Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czy technologia Intel Optane znajdzie zastosowanie w najnowszych MacBookach?

ghost666 14 Mar 2016 14:15 1767 2
 • Czy technologia Intel Optane znajdzie zastosowanie w najnowszych MacBookach?
  Czy superszybkie dyski półprzewodnikowe wykonane w technologii Intel Optane pojawią się w najnowszej generacji komputerach MacBook firmy Apple? Wszystko wskazuje, że tak.

  Pamięci Intel Optane dostępne są w formie dysków SSD oraz tradycyjnych pamięci typu DIMM. Oba rodzaje układów pojawią się w sprzedaży najpewniej w tym roku. Pamięci Optane, opracowane przez firmę Intel wyprodukowane są w technologii 3D XPoint, opracowanej przez Intela i firmę Micron.

  Przedstawiciele firmy Intel prezentują pamięci wykonane w nowej technologii jako istotny przełom w produkcji tego rodzaju elementów. Sama technologia została zaprezentowana publicznie w zeszłym roku i od tego czasu znamy jej główne zalety. "Jednym z największych problemów w dzisiejszych systemach komputerowych jest czas, jaki potrzebuje procesor na odczytanie danych z pamięci długotrwałej. Nowa klasa nieulotnej pamięci zrewolucjonizuje technologię komputerową, jako że umożliwia szybki dostęp do danych o dowolnej objętości. Pozwoli to na stworzenie zupełnie nowych systemów komputerowych" - mówił Mark Adams, dyrektor firmy Micron.

  Nazwa pamięci - 3D XPoint - staje się w pełni zrozumiała, gdy zastanowimy się jak działa ten system. Pamięci tego rodzaju funkcjonują bez tranzystorów; w układzie zawarto za to trójwymiarową sieć przecinających się ścieżek, na przecięciu których znajdują się komórki pamięci. Dzięki temu każda komórka może być indywidualnie adresowana. Dane w takim systemie mogą być odczytywane w bardzo niewielkich porcjach, co pozwala na szybsze i wydajniejsze procesy zapisu i odczytu z pamięci.  Jak mówią analizy, pamięci wyprodukowane w technologii 3D XPoint są do tysiąca razy szybsze i tysiąc razy wytrzymalsze niż klasyczne pamięci NAND. Dodatkowo, gęstość zapisu danych jest dziesięć razy większa niż przy wykorzystaniu klasycznych architektur. W 2015 roku przedstawiciele firmy Intel mówili, że układy te wkraczają w fazę produkcji, a prasa opisywała, że układy te niedługo dostępne będą komercyjnie.

  Agam Shah pisał w bieżącym miesiącu w IDG News Service, że pamięci w nowej technologii firmy Intel mają być niedługo w sprzedaży. Intel nie zdradzał ostatnio zbyt wiele, ale jak podaje Shah: "superszybkie pamięci i dyski SSD Optane mają być wykorzystane w najnowszej generacji komputerów MacBook firmy Apple".

  Ben Lovejoy z 9to5Mac zauważa, że: "Dyski SSD na PCIe firmy Apple już teraz są bardzo szybkie z uwagi na wykorzystanie protokołu Non-Volatile Memory Express (NVMe), który zaimplementowano w najnowszej generacji MacBooków". Czemu Apple? Odpowiedź jest bardzo prosta "Apple jest od dawna jednym z pierwszych producentów laptopów, implementujących nowinki mające przyspieszyć ich maszyny, więc chętnie skorzysta z najnowszej technologii Optane w swoich MacBookach" - podsumowuje Lovejoy.

  Jak zauważa Agam Shah: "kompatybilność technologii Optane z NVMe ogłoszona została podczas sesji na OCP U.S. Summit w San Jose w Kaliforni, skupiającej się na Lightning i otwartych systemach przechowywania danych. Lightning to opracowany przez Intela i Facebooka system przechowywania danych, mający zapewnić możliwość dostosowania pojemności danych do konkretnych potrzeb systemu". Na końcu Shah dodał, że najpewniej pierwsze systemy oparte o Optane, jakie będą dostępne to dyski SSD, które w przyszłym roku powinny pojawić się na normalnym rynku. Najpewniej zostaną one szybko zaadaptowane także przez komputery stacjonarne, a potem np. urządzenia mobilne. W dalszej perspektywie spodziewać się można pamięci RAM Optane, które będą zamienne ze zwykłymi pamięciami DIMM, jakie wykorzystuje się teraz w komputerach.

  Źródło: http://techxplore.com/news/2016-03-intel-optane-memory-tech-macbooks.html

  Cool? Ranking DIY
  Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 10671 posts with rating 8996, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.
 • #2
  szymon122
  Level 38  
  ghost666 wrote:
  Czemu Apple? Odpowiedź jest bardzo prosta "Apple jest od dawna jednym z pierwszych producentów laptopów, implementujących nowinki mające przyspieszyć ich maszyny

  Nie jestem fanem tej firmy, czasami trochę wręcz przeciwnie, ich produkty to taka zamknięta bańka ale w tym cytacie jest bardzo dużo prawdy. Ciężko szukać firmy która wprowadza do swoich produktów (niekoniecznie flagowych) tak dużo innowacji, chociażby Thunderbolt, teraz te pamięci. Boli prawda, że mają za co się cenić :/
 • #3
  JedenZero
  Level 9  
  mogliby podać transfery, na nvme samsunga w10 startuje w 15s (wliczając start biosu), nie myślałem że dożyję :) a tu ma być jeszcze szybciej? wchodzę w to!