Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pierwsza w Polsce elektrownia hybrydowa

ghost666 13 Mar 2016 21:14 1920 4
 • Pierwsza w Polsce elektrownia hybrydowa
  Spółka Tauron rozpoczęła prace zmierzające do konstrukcji pierwszej w naszym kraju elektrowni hybrydowej, mającej za zadanie zbadać, jak systemy fotowoltaiczne współpracować będą z innymi źródłami energii odnawialnej w produkcji energii elektrycznej i wprowadzaniu jej do sieci. Badania mają za zadanie sprawdzić jakość prądu produkowanego w ten sposób, stabilność produkcji i możliwość pracy wyspowej tego rodzaju systemów.

  Projekt elektrowni przewiduje uruchomienie instalacji fotowoltaicznej i mocy 100 kW, na którą składać będą się dwa systemy - jeden oparty o ogniwa z krzemu polikrystalicznego, a drugi o ogniwa cienkowarstwowe. Każdy z systemów będzie miał 50 kW mocy maksymalnej. System fotowoltaiczny zostanie zintegrowany z instalacją do magazynowania energii, działającą w oparciu o ogniwa litowo-jonowe oraz systemem zarządzającym poszczególnymi elementami systemu hybrydowego, którego sumaryczną moc szacuje się na ponad 400 kW.

  Dzięki testowej instalacji spółka ma zamiar zdobyć wiedzę o handlu energią produkowaną z OZE i wykorzystaniu systemów bilansowania energii.

  Za koncepcję instalacji odpowiedzialni są naukowcy z Politechniki Wrocławskiej, gdzie powstaje dokumentacja projektowa. W pierwszej połowie tego roku powinna być ona gotowa, podobnie jak powinny być wydane odpowiednie decyzje i pozwolenia związane z budową systemu. Plany przewidują zakończenie budowy instalacji magazynującej energię i systemu PV do końca bieżącego roku. System sterowania oraz integracja układu z infrastrukturą elektrowni wodnej Opolnica powinny być gotowe w roku 2018. Finał budowy całego systemu hybrydowego przewidziany jest na rok 2020, po którym nastąpią co najmniej trzy lata etapu badawczego, na którym działanie elektrowni będzie testowane i monitorowane, pod kątem czynników opisanych powyżej. Cały projekt zakończyć ma się w 2023 roku.

  Źródło: http://media.tauron.pl/pr/308063/tauron-buduje-elektrownie-hybrydowa

  Cool? Ranking DIY
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 11500 posts with rating 9721, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.
 • #2
  SowerOfWind
  Level 17  
  Wystarczy odwiedzić Politechnikę Gdańską i laboratorium Linte^2. Po co wyważać otwarte drzwi...
 • #3
  lukiiiii
  Level 28  
  Po co te akumulatory ?
 • #4
  ghost666
  Translator, editor
  lukiiiii wrote:
  Po co te akumulatory ?


  Do przechowywania energii zebranej z paneli fotowoltaicznych. Panele produkują energię tylko w dzień, a z akumulatorami można korzystać także w nocy z prądu.
 • #5
  lukiiiii
  Level 28  
  Wiem :). To był skrót myślowy.
  Nie lepiej falownik on-grid?
  Proces ładowania, przechowywania i rozładowania pochłania 50% energii ( proszę mnie poprawić)