Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Transformator a układ TT i TNS -

14 Mar 2016 00:18 1353 6
  • Poziom 10  
    Witam,

Ponownie piszę z zapytaniem. Przedstawiony układ na schemacie to TT.

Transformator a układ TT i TNS -

Pytanie 1 brzmi : Czy uziemienie strony wtórnej w transformatorze jest poprawne w układzie TT?

Pytanie 2 brzmi: Gdyby ten schemat był w układzie TN-S, czy jest to poprawne podłączenie?

Dostałeś uprzednio uwagę, abyś opisał problem dokładniej. Dlaczego skąpisz nam informacji? [retrofood]
  • Poziom 10  
    Już opisuję.

Klient zakupił maszynę. Z producentem podpisał umowę iż klient posiada układ TT.

Okazuje się że klient w zakładzie ma układ TN-S.

Klient do szafy doprowadził pięcioprzewodowy przewód (L1,L2,L3,N,PE)

W szafie wykorzystano tylko (L1,L2,L3, PE)

problem wynika iż klient twierdzi że nie może być wykonane uziemienie na stronie wtórnej.

Pytanie kto ma zapłacić za pzreróbkę szafy klient czy producent?

powołując się na normę PN-EN 61558-2-1:2010 widzę iż te połączenie nie jest porpawne. Jednak piszę żęby skorzystać z waszego doświadczenia które jest zapewno większe niż moje.

Jakie jeszcze informację podać?
  • Poziom 31  
    ksr30 napisał:
    problem wynika iż klient twierdzi że nie może być wykonane uziemienie na stronie wtórnej.

Wygląda to na transformator sterowniczy dlatego nie widzę problemu z uziemieniem bieguna wtórnego również w sieci TT.
    Klient podał jakieś argumenty przeciw?
    Niestety nie mam tej normy więc może zacytuj z niej to powołanie.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 10  
    dzięi za odp. Klient nie odróznia TN-S od TT wieć jego argumenty są bez sensu. producent wycenił przeróbkę na 5 tys. euro.

Ułożyłem takie wytłumaczenie dla klienta. proszę was o zwerifikowanie.

Jeśli trafo ma pracować w sieci TN-S lub TT i nie ma być on trafo separacyjnym, a jedynie obniżającym napięcie, to to co jest na schemacie jest dobrze i tak powinno zostać. Różnica w TN-S i TT polega jedynie na sposobie połączenia przewodu PE – w sieci TN-S ma on połączenie galwaniczne ze źródłem, a w sieci TT jest on podpięty do osobnego uziomu, bez żadnego połączenia ze źródłem zasilania. W obu sieciach, aby na jednym z zacisków trafo obniżającego był potencjał “0” – czyli N – neutral, należy go uziemić i tak jest właśnie na tym schemacie. Jeśli jednak zdążyłaby się sytuacja ze uziemienie maszyny się rozłączy, to trafo stanie się czymś w rodzaju “trafo separacyjnego” (oczywiście aby mówić o pełnej separacji izolacja uzwojeń musi być odpowiednia, ten trafo tak nie ma). Gdyby zdarzyła się sytuacja ze po urwaniu przewodu uziemienia z maszyny, ktoś dotknie gniazda za tym trafo, to teoretycznie nic mu się nie ma prawa stać, bo nie ma się jak zamknąć obwód zwarciowy – uzwojenie wtórne analizowanego trafo będzie izolowane od ziemi, a zatem to co za trafo to sieć IT.

Mam nadzieje ze przedstawiłem to dość jasno... Ogólnie i w TT i TN-S zaprezentowane połączenie jest ok. W gniazdku będzie L i N oraz PE. W przypadku nieuziemienia jednego z zacisków strony wtórnej byłoby L1, L2, PE – tak jest np. w generatorach spalinowych, zwykłych zasilaczach UPS itp.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 10  
    Wójcik... nie znam całości projektu ani specyfikacji zakładu wszystkie potrzebne informacje posiadasz. Moje wytłumaczenie jest prawidłwoe bo zawiera wązne inforamcje dotyczaće tego układu. Owszem najrozsądniej by było wyrzucić ten transformator. Tyle kosztuje wymiana wyłacznika głónego na 4 przewodowy, listwy zasilajace nie jest tanio :)