Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Transformator do głośników vs żarówki

sasanp 13 Mar 2016 21:48 564 5
  • #1 13 Mar 2016 21:48
    sasanp
    Poziom 12  

Witam mam głośniki Pol-Audio 2 drożne tak zwane "górki". Zabezpieczone są żarówkami. Kiedyś słyszałem, że można je zastąpić transformatorem do głośników.
    Nie mogę znaleźć satysfakcjonujących mnie w innych tematach informacji dlatego proszę o pomoc jaki dobrać i czy warto. Obecnie żarówki często mi się palą.

0 5
  • #2 13 Mar 2016 23:10
    DjMapet
    Poziom 42  

Transformatorem? Hmm, ja nie słyszałem. Bezpiecznik, żarówka, odpowiedni układ elektroniczny, co najwyżej diody zenera, ale o transformatorze nic nie wiem.
    Jeśli kolumny są oryginalne, nie grzebane i palą się żarówki, to masz problem, tyle że z ....sobą. :-)
    Dlaczego? Ano dlatego, że albo pakujesz w kolumny pełną moc z wzmacniacza trzykrotnie mocniejszego od mocy nominalnej kolumn (w co raczej wątpię), albo pakujesz w kolumny przester z wzmacniacza, co jest bardziej prawdopodobne.
    Ciesz się ze palą się żarówki, kosztujące parę PLN a nie drivery za setki PLN.
    Przesterowany wzmacniacz, to najczęstsza przyczyna elektrycznego uszkodzenia głośników i to nie tylko wysokotonowych.
    Widać w paczkach są drogie drivery, więc producent tak dobrał żarówki, by to one się paliły, nie drivery.

Jaki to dokładnie model kolumn, jakie w nich zastosowano drivery i jakie żarówki?
    Jakim wzmacniaczem je zasilasz?

Pozdrawiam.

0
  • #3 16 Mar 2016 10:02
    sasanp
    Poziom 12  

Problem jest nie ze sobą ale z kolegą jest niereformowalny jest procesor z limiterem ale ten mongoł i tak wiecznie sprzęga mikrofon model głośnika to: M112-300 Polaudio 300w rms. Ja na necie znalazłem transformatory do zmiany impedancji może to właśnie wtedy szef zastosował

0
  • #4 16 Mar 2016 10:28
    DjMapet
    Poziom 42  

To ustaw limiter, załóż blokadę i już nie będzie palił żarówek. No chyba że obsługujący sprzęt jest bardzo "zdolny", to i limiter nie pomoże.
    Po co i czego impedancję chcesz zmieniać transformatorami???

sasanp napisał:
    model głośnika to: M112-300

To kolumna, nie głośnik.
    No i podaj, jakie w tych kolumnach zastosowano drivery i żarówki.

Pozdrawiam.

0
  • #5 17 Mar 2016 14:22
    sasanp
    Poziom 12  

Niestety bardzo zdolny lubi kręcić gałkami bo przecież wie najlepiej. Żarówki są zwykłe samochodowe 12v 21w zaraz w zwrotnicy. a zwiększając impedancę sprawiasz, że wzmacniacz musi podać większą moc. Coś w rodzaju pasywnego limitera.

0
  • #6 17 Mar 2016 15:24
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

sasanp napisał:
    zwiększając impedancę sprawiasz, że wzmacniacz musi podać większą moc. Coś w rodzaju pasywnego limitera.

Wybacz, ale to bzdura.
    No i najważniejsze - nic Ci to nie da.
    Jedyna rozsądna (moim zdaniem) propozycja to powiadomić tego "zdolnego" Kolegę, że będzie obciążany kosztami naprawy kolumn za każdym razem.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo