Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Piekarnik Whirpool AKP 275/NB, - Zblokowane zawiasy drzwi piekarnika po demontaż

14 Mar 2016 00:16 6492 1
  • Level 2  
    Witam,

Zgodnie z opisem w podręczniku użytkownika (screen w zał) dokonałem demontażu drzwi do ww piekarnika elektrycznego. Jednak, coś poszło nie tak ja trzeba, jeden z zawiasów (prawy) został całkowicie zablokowany w pozycji 90 stopni względem płaszczyzny drzwi.

Prawdopodobnie chodzi o niewłaściwe ułożenie względem siebie zawiasu i jego zaczepu blokującego. Nie chcę stosować nadmiernej siły aby nie uszkodzić szyby, w którą wyposażone są drzwi. Urządzenie jest na gwarancji - ale serwis nie chcę przyjąć zgłoszenia.

W jaki sposób przywrócić zablokowany, prawy zawias, do prawidłowej pozycji do ponownego montażu w obsadach korpusu piekarnika?

W załączniku dodatkowo:

- lewy zawias - pracuje prawidłowo
    - prawy zawias - unieruchomiony

Dziękuję za podpowiedzi,
  • Level 2  
    Nie było żadnych odpowiedzi, więc po konsultacji ze sprzedawcą piekarnika zabrałem się za temat samodzielnie.

Okazuje się, że po zupełnym wykręceniu obu zawiasów z drzwi, zawias prawy (tylko prawy) posiada dodatkową, bardzo mocną sprężynę - to ona stawia silny opór. Dowiedziałem się, że problem jest znany w branży AGD. Dlatego na przykład Electrolux w najnowszych piekarnikach proponuje demontaż szyby (do czyszczenia) bez konieczności demontażu drzwi.

Jak zatem odblokować felerny zawias?

1. Dla lepszego oglądu sytuacji możemy zupełnie zdemontować zablokowany zawias z bocznej wnęki w drzwiach - wystarczy odkręcić dwie śruby.

2. Za pomocą ręcznika ochraniającego dłoń i z wykorzystaniem dużej siły należy odchylić zawias do przodu, mniej więcej do pozycji 45 stopni względem płaszczyzny drzwi.

3. Zaczep blokujący należy w tym momencie odchylić maksymalnie w przeciwną stronę, aż "oprze się" o korpus zawiasa - w ten sposób na stałe blokując zawias w pozycji ok 45 stopni.

4. Montujemy zawias z powrotem do drzwi.

5. Wstawiamy drzwi do korpusu piekarnika - podczas wkładania zawiasy będą ustawione pod kątem ok 45 stopni do momentu aż znajdą odpowiednie miejsce w uchwytach korpusu piekarnika.

6. Otwieramy zupełnie drzwi - wtedy opuszczamy oba zaczepy blokujące "do przodu".

7. Zamykamy drzwi.

Mam nadzieję, że pomogłem.

PS. Wg mnie mechanizm nie jest zbyt dobrze zaprojektowany, a instrukcja demontażu/montażu jest niewystarczająca. Siła na prawym zawiasie jest tak duża, że można zranić się.

Niestety, serwis gwarancyjny Whirpool udaje, że problem nie istnieje i zbywa klientów.
    Electrolux przymajmniej ostrzega o możliwych obrażeniach w swoim podręczniku.