Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nieudane przywracanie systemu win 10. Bios którego nie znam

missanna 13 Mar 2016 21:01 6741 30
  • #1 13 Mar 2016 21:01
    missanna
    Poziom 9  

Marka: asus
    Model:x301a
    Chassis (płyta lub główne podzespoły):
    Inne (uwagi):
    Musze na jutro przygotować parę rzeczy, a komputer najpierw się zawiesil, a po restarcie próbował się uruchomić bez efektu. Przywracanie nie działa. Nie kończy się. Informuje mnie ze wystąpił błąd. Naprawa systemowa także. Próbowałam zrobić rest i chyba przesadziłam? pokazał się komunikat że naprawiamy jest dysk i może to potrwać dłużej niż godzinę. Teraz uruchamia się w bios. A na tym niestety się nie znam. Mam Windows 10. Komputer głównie do edytorów tekstu i internetu. Zero gier itp.

Proszę pomóżcie.
    I

0 29
  • #3 13 Mar 2016 21:16
    missanna
    Poziom 9  

Wydaje mi się że tak jest ustawione... Chyba że nie rozumiem gdzie to ustawić??

Na drugim obrazku pokazałem nowe opcje boot

EDIT:
    A czy dysk mógł się sformatować? Ustawiałam reset z zachowaniem moich danych.

Posty scaliłem
    Proszę byś w przypadku dodawania informacji używała przycisku "zmień" nie publikując postu pod postem.
    RADU23
    dziękuję Radu. Będę się stosować..

Podany link nic nie wniósł do mojego problemu bo nie pamiętam czy robiłam.dvd recovery. Komp miał aktualizowany system zdalnie.kupiony z oryginalnym win 7. Zawsze przywracanie do danego punkty rozwiaaywać problem. A tersz jest masakra. Bo bios jest dla mnie czarna magia

0
  • Pomocny post
    #4 13 Mar 2016 21:28
    RADU23
    Moderator - Komputery Serwis

Po mału. Zamieść zdjęcia Biosa z wszystkich zakładek.
    Zobaczymy co tam się dzieje że komputer automatycznie po uruchomieniu wchodzi w Bios.

missanna napisał:
    Podany link nic nie wniósł do mojego problemu bo nie pamiętam czy robiłam.dvd recovery.

Nie musiałaś robić manualnie dvd recovery.
    Recovery powinno być na partycji twojego dysku.

0
  • #5 13 Mar 2016 21:30
    missanna
    Poziom 9  

Tak Jest na partycji. Pamiętam to.

Co to jest SMART?

1
  • Pomocny post
    #6 13 Mar 2016 21:34
    RADU23

missanna napisał:
    Co to jest SMART?

Jak wykonać SMART przy pomocy MHDD (patrz post nr.2)
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic868490.html

Dodano po 1 [minuty]:

RADU23 napisał:
    Po mału. Zamieść zdjęcia Biosa z wszystkich zakładek.
    Zobaczymy co tam się dzieje że komputer automatycznie po uruchomieniu wchodzi w Bios.

Przejdź w Biosie do zakładki Save & Exit kliknij i wybierz "Y".
    Powinien uruchomić się ponownie.

0
  • #7 13 Mar 2016 21:37
    missanna
    Poziom 9  

Nieudane przywracanie systemu win 10. Bios którego nie znam Nieudane przywracanie systemu win 10. Bios którego nie znam Nieudane przywracanie systemu win 10. Bios którego nie znam Nieudane przywracanie systemu win 10. Bios którego nie znam Nieudane przywracanie systemu win 10. Bios którego nie znam

Nie wykonam Smart bo mam tylko jeden komputer. Uruchamia się w Bios. Dostępny jedynie telefon z androidem.

0
  • #8 13 Mar 2016 21:49
    RADU23

W Biosie spróbuj tak
    Save & Exit => Restore Defaults => kliknij i zatwierdź "Y".

0
  • Pomocny post
    #9 13 Mar 2016 21:59
    bryku
    Poziom 11  

Witam Jeżeli masz jakies ważne dane na dysku a nie chcesz ich stracić to wrzuć do laptopa płytę z jakimś systemem linux live cd i je zgraj na dysk lub pendrive a później baw się w naprawę laptopa. Windows ma czasami ciekawe aktualizację które potrafią uwalić system i nie da rady przywrócić nic z punktu przywracania ani naprawić kompa poprze automatyczną naprawę. Ja bym zrobił najpierw kopie danych a później się bawił w naprawę kompa. Tym bardziej że nie znasz do końca biosu.

0
  • #10 13 Mar 2016 22:13
    missanna
    Poziom 9  

Kurcze nie mam płyt linuxa. Muse dzisiaj kompa postawić na nogi bo na jutro potrzebuje skończyć to co zaczęłam

Radu. Zaznaczyłam Y i nic.

Zresrartowalam i po pojawieniu się znaczka asus nacisnelam f4.. Pojawiło się to..

0
  • #11 13 Mar 2016 22:49
    bryku
    Poziom 11  

Po pierwsze linuxa może ściągnąć z netu np. ubuntu prosty i przyjazny system i nagrać na płytę lub pendrive i zrobić bootowalny pendrive. Po drugie twój komp wola o zasilanie i nie wiem co robisz ale krzyczy coś o flashowaniu bios a to już jest ryzykowne jeżeli się na tym nie znasz bo możesz stracić dostep do danych lub uszkodzić kompa

0
  • #12 13 Mar 2016 22:53
    missanna
    Poziom 9  

Nic nie robię. Ściągne system na kartę pamięci do telefonu, bo chyba gdzieś mam adapter, albo podłączenia przez USB telefon do komputera. Bo nie mam adapteru na USB. Po ściągnięciu co robić?

0
  • #13 13 Mar 2016 23:08
    RADU23

missanna napisał:
    Zresrartowalam i po pojawieniu się znaczka asus nacisnelam f4.. Pojawiło się to..

Odniosłaś się do wyświetlonego komunikatu?
    Podłączony masz zasilacz? Podłącz zasilacz i wciśnij dowolny klawisz.

W jakim celu chcesz fleszować Bios?

0
  • #14 13 Mar 2016 23:21
    missanna
    Poziom 9  

Radu nie fleshowalam,bo nie chce aktualizować biosu. Sprawdzalan działające kombinacje klawiszy poleceń. Przy restarcie nacisnelam f4 i pojawił się ten komunikat
    .nie zrobiłam nic. Wyłączylam komputer i wrócił do biosa. ....

Dodano 14/03/2016

Witajcie
    Pozyczylam laptopa, wiec moge zaczac stawiac swojego Asusa. Sciagam wlasnie ubuntu na pendriva, bo chce sprawdzic czy wszystkie dane skasowalam wczoraj. Za pomocą UNetbootin stworzyłam bootowalny dysk USB. Ustawiłam rozruch z USB- miałam do wyboru 3 opcje usb - zaznaczalam je po kolei, ale na ekranie Asusa pokazuje mi sie tylko mrygający kursor.. No i nie wiem co dalej.. Pomóżcie. Mam robotę do wykonania :(

0
  • #15 14 Mar 2016 16:58
    bryku
    Poziom 11  

Witam ściągnij sobie LinuxLive USB Creator i przy pomocy tego zrób bootowalny pendrive i uruchom system na próbę, a potem możesz wszystko zgrać na zewnętrzny napęd a nawet na płytę

0
  • #16 14 Mar 2016 19:54
    missanna
    Poziom 9  

Zdecydowałam, że zrobie to samo jednak na windowsie. Narazie sciagnelam obraz ISO windowsa 8.1 i szukam programu ktory prawidlowo stworzy instalke na pendrivie. Poki co zainstalowalam 3 programy i kazdy przerywa i konczy sie fiaskiem. Obraz Windowsa sciagnelam ze strony Microsoftu. Czy znacie program ktory to ogarnie?

0
  • #18 14 Mar 2016 20:21
    missanna
    Poziom 9  

Tak, tylko ze ja mam laptopa z systemem XP, a te3n program mozna uruchomic conajmniej na win 7..

0
  • #19 14 Mar 2016 20:25
    bryku
    Poziom 11  

Można tak tylko, że windows nie ma live CD a instalacja systemu bez zgrania danych jeżeli była tylko jedna partycja zakończy się brakiem danych. Oczywiście ktoś powie, że można odzyskać te dane, albo tak ustawić instalację aby nie uszkodzić danych, ale nie wiemy jak masz ustawione partycję i dużo ryzykujesz. Przy linuksie nie ma tego ryzyka bo tam możesz wybrać wypróbowanie systemu i wtedy możesz zgrać wszystkie dane. Ale to już twój wybór. Pozdrawiam

0
  • #20 14 Mar 2016 22:19
    missanna
    Poziom 9  

bryku napisał:
    Witam ściągnij sobie LinuxLive USB Creator i przy pomocy tego zrób bootowalny pendrive i uruchom system na próbę, a potem możesz wszystko zgrać na zewnętrzny napęd a nawet na płytę

sciagnelam unbutu 15 i nier jest na liscie kompatybilnosci.

to juz 5 program ktorym probuje zrobic instalke linuxa chociazby. cholera co ja zle robie? ilez moge sciagac??

laptop ktory pozyczylam dziala jakby chcial a nie mogl, sciaganie trwa wieki... wiec oszaleje za chwile :(

0
  • #21 14 Mar 2016 22:34
    RADU23

W Bios zakładka Advanced =>USB configuration- rozwiń to i zamieść zdjęcie.

0
  • #22 14 Mar 2016 22:45
    bryku
    Poziom 11  

Twój lapek jest kompatybilny z linux i na pewno na nim pójdzie pewnie tylko nie umiesz uruchomić bootowania z pendrive. Zajrzyj tutaj ASUS X501A - Bios 211: Brak USB w boot menu - link https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2594312.html, może z tym się uda. Zapewne tak samo byłby problem z instalacją systemu. Nowe lapki nie mają typowego Bios tylko uefi i ty masz uefi poczytaj to może ci pomoże http://softonet.pl/publikacje/poradniki/Co.to...owac.Windows.w.komputerze.z.UEFI-poradnik,589. To kwestia tylko odpowiednich ustawień i wszystko pójdzie. Tak samo jest z instalacją systemu. Jeżeli to nowy lapek 2 -3 letni i był razem z systemem to na 100% masz system recovery pod f9 ale jeżeli aktualizowałaś do win 10 to recovery już nie zadziała taki urok 10. Spróbuj z tym linux bo wtedy odzyskasz dane, a później instalka systemu

0
  • #23 14 Mar 2016 22:52
    missanna
    Poziom 9  

Proszę Radu.

Tylko że jak di tej pory nie mogę stworzyć dysku USB z Ubuntu chociażby. Nieudane przywracanie systemu win 10. Bios którego nie znam

Dodano po 5 [minuty]:

bryku napisał:
    Twój lapek jest kompatybilny z linux i na pewno na nim pójdzie pewnie tylko nie umiesz uruchomić bootowania z pendrive. Zajrzyj tutaj ASUS X501A - Bios 211: Brak USB w boot menu - link https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2594312.html, może z tym się uda. Zapewne tak samo byłby problem z instalacją systemu. Nowe lapki nie mają typowego Bios tylko uefi i ty masz uefi poczytaj to może ci pomoże http://softonet.pl/publikacje/poradniki/Co.to...owac.Windows.w.komputerze.z.UEFI-poradnik,589. To kwestia tylko odpowiednich ustawień i wszystko pójdzie. Tak samo jest z instalacją systemu. Jeżeli to nowy lapek 2 -3 letni i był razem z systemem to na 100% masz system recovery pod f9 ale jeżeli aktualizowałaś do win 10 to recovery już nie zadziała taki urok 10. Spróbuj z tym linux bo wtedy odzyskasz dane, a później instalka systemu

nie zrobilam boota na pendrive, bo od pol dnia walcze na pozyczonym laptopie z windows xp.

poprzednio ustawialam w menu biosa - boota i wybieralam swoj pendrive. byl tylko migajacy kursor.

no wlasnie. f9 nie reaguje. bo aktualizowalam do win 10.

probuje, probuje..

uefi mowisz.. no sciagam wersje 64 bity. ale moze to za malo..

poczytam wątki. dziex

Udało się stworzyć boota na pendrivie.
    Program unetbootin.

Przesyłam screen ekranu. Co wybrać? Cruzer to mój pendrive. Metlik mam już w.glowie. Instrukcja z linku z Asusa x501 niewiele wniosła bo y mnie wygląda to inaczej.

0
  • #25 14 Mar 2016 23:05
    RADU23

Bootowanie w Biosie jest prawidłowo ustawione.
    Poczytaj, próbuj
    http://zyli.republika.pl/linux/usb.html

missanna napisał:
    dorzucilam cos w poprzednim poscie

Nie edytuj wcześniejszych postów gdy pojawiły się już odpowiedzi, bo tworzy się zamieszanie.
    Posty edytujesz poleceniem "zmień" gdy jeszcze nikt nie udzielił odpowiedzi na twoje pytania.

Wykonaj
    Save & Exit =>Boot Override =>San Disk
    lub
    Boot =>Boot Option Priorities=> San Disk- zmień na Boot Option #1

0
  • #26 14 Mar 2016 23:38
    missanna
    Poziom 9  

ok.
    mialam klopoty z instalacja ubuntu 15. wiec
    Ściągnelam starsza wersję.

Odpaliłam z USB. Instalacja nie skończyła się bo nie chciałam usuwać wszystkiego przy instalacji Ubuntu. Mam narazie coś takiego.. Jednak plików nie mogę znaleźć kompletnie..

Wrzucam screen tego co widzę na pulpicie.

Nieudane przywracanie systemu win 10. Bios którego nie znam Nieudane przywracanie systemu win 10. Bios którego nie znam

Czy możecie podpowiedzieć co robić dalej?

0
  • #27 15 Mar 2016 18:07
    badyl00
    Poziom 27  

Z tego co widać to dane już wyparowały, musiałaś gdzieś przez przypadek sformatować dysk.

0
  • #28 15 Mar 2016 22:38
    bryku
    Poziom 11  

Witam
    Ze screenów wnioskuje, że twój dysk miał ok 500gb, dziwne tylko, że pokazuje pojemności a nie pokazuje zasobów. Zastanawia mnie czy nie przestawiłaś nic w Bios/Uefi, ze dane są nie widoczne. Pod ubuntu powinnaś z pulpitu mieć dostęp do każdego dysku i móc podejrzeć dane lub chociaż to że dysk jest ale pusty, a nie widzę jakoś po lewej stronie na pasku tych wszystkich dysków. Ubuntu nie instalujesz tylko uruchamiasz z livecd bądź usb. Instalacja usunie dane. Te okna które pokazałaś to okna instalatora, a twoje dane jeżeli dyski są dobrze podmontowane są widoczne normalnie w dyskach C, D lub tak jak je nazwałaś np. system, filmy. To w co weszłaś tj. HOME to taki dysk user z Windows tyle że linuxowy i tam nie będzie twoich danych. Może jeszcze nie wszystko stracone. Spróbuj ustawić Bios/UEFI tak jak był na początku i uruchomić tylko start z USB.

0
  • #30 27 Mar 2016 05:34
    missanna
    Poziom 9  

Dzięki za pomoc. Dysk okazał się uszkodzony. Kupiłam kieszeń i sprawdzałam na 3 laptopach i razem z gościem z komputerowego. Ściągnelam z allegro nowy dysk 1TB i aktualnie szukam dobrego programu który wypali mi płytę z obrazu iso, win 8. Póki co trafiam na takie które tylko kopiuja lub informują że płyta DVD nie jest pusta. A jest formatowana. Jakby ktoś znał takiprogram to będę zobowiązana. Pozdrawiam

0