Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dacia/Duster/1.5dci - Nie działa tempomat na 5tym biegu, po wymianie kół zęb.

misiu1980 13 Mar 2016 19:15 3351 18
    misiu1980
    Level 7  
    witam,

Mam pewien problem, Dacia Duster 1.5dci k9k 796. Założyłem do niego wbudowany tempomat. Działał od razu z marszu, bez aktywacji nawet przez OBD.
    Po jakimś czasie, wymieniłem koła zębate 5tego biegu, na takie z większym przełożeniem z innej skryzni biegów Renault. z 41/31 na 45/31. Obroty spadły o jakieś 10% , co dało faktycznie mniejsze szumy na prędkościach autostradowych.

Jednak przestał od tego momentu działać tempomat na 5tym biegu. Na 3,4ce działa. Podłączałem komputer i nie było błędu, "widzi" przyciski tempomatu . Czy da radę jakoś jednak spowodować żeby zadziałał na 5tym biegu na tych kołach ?
    Dzięki , pozdrawiam.
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    ladamaniac
    Level 39  
    Przeprogramowanie sterownika. Nie zgadzają się obroty z prędkością, aż dziwne, że nie ma żadnego błędu. Podobnie było z Clio III 2,0 benzyna, po zmianie przełożenia 6 biegu tempomat przestał działać (był fabrycznie).
    DJ ANNUS
    Level 31  
    Kolego teraz tylko edycja wsadu kalkulatora silnika cię ratuje.
    Po drugie skoro jesteś mechanikiem to powinienieś wiedzieć że taki zabieg nie przejdzie.
    misiu1980
    Level 7  
    Spoko, ile taka edycja wsadu kalkulatora silnika może kosztować i czy tuner silników taki który robi chiptuning będzie umiał to ogarnąć czy szukać trzeba pomocy np w ASO - chociaż tutaj wątpie w ich umiejętności?
    Nie chcę powracać do kół zębatych 5tki z orginału bo tak jakoś lepiej mi się jeździ.
    Komputerek widzi tak jakby jechał na sprzęgle chyba i dlatego się nie włącza tempomacik.

ps. nie jestem mechanikiem, tylko sam z hobby robię przy aucie bo lubię, ale zawód mam inny.
    DJ ANNUS
    Level 31  
    Tak taki ogarnięty powinien to zrobić jak będzie miał kilka wsadów.
    Koszty będą spore.
    ladamaniac
    Level 39  
    Musisz znaleźć kogoś , kto sam robi softy i lubi dłubać. Henio Poczesała spod supermarketu, co wgrywa chipy za 200, nie ogarnie. ASO wg mnie tego nie dotknie, chyba, że występowały skrzynie z takim zestawem przełożeń, to może.
    Jest tak jak mówisz, tester widzi ładnie biegi, a na zmienionym przełożeniu nie wyświetla nic, Mając czujnik sprzęgła powinien dać błąd, ale widocznie producent nie przewidział takiej sytuacji i czujnik sprzęgła tylko rozłącza pracę tempomatu.
    misiu1980
    Level 7  
    Mam zamiar robić mały chiptuning niedługo, więc może bym to przy okazji zrobił. Muszę podzwonić ale wolałbym mniej więcej wiedzieć ile taka rzecz może kosztować.

Poza tym jest w Rosji do kupienia tempomat do Dacii Duster, działający na poziomie pedału gazu , pobierający prędkość auta i hamulec z OBD, więc taki chyba powinien działać ewentualnie u mnie też nawet teraz , czy się mylę ?
    Bo mój aktualny tempomacik to kilka przewodów opolutowanych z rezystorami , odpowiadającymi za przyciski O,R-+ łączacy się bezpośrednio z ECM silnika ... wchodzący do wtyczki ECM ...

A ten tempomat z Rosji wygląda tak :
    schemat - podłaczenia - http://drivenge.ru/shop/files/RED_connection105_.pdf
    http://drivenge.ru/shop/product.aspx?id=7
    koszt ok.500pln+ przesyła + może VAT + cło Dacia/Duster/1.5dci - Nie działa tempomat na 5tym biegu, po wymianie kół zęb.
    DJ ANNUS
    Level 31  
    misiu1980 wrote:
    Bo mój aktualny tempomacik to kilka przewodów opolutowanych z rezystorami

Kolego twój tempomacik to oprogramowanie kalkulatora silnika a nie jakieś rezystory.
    0 pojęcia.
    misiu1980
    Level 7  
    O jezu wiem, to tylko sterowanie rezystorowe, co się czepiasz ??
    I zero pojęcia ? Kolego bylem pierwszy przy okazji w PL który podłączył go do ECM, więc trochę zmiarkuj teksty.
    DJ ANNUS
    Level 31  
    No wiesz , mnie jedno ciekawi jak wpadłeś na tak głupi pomysł wymiany 1 zębatki w skrzyni?
    misiu1980
    Level 7  
    a to czemu 1 zębatkę i dlaczego "głupi pomysł"?
    DJ ANNUS
    Level 31  
    A co wymieniłeś więcej zębatek?

Jaki masz nr skrzyni?
    misiu1980
    Level 7  
    2 zębatki :>
    Orginał w mojej mojej siedzi jr5 189 , a teraz 5tkę mam z jr5 306
    misiu1980
    Level 7  
    Nie rozumiem o co ci chodzi.
    Ale wróćmy do tematu, ile może kosztować u tunera przekodowanie Ecm bo raczej tam trzeba zmienić kodowanie ,( a nie np w modulatorze abs który odczytuje prędkość kół )?
    Komp ECM jeśli chodzi o działanie tempo -
    do prawidłowego działania (oprócz tego co zazwyczaj w silniku dci) co potrzebuje ?
    oprócz czujnika wciśnięcia sprzęgła, hamulca i pedału "gazu" isterujących przycisków
    prędkość obrotowa silnika,
    prędkość kół z ABS u
    czujnik wrzucenia biegu na skrzyni
    czujnik prędkości ze skrzyni biegów ?

Czy coś nadmiarowo napisałem ?
    DJ ANNUS
    Level 31  
    A patrzyłeś czy Ta skrzynia ma w ogóle czujnik prędkości?

Bo ja tak to widzę że obroty silnika nie zgadzają się z prędkością samochodu i tyle.

W grupie wiśwagena generuje to błąd a tu widzę że nie.

Dodano po 2 [minuty]:

Miałem ten sam przypadek w leonie i też 5 bieg i wywalało tryb awaryjny , miałem też w volvie t6 po wymianie skrzyni na inną i to samo.
    ladamaniac
    Level 39  
    Kodowanie raczej nie pomoże, bo zmienia się przełożenie tylko na jednym biegu, Przekodować to możesz między rodzajami skrzyni, tu musisz znaleźć mnożnik i podać go tunerowi. Robią ograniczniki prędkości na poszczególnych biegach, to i to powinien znaleźć, tylko musi mu się chcieć bawić z tym. A im więcej zabawy tym więcej kasy.
    misiu1980
    Level 7  
    @DJ ANNUS

Quote:
    A patrzyłeś czy Ta skrzynia ma w ogóle czujnik prędkości?

Tak , ma czujnik prędkości , z tyłu oczywiście koło mniej więcej kolektora wydechowego . Z niego sygnał rozdzielony z tego co pamiętam na ABS, ECM i może coś jeszcze.

@ladamaniac
    Quote:
    Kodowanie raczej nie pomoże, bo zmienia się przełożenie tylko na jednym biegu,

Kiedyś w samochodach VAG można było przekodować typ skrzyni i w ECM chyba były zapamiętane inne przełożenia. Z tego co widzę po CAN CLIpie to w nim nie da się zmienić typu skrzyni jest w nim tylko wyswietlana informacja o typie dla danego VINu, w DDT2000 nie widziałem nawet informacji o typie.
    Kolejna sprawa to teraz moja skrzynia z tą Jr5 306, to rózni się przełożeniem chyba tylko na 1,2,3 , tam by mi nie był potrzebny tempomat :)
    I przełożenie wałka głównego w skrzyni jest z tego co pamiętam takie samo jr5 306 vs jr5 189. No ale jeśli się nie da to cóż zrobić.

I jak myślicie czy to będzie droższa sprawa u tunera niż zakup tempomatu opartego na pedale gazu , który podałem wyżej - koszt byłby zakupu z Rosji ok 500pln+vat+przesyłka = 700pln