Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Budowa nadajnika FM na częstotliwość radia samochodowego

góralek 14 Mar 2016 10:56 3297 32
    góralek
    Level 9  
    Witam, potrzebuje zbudować nadajnik FM na częstotliwości radia najlepiej by nadawał na wszystkich pasmach lub na paśmie, które przełącza radio automatycznie na wiadomości. I teraz wyjaśnienie ? nie potrzebuję transmitera radiowego, lecz coś co będzie działać w zakresie 300 m - 800 m.

:| :D
    ryszard1955
    Level 20  
    Myśle, że jest setki takich układów, google jest najlepsze miejsce do szukania. Ja pierwszy swój taki nadajnik zrobiłem 40 lat temu.
    bambus94
    Level 29  
    Skoro pytasz jak to zrobić, to najlepszym wyjściem będzie transmiter samochodowy. Kosztuje ok 15-30zł, a ustawiasz sobie częstotliwość jaką chcesz.
    Xantix
    Level 40  
    góralek wrote:
    najlepiej by nadawał na wszystkich pasmach

Na wszystkich czyli na których? Na wszystkich możliwych?
    góralek wrote:
    lub na paśmie które przełącza radio automatycznie na wiadomości

A z ciekawości to jakie to pasmo? Bo z tego co wiem to automatyczne przełączanie "na wiadomości" to jest funkcja systemu RDS (radio data system).
    góralek
    Level 9  
    Właśnie panowie powiem tak jest to element do projektu .

1) transmiter samochodowy ma za małą moc chyba że ktoś wie jak ją zwiększyć ?
    2) Jeśli da radę chciałbym by łączył się na pasmach tylko radia samochodowego , o co mi chodzi potrzebuję uzyskać coś takiego by podczas nadawania samochód słyszał to co nadaje bez względu na jakim paśmie jest , pytanie czy jest to możliwe myślałem o tej funkcji RDS jak wspominał kolega wyżej . Ale tego chyba tak nie załatwię . Proszę o pomoc
    Samuraj
    Level 35  
    Nie wiem czy autor wie że transmitowanie na paśmie FM powyżej pewnej mocy wymaga całej papierologi. Coś mi tu śmierdzi jakimś transmiterem reklam.
    góralek
    Level 9  
    bambus94 wrote:
    Skoro pytasz jak to zrobić, to najlepszym wyjściem będzie transmiter samochodowy. Kosztuje ok 15-30zł, a ustawiasz sobie częstotliwość jaką chcesz.

Dokładniej potrzebuje schemat takiego nadajnika. Transmiter ma za małą moc. I chciałbym by było to przystosowane by nadawać to na kilku pasmach radia samochodowego. Chodzi tu by nadać informacje z jednego pojazdu do pozostałych.
    eldomek
    Level 18  
    Czyli jeśli ktoś w samochodzie słucha dowolnej stacji to po pierwsze ma usłyszeć ciebie?
    Xantix
    Level 40  
    góralek wrote:
    nie potrzebuję transmitera radiowego, lecz coś co będzie działać w zakresie 300 m - 800 m.

Taki zasięg? No nie wiem... PAR na pewno się przyczepi... i w razie czego będą kary okrutne :(
    Zbigniew 400
    Level 38  
    Żeby to działało musisz wykonać koder RDS i nadajnik FM. Na mój gust niewykonalne, ale próbuj.
    Xantix
    Level 40  
    góralek wrote:
    Chodzi tu by nadać informacje z jednego pojazdu do pozostałych

Opisz coś więcej, to ma być jakiś sposób komunikacji?
    Xantix
    Level 40  
    Rezystor240 wrote:
    Jeżeli ktoś chce nadawać na wszystkich kanałach to polecam układ UCY 7400 jest to pseudo nadajnik bo zakłuca wszystko co jest w jego pobliżu i ma wiele harmonicznych jego używanie jest nielegalne.

Jaki nadajnik? UCY7400 to układ scalony, który ma w sobie 4 bramki logiczne NAND. Na tym można zbudować co najwyżej generator "śmieci" a nie nadajnik... Poza tym zakłócanie stacji nadających w paśmie UKF podpada pod piractwo radiowe i za to są wysokie kary.
    Rezystor240
    Level 41  
    Sam miałem nadajnik na UCY 7400 i po regulacji i dodaniu anteny 1/4 fali miał zasiąg 300m w trudnym terenie bo dookoła metalowe dachy sąsiadów.
    Zasilałem go z akumulatora do wkrętarki przez stabilizator 5V bo z zasilacza sieciowego był duży przydżwięk. Było mnie słychać wszędzie i na każdej częstotliwości .
    góralek
    Level 9  
    Samuraj wrote:
    Nie wiem czy autor wie że transmitowanie na paśmie FM powyżej pewnej mocy wymaga całej papierologi. Coś mi tu śmierdzi jakimś transmiterem reklam.

słuchaj ja nie chce tego używać dla siebie jest to projekt który jeśli wykonam na pewno się podzielę w jakim celu został budowany . Na chwilę obecną jest to mój pomysł i nie w celu zabawy ani reklam . Pomysł bd jeszcze w inny sposób wykorzystany o wszystkim powiem jak tylko zrobię prototyp

Dodano po 37 [sekundy]:

eldomek wrote:
    Czyli jeśli ktoś w samochodzie słucha dowolnej stacji to po pierwsze ma usłyszeć ciebie?

Dokładnie coś takiego potrzebuje

Dodano po 1 [minuty]:

Rezystor240 wrote:
    Jeżeli ktoś chce nadawać na wszystkich kanałach to polecam układ UCY7400 jest to pseudonadajnik bo zakłóca wszystko co jest w jego pobliżu i ma wiele harmonicznych. Jego używanie jest nielegalne.

Legalnością się nie przejmujcie potrzebuję to złożyć w całość , i na pewno dostanie to zezwolenie do pracy na tych pasmach . Zresztą to dla mnie najmniejszy problem

Dodano po 1 [minuty]:

Rezystor240 wrote:
    Sam miałem nadajnik na UCY 7400 i po regulacji i dodaniu anteny 1/4 fali miał zasiąg 300m w trudnym terenie bo dookoła metalowe dachy sąsiadów.
    Zasilałem go z akumulatora do wkrętarki przez stabilizator 5V bo z zasilacza sieciowego był duży przydżwięk. Było mnie słychać wszędzie i na każdej częstotliwości .

Mógł byś powiedzieć coś więcej tu lub na priv
    akajarz
    Level 23  
    góralek wrote:
    i na pewno dostanie to zezwolenie do pracy na tych pasmach . Zresztą to dla mnie najmniejszy problem

Taak, na pewno...

Opisz jaką funkcjonalność i w jakim celu chcesz uzyskać bo na razie to łaskawie rzucasz ochłapy a my musimy cię ciągnąc za język.
    Funkcjonalność którą potrzebujesz niekoniecznie trzeba zrealizować w oparciu o rozwiązania typu "nadajnik FM w paśmie radiodyfuzyjnym". Jest wiele sposobów na osiągnięcie takiego efektu, z czego możesz nie zdawać sobie sprawy jako laik w tych tematach.
    tarkan1
    Level 17  
    Do komunikacji miedzy samochodami używa się radia CB, ale ty chyba chcesz żeby wszyscy w promieniu 300 m cię słuchali co mają włączone radio FM. Mówisz że dostaniesz na to pozwolenie, ale od sołtysa / prezydenta miasta to i tak to będzie nie legalne, no chyba że minister łączności ci na to pozwoli.
    góralek
    Level 9  
    tarkan1 wrote:
    Do komunikacji miedzy samochodami używa się radia CB, ale ty chyba chcesz żeby wszyscy w promieniu 300 m cię słuchali co mają włączone radio FM. Mówisz że dostaniesz na to pozwolenie, ale od sołtysa / prezydenta miasta to i tak to będzie nie legalne, no chyba że minister łączności ci na to pozwoli.

Uwierz mi że jeśli jest to zastosowanie dla celów państwowych to nie ma z tym problemu tym bardziej że poparcie już jest tylko muszę wyskoczyć z prototypem tego urządzenia by podjąć dalszą możliwość realizacji tego projektu ..

Drodzy użytkownicy nie pytam tu o to czy to jest legalne czy nie bo to wiem wszystko i gdyby to miało być dla mnie do użytku służyło by mi cb radio czy krótkofalówka ale jest to projekt z przyszłością . Powiedziałem co chce zbudować i jak ma działać i naprawdę krytyki tu nie potrzebuję . Wstawiłem ten post w celu uzyskania pomocy , porad . Zdradzić nie mogę dokładnie jak i do czego to bd bo za dużo osób jest co chciało by to wykorzystać w tych samych celach co staje się dla mnie nowymi schodami na drodze do tego projektu . O dokładnym zastosowaniu tego urządzenia poinformowane jest tylko kilka osób z różnych dziedzin które wspomagają projekt :) Więc proszę o ew pomoc w schematach czy poradach jak to zastosować myślę że osoba która pomoże dobrze a projekt przejdzie może też liczyć na mały prezent z mej strony . Pozdrawiam Jakub
    Xantix
    Level 40  
    Zobacz na zestaw AVT 864. Taki nadajnik powinien zapewnić Ci odpowiedni zasięg. Aby wysyłać znacznik AF systemu RDS (w celu automatycznego strojenia odbiorników na twoją częstotliwość) musisz zbudowac koder RDS.
    BTW. Zastosowanie państwowe czy nie, ale faktem jest, że pasmo UKF FM 87,5-108 MHz jest pasmem tylko i wyłącznie broadcastingowym i nadawać tu mogą tylko radia komercyjne....
    góralek
    Level 9  
    Xantix wrote:
    Zobacz na zestaw AVT 864. Taki nadajnik powinien zapewnić Ci odpowiedni zasięg. Aby wysyłać znacznik AF systemu RDS (w celu automatycznego strojenia odbiorników na twoją częstotliwość) musisz zbudowac koder RDS.
    BTW. Zastosowanie państwowe czy nie, ale faktem jest, że pasmo UKF FM 87,5-108 MHz jest pasmem tylko i wyłącznie broadcastingowym i nadawać tu mogą tylko radia komercyjne....

wiesz co ja nadawać tu nie bd , a to cb bd naawane bd trwało jeno razowo przez 3 sek nie więcej podczas załączenia takiego sprzętu
    Xantix
    Level 40  
    No robi się ciekawie... Co to zą sygnał 3 sekundowy będzie? Jakieś dane cyfrowe, sygnał akustyczny czy coś innego?
    góralek
    Level 9  
    Komunikat głosowy.

Dodano po 1 [minuty]:

Gwarantuje, że jeśli się wszystko uda będzie głośno o tym ? z dobrej strony.
    Xantix
    Level 40  
    Czyli sygnał akustyczny. No dobrze podsumujmy... Twoje wymagania to układ nadajnika pracującego w paśmie UKF 87,5-108 MHz z modulacją FM o zasiegu do 800 m, który ma wysyłać jednorazowy 3 sekundowy komunikat głosowy tak? No to zostaje ostatnie pytanie... na ilu częstotliwościach ma to działać, nadajnik ma być przestrajany czy nie?
    Rzuuf
    Level 43  
    Czy to ma być komunikat: "na bok śledzie, bo RZĄD jedzie"?
    To już zwykły "iii-ooo" nie wystarcza?
    A radia są specjalnie (złośliwie!) konstruowane tak, aby nie odbierać zakłóceń ...

Tu masz przykład nadajnika FM, zasilanego z instalacji samochodowej. Te, które się buduje - są na 1 częstotliwość, choć mogą być przestrajane, ale muszą być zestrojone z anteną.
    A antena nadawcza dookólna, na obie polaryzacje i na całe pasmo FM? Nie znam ...

A co zrobisz z takimi, co wcale radia nie słuchają, albo słuchają nagrań na CD lub pendrive?
    akajarz
    Level 23  
    Rzuuf wrote:
    A co zrobisz z takimi, co wcale radia nie słuchają, albo słuchają nagrań na CD lub pendrive?

Ja myślę, że wątkotwórcy chodzi o komunikat - uwaga wypadek, uwaga PAD jedzie itp.
    A jaki problem żeby wprowadzić ustawą obowiązek słuchania na jednej słusznej częstotliwości np RM? Skoro zastosowanie rządowe to nie widzę przeszkód. :D Głupsze rzeczy już sejm zaklepywał.
    Tak na poważnie, temat jest nie do zrobienia bez generowania ogromnych ilości zakłóceń w całym widmie fal radiowych.
    Gdyby nawet generować ten sygnał zostają jeszcze ci co nie słuchają radia a nawet ci co nie mają radia w samochodzie bo przecież takiego obowiązku jeszcze nie ma.
    góralek
    Level 9  
    Rzuuf wrote:
    Czy to ma być komunikat: "na bok śledzie, bo RZĄD jedzie"?
    To już zwykły "iii-ooo" nie wystarcza?
    A radia są specjalnie (złośliwie!) konstruowane tak, aby nie odbierać zakłóceń ...

Tu masz przykład nadajnika FM, zasilanego z instalacji samochodowej. Te, które się buduje - są na 1 częstotliwość, choć mogą być przestrajane, ale muszą być zestrojone z anteną.
    A antena nadawcza dookólna, na obie polaryzacje i na całe pasmo FM? Nie znam ...

Między innymi coś takiego , najleiej było by na cale pasmo fm radia . powiem tak ma to działać a ci co usb czy płyty no to nic już nie zrobimy .

Dodano po 2 [minuty]:

akajarz wrote:
    Rzuuf wrote:

Ja myślę, że wątkotwórcy chodzi o komunikat - uwaga wypadek, uwaga PAD jedzie itp.
    A jaki problem żeby wprowadzić ustawą obowiązek słuchania na jednej słusznej częstotliwości np RM? Skoro zastosowanie rządowe to nie widzę przeszkód. :D Głupsze rzeczy już sejm zaklepywał.
    Tak na poważnie, temat jest nie do zrobienia bez generowania ogromnych ilości zakłóceń w całym widmie fal radiowych.
    Gdyby nawet generować ten sygnał zostają jeszcze ci co nie słuchają radia a nawet ci co nie mają radia w samochodzie bo przecież takiego obowiązku jeszcze nie ma.

wiesz co chodzi tu o to by było takie urządzenie , na taki projekt wpadłem i chciałbym go zrealizować zawsze fajniejsza raca dyplomowa oraz konkurs wojewódzki od razu . ważne by takie urządzenie działało jeśli się uda
    góralek
    Level 9  
    To praca jako dodatek, ale nie zmieniajmy tematu. Po prostu czy któryś z szanownych kolegów chciałby pomóc zrobić coś takiego lub wie jak niech odezwie się na PW.
    Xantix
    Level 40  
    Powiem ci tak nie jest możliwe zbudowanie takiego urządzenia, chyba żeby zrobić tak:
    akajarz wrote:
    A jaki problem żeby wprowadzić ustawą obowiązek słuchania na jednej słusznej częstotliwości np RM

Inaczej się nie da. Powiem ci więcej: ten pomysł wcale nie jest rewolucyjny i gdyby był wykonalny to by już dawno został wdrożony. Ale tak się nie stało, więc o czymś to świadczy...