytając wątek wynikało by z niego iż wystarczyło by wpiąć agregat 3 fazowy do sieci wewnętrznej, odłączyć się od siebie publicznej (żeby nie było cofki energii do sieci) i teoretycznie falownik (w tym wypadku Fronius Symo 6kW) powinien normalnie działać, i przekazywać energię do sieci wewnętrznej tym samym oszczędzając zużycie paliwa w agregacie.

Teoria potwierdzała by tezę iż, agregat robiłby coś na zasadzie symalacji sieci podając napięcie i odpowiednią częstotliwość do sieci co powodowało by wybudzenie falownika i jego "współpracę".

Czy ktoś ma już przetestowane i potwierdzone takowe rozwiązanie? Bardzo proszę o kontakt.

0
  • #9 31 Sty 2018 11:03
    marcinbbb
    Poziom 22  

Teoretycznie powinno działać, ale praktycznie agregat powinien dawać pełny sinus a nie sinusoidę modyfikowaną. A takie agregaty są sporo droższe.

Hipotetycznie: Może to zadziałać, praktycznie myślę że gra nie warta świeczki ponieważ agregat będzie musiał symulować sieć: napięcie, częstotliwość, itd. Ale co jeśli falownik stwierdzi a sprawdzę sobie pojemność sieci podnosząc napięcie (nie wiem o ile podnosi to napięcie) co na to agregat jadąc na tzw. pół gwizdka? Czy połknie to napięcie czy uzna że to jakiś błąd.
    Zapytaj Fronka co ile czasu/czy sprawdza pojemność sieci podnosząc napięcie o ile i co jaki okres czasu i będzie można coś poteoretyzować ;)

0
  Szukaj w 5mln produktów