Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja telefoniczna/internetowa pytania.

Pocztek 14 Mar 2016 00:27 1128 10
  • #1 14 Mar 2016 00:27
    Pocztek
    Poziom 2  

Witam serdecznie,
    zwracam się z prośbą do userów tego forum o pomoc.
    Mam nadzieje że wybrałem odpowiedni dział, jeżeli nie to przepraszam za dodatkową pracę moderatora.

Sprawa wygląda następująco, robię remont w domu i planuje położyć instalację telefoniczną oraz internetową.

Całe życie korzystałem z internetu mobilnego stąd niektóre pytania mogą dosyć głupie być :)

Wymienię wszystko co chciałbym wiedzieć lub uzupełnić wiedzę w podpunktach i prosiłbym o pomoc bo po prostu chciałbym zrobić to sam własnymi rękoma :)

Internet:
    1. Każde gniazdko musi mieć oddzielny kabel podpięty pod oddzielny port w routerze. O ile to dobra wiedza to prosiłbym o powiedzenie na jaką odległość maksymalnie mogę puścić kabel bez żadnych wzmacniaczy? Wyczytałem że do 20 metrów, czy to prawda?
    2. Mogę robić wszystkie wtyczki na standard A? Tzn bodajże kabel prosty. Czy jednak nadal lepiej robić krosowane.

Telefon:
    1. Czy każde gniazdko musi mieć swój oddzielny kabel? Czy mogę po prostu z gniazdka ciągnąć kabel do gniazdka :)
    2. Jak to w końcu podpinać te kabelki? Gdzieś czytałem o 4 kablach ze względu na zapas a w wielu miejscach piszę tylko o 2 kablach które mają napięcie ok. 50V
    3. Mikrofilter? Mógłby mi ktoś objaśnić o co chodzi? Czy muszę tego używać?
    4. Czy mogę śmiało gniazdka puszczać na kablu skrętce od internetu? Bo jak sprawdzałem ceny to bardziej mi się opłaca kupić karton 305 metrów skrętki niż oddzielnie po np 100m.
    5. Nigdy nie miałem w domu stacjonarnego, fakt był za dzieciaka ale tego nie pamiętam. Wykupię usługę internetu i telefonu stacjonarnego u jakiegoś usługodawcy i pytanie jest takie jaki kabel oni mi wpuszczą do domu? Co potrzebuje żeby go podpiąć, rozgałęzić itd.

Ogólnie sprawa wygląda tak że będę potrzebował gdzieś ze 3 gniazdka telefoniczne i z 5 internetowych. Router na 5 portów mam i wydaje mi się że potrafię zrobić internet ale niestety z telefonami stacjonarnymi mam w tej sprawie pierwszy raz styczność.

Prosiłbym też o podpowiedzenie mi mniej więcej co będę potrzebował żeby zrobić całą taką sieć w domu.

Będę bardzo wdzięczny na wszelką pomoc.

0 10
  • Sklep HeluKabel
  • Pomocny post
    #2 14 Mar 2016 01:28
    haneb
    Poziom 23  

Internet:
    1. Skrętka miedziana kat 5e normalnie do 100m ale może być więcej np. 150m.
    2. Dajesz prosty czyli ten sam standard z dwóch stron. Może być A a może być B. Polecałbym ten drugi, bardziej popularny.
    Krosowanego już się raczej nie stosuje, bo obecne sprzęty potrafią sobie same przełączyć na odpowiedni tryb. Ale jakbyś tego potrzebował to tylko patchcord dajesz krosowany.

Wszystko sobie doprowadź do jednego miejsca gdzie postawisz modemy, routery itp. i odpowiednio podłączysz potrzebne gniazda.

0
  • Sklep HeluKabel
  • #3 14 Mar 2016 07:22
    Pocztek
    Poziom 2  

Dziękuje za pomoc w temacie internetu :) Jeszcze tylko sprawa telefonu i mogę brać sie za robienie :)

0
  • Pomocny post
    #4 14 Mar 2016 10:25
    mawerix123
    Poziom 37  

Internet:
    1 Odcinki mogą mieć ponad 100mb
    2 Sieć zrób w standardzie B

Telefon:

1 Niby można od gniazda do gniazda ale do telefonu połóż też skrętkę równolegle ze skrętką internetu. W jednym miejscu zrób krosownicę.
    2 Zależy to od sieci są czteroprzewodowe gdzie dwie żyły to sieć wewnętrzną a dwie zewnętrzna np. TP u Ciebie będzie za pewne sieć zewnętrzna i wystarczą dwie żyły ale można położyć skrętkę i wykorzystać jedną parę przewodów.
    3 Zależy jakiego sprzętu będziesz chciał użyć do podziału sieci.
    4 Po jednym przewodzie od internetu nie możesz puścić też telefonu jeśli o to idzie ale jeśli chcesz wykorzystać przewód taki jak do internetu czyli skrętkę np. kat 5 to śmiało.
    5 To może zależeć od dostawcy ale może to być nawet światłowód. Więc wybierz operatora i dopytaj o szczegóły.
    Zastanowił bym się nad sensem montowania w domu telefonu stacjonarnego gdzie w dzisiejszych czasach każdy ma przynajmniej jedną komórkę ;).

0
  • Pomocny post
    #5 14 Mar 2016 12:32
    .Jack
    Specjalista elektryk

Pocztek napisał:
    Prosiłbym też o podpowiedzenie mi mniej więcej co będę potrzebował żeby zrobić całą taką sieć w domu.

Podstawa to znalezienie miejsca w domu na punkt dostępowy w którym montuje kolega skrzynkę krosową - patrz zdjęcie poniżej. Do tej skrzynki dostawca usług telekomunikacyjnych doprowadza przewody sygnałowe. Kolega doprowadza do tej skrzynki wszystkie przewody ( kabel skrętkowy kat. 6 ) z każdego gniazda oddzielnie. To ma jeden plus że każdy przewód może być wykorzystany zarówno do Internetu, telefonu jak też innych usług jak domofon, odbiór telewizji cyfrowej itd.
    W skrzynce krosowej znajdują się urządzenia aktywne jak router, modem itd. oraz panel krosowy od wszystkich przewodów do urządzeń końcowych.
    Należy przy tym pamiętać że dzisiejsze komputery wyposażone są w karty sieciowe Gb wykorzystujące 4 pary skrętki a nie dwie jak tu ktoś powyżej szuka oszczędności przy użyciu kart 100 Mb.
    Oddzielna skrętka do każdego urządzenia ( także zwykłego telefonu analogowego ) ma większą funkcjonalność i możliwość rozbudowy w skrzynce krosowej o nowe elementy jak przykładowo mała centralka telefoniczna.
    Nadmieniam, że montaż skrzynek krosowych staje się już konicznością a doprowadzenie medium transmisyjnego jest obwarowane Rozporządzeniem prawnym i staje się obligatoryjne.
    To tyle w dużym skrócie ponieważ temat jest zbyt rozległy aby szczegółowo o wszystkim napisać.

0
  • #6 14 Mar 2016 12:45
    Pocztek
    Poziom 2  

Raz jeszcze dziękuje :)

A mam takie pytanko jeszcze.
    Jak dobrze rozumiem sygnał telefoniczny rozgałęziam przy pomocy splittera tak?
    I czy do tej skrzynki krosowej mogę śmiało wsadzić router z wifi?

0
  • Pomocny post
    #7 14 Mar 2016 12:51
    .Jack
    Specjalista elektryk

Pocztek napisał:

Zazwyczaj jest to ADSL tak jak dawna Neostrada to każdy aparat telefoniczny zazwyczaj wymaga oddzielnego splitera lub jeden spliter podłączony do całej sieci telefonicznej. Konfigurację ułatwia właśnie skrzynka krosowa i doprowadzenie do niej wszystkich przewodów z gniazd.
    Pocztek napisał:

Do tego jest właśnie ona przeznaczona. Cała konfiguracja w jednym miejscu. Jest to dobre rozwiązanie, przejrzyste i ułatwiające życie. Od kilkudziesięciu lat montowane w obiektach użyteczności publicznej, biurach i innych budynkach tylko że w postaci serwerowni z szafami Rack.

0
  • Pomocny post
    #8 14 Mar 2016 13:20
    oldikm
    Poziom 1  

Pocztek napisał:
    Raz jeszcze dziękuje :)

A mam takie pytanko jeszcze.

Myślę, że router WiFi powinien być na zewnątrz skrzynki, chyba że skrzynka jest całkowicie z tworzywa. I do tego powinien być w centralnym miejscu pomieszczenia (domu ) tak, by zapewnić najlepszy sygnał z każdego miejsca.

0
  • #9 14 Mar 2016 14:11
    Pocztek
    Poziom 2  

Właśnie chodziło o zasięg bo skrzynka byłaby w centrum ale czy ta skrzynka po prostu totalnie nie zabije wifi :)

No ale okej, wydaje mi się ze póki co wszystko wiem, póki co tematu nie zamykam, w tygodniu będę robił i jak nic nie wyniknie to temat zamknę :)

Raz jeszcze dziękuje.

0
  • #11 14 Mar 2016 14:44
    .Jack
    Specjalista elektryk

Pocztek napisał:
    Właśnie chodziło o zasięg bo skrzynka byłaby w centrum ale czy ta skrzynka po prostu totalnie nie zabije wifi

Każda przeszkoda ogranicza sygnał WiFi z uwagi na odbicia i tłumienie. Sama skrzynka nie jest szczelna, posiada otwory wentylacyjne. Nie będzie problemu z dobrym routerem 300 Mbps. Dodatkowo można samą antenę zamontować na zewnątrz skrzynki. To raczej sprawa konfiguracji i prób po montażu.
    Zawsze sygnał WiFi będzie trochę słabszy od sygnału przewodowego, nawet przy braku przeszkód w zabudowie.
    Dwa routery w chałupie to też przesada. Zadanie wzmocnienia sygnału również dobrze spełnia znacznie tańszy repeater.
    Dobra rada - najpierw zgromadzić sprzęt, ułożyć okablowanie, zamontować gniazda, podłączyć a potem dokonywać prób z jakością. Na wszystko jest rada i sposób poprawy. Nawet sam router można zamontować na ścianie obok skrzynki.

0