Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Układ sterujący do silnika prądu stałego

Kaemsm 14 Mar 2016 14:09 867 6
 • #1
  Kaemsm
  Level 6  
  Witam,
  bawiłem się ostatnio w budowę układu sterowania silnikiem prądu stałego w oparciu o Arduino Uno i sygnał PWM. Do tej pory wykorzystywałem mały silniczek i scalaka L293D w roli pośrednika. Teraz chciałem zmodyfikować to pod większy silnik jednak L293D ma max prąd 0,6A, chwilowy do 1,2A, a ja potrzebowałbym żeby mógł uciągnąć tak z 5A. Niestety nie znalazłem nic odpowiedniego ale może coś przeoczyłem. Stąd moje pytanie, czy jest scalak który dałby radę tym sterować, czy trzeba go składać samemu? Dodam, że silnik będzie pracował bez obciążenia. Silnik jakim zamierzam sterować to:
  http://e-magma.home.pl/kreator/silnik-maly-do-zabawek/545-5319f-6v/
  Do you have a problem with Arduino? Ask question. Visit our forum Arduino.
 • #3
  Kaemsm
  Level 6  
  Rzuuf, dzięki za szybką odpowiedź :) no cóż tak myślałem że jednak trzeba będzie samemu trochę pokombinować przy montażu. Wynalazłem jeszcze takie 2 opcje:
  1) http://botland.com.pl/sterowniki-silnikow-dc/...b6612fng-dwukanalowy-sterownik-silnikow-.html
  2) http://serwis.avt.pl/manuals/AVT1756.pdf
  Jednak w 1 powątpiewam czy da radę udźwignąć ten silnik bez obciążenia, a w 2 z kolei nie widzę możliwości sterowania PWM.
  Jak sądzicie jest sens bawić się w któreś z powyższych czy jednak robić układ ze schematu? Jeśli to drugie to w jaki sposób podpiąć do tego Arduino?
 • #4
  Rzuuf
  Level 43  
  Radzę Ci wypróbować ten prosty układ, łącząc bramkę tranzystora wykonawczego z pinem wyjściowym (na którym masz przebieg PWM) Arduino, zamiast 555.
  Gdyby się okazało, że tranzystor wykonawczy się grzeje nadmiernie, to będzie go trzeba zmienić na taki, który ma niższe napięcie otwarcia Ugs (nie wiem, co masz w sklepie).
  Jeżeli chcesz sterować obrotami tylko w jedną stronę, to układ mostkowy jest zbędny - wystarczy te układ z 1 tranzystorem.
  A najlepiej - zmontuj pierwszy układ "ćwiczebny" w/g podanego schematu.
 • #5
  Kaemsm
  Level 6  
  Tak mi się właśnie wydawało żeby PWM puścić pod tranzystor, ale jako że ekspertem nie jestem lepiej się upewnić :) Układ na pewno sprawdzę, ale niestety mostek będzie potrzebny bo zależy mi na sterowaniu w obie strony. Po raz kolejny dzięki
 • #6
  Kaemsm
  Level 6  
  Dzisiaj znalazłem taki scalak : http://www.farnell.com/datasheets/1761381.pdf
  Prąd wyjściowy wynosi 30A, napięcie do max 40V, stąd pytanie sprawdziłby się w pracy z tym silnikiem? Wydaje mi się że tak, ale nie wiem jakich prądów spodziewać się przy zatrzymaniu silnika, a spalić całość to żaden wyczyn. :D
 • #7
  Rzuuf
  Level 43  
  Łatwo dostępne i względnie tanie są wzmacniacze akustyczne, które ten prąd 5A powinny wytrzymać. Możesz taki wzmacniacz skonfigurować w układzie mostkowym i sterować go prostokątem PWM. Prostokąt symetryczny nie daje składowej stałej na obciążeniu, a niesymetria będzie dawać ruch w lewo/prawo.
  Tu schemat, zamiast głośnika - silnik: Układ sterujący do silnika prądu stałego