Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy po sprzedaży auta bez OC musze iść do Wydziału Komunikacji?

walus202 14 Mar 2016 20:19 1923 32
  • #1 14 Mar 2016 20:19
    walus202
    Poziom 2  

Mam mały problem. Chcę sprzedać na złom starego grata . Dzwoniłem już do nich i powiedzieli mi że kupią ode mnie auto za 300 zł. Powiedziałem im że nie ma auto ani oc ani nie jest zarejestrowane na mnie tylko na poprzedniego właściciel. I niby nie ma problemu bo chce je im sprzedać ale mam pytanie czy muszę potem iść do WK ?? Czy muszę zapłacić wstecz oc ?? Aha auto nie ma już ubezpieczenia ponad 2 miesiące. Proszę o szybką odpowiedź ponieważ chcę to zrobić już jutro. Proszę o pomoc.Dodam tylko że chcą ode mnie je kupić bez oc i nie zarejestrowane na mnie.

• #2 14 Mar 2016 20:26
    bula17
    Poziom 20  

Umowa kupna sprzedaży z data wstecz jak jeszcze było OC i pużniej do wydziału komunikacji .

• #3 14 Mar 2016 20:27
    piotrekwoj1
    Poziom 35  

Spisz umowę i tyle. Na dzień dzisiejszy nie musisz dawać auta z OC , na kogo było stare?

• #5 14 Mar 2016 20:40
    wielecki
    Poziom 20  

Jeżeli auto nie jest ubezpieczone to musisz zapłacic solidarnie z poprzednim włascicielem za cały okres bez ubezpieczenia.

• #7 15 Mar 2016 14:02
    andrzej20001
    Poziom 42  

Jak kupiłeś auto na umowę z poprzednim a on ją ma no to ty leżysz ,jak kupiłeś bez papieru no to jego brocha. .........

• #8 15 Mar 2016 14:21
    zdzichra
    Poziom 28  

bula17 napisał:
    Umowa kupna sprzedaży z data wstecz jak jeszcze było OC i pużniej do wydziału komunikacji .

Takie posty to raczej niezbyt na miejscu na forum a jak już kolega musi namawiać do............ to na PW.
    Jeżeli masz auto zarejestrowane na siebie to do czasu sprzedaży musisz mieć OC.
    OC jest obowiązkowe do czasu aż auto nie będzie wyrejestrowane.
    Jeżeli kupiłeś i poprzedni właściciel wyrejestrował auto,a ty go nie zarejestrowałeś na siebie(masz na to 30 dni od daty kupna) to do Wydziału Komunikacji po sprzedaniu iść nie musisz bo co chcesz wyrejestrować skoro auto nie było na ciebie?Jednak OC powinieneś mieć do momentu sprzedaży czy złomowania.
    Jak się dopatrzy Fundusz Gwarancyjny to możesz mieć ciepło.

• #9 16 Mar 2016 08:10
    pietryna
    Poziom 12  

walus202 napisał:
    płacić zaległego oc wstecz

Nie ma czegoś takiego. Jeśli kupiłeś to jakoś niedawno to OC poprzednie wygasło, ty nie zapłaciłeś nowego. Jeśli spisaliście umowę kupna/sprzedaży to nawet jeśli nie przerejestrowałeś, a do poprzedniego właściciela zapuka UFG to on odbije to do ciebie umową.

Nic mądrego w granicach prawa (durnego w tym temacie z resztą) nie zrobisz.

• #10 16 Mar 2016 10:40
    marek1977
    Poziom 33  

Jeszcze bekniesz, że w ciągu 30 dni nie przerejestrowałeś samochodu i nie zapłaciłeś podatku. I nie ma co się łudzić że ktoś zapomni. Oni zapominają jak mają komuś zapłacić. Ale jak mają z kogo kasę ściągnąć to czekają do ostatniej chwili, żeby większe odsetki naliczyć :)

• #11 16 Mar 2016 15:20
    zdzichra
    Poziom 28  

marek1977 napisał:
    Jeszcze bekniesz, że w ciągu 30 dni nie przerejestrowałeś samochodu

Nie ma sankcji za nie przerejestrowanie-ustawodawca nie przewidział.Jedyne co to jak na drodze cię sprawdzają to mogą zatrzymać dowód rejestracyjny za niezgodność danych ze stanem faktycznym,co do podatku to jak kupisz auto poniżej 1000pln to go nie płacisz i na dobrą sprawę to nawet do skarbówki nie musisz jechać(teoretycznie powinieneś)

• #12 16 Mar 2016 15:42
    igorrr
    Poziom 15  

zdzichra napisał:
    Nie ma sankcji za nie przerejestrowanie-ustawodawca nie przewidział

Nie wprowadzaj ludzi w błąd. Jak nie wierzysz to zadzwoń np do KPP Bolesławiec, niech Cię połączą z wykroczeniami. Dowiedz się, ile rocznie osób jest karanych za brak przerejestrowania auta. Zdziwisz się.

• #13 16 Mar 2016 16:21
    zdzichra
    Poziom 28  

Za nieaktualny dowód rejestracyjny(niezgodność ze stanem faktycznym)
    Jeśli znasz inna podstawę prawną podaj ją.

• #14 16 Mar 2016 16:56
    tzok
    Moderator Samochody

zdzichra napisał:
    Jeżeli kupiłeś i poprzedni właściciel wyrejestrował auto,a ty go nie zarejestrowałeś na siebie(masz na to 30 dni od daty kupna) to do Wydziału Komunikacji po sprzedaniu iść nie musisz bo co chcesz wyrejestrować skoro auto nie było na ciebie?
    Poprzedni właściciel co najwyżej mógł i powinien zgłosić zbycie (zarówno we właściwym do miejsca zamieszkania Wydziale Komunikacji jak i w swoim Towarzystwie Ubezpieczeniowym), nie ma czegoś takiego jak wyrejestrowanie samochodu po jego sprzedaży. Nawet jeśli nie przerejestrowałeś samochodu na siebie to i tak miałeś obowiązek opłacić OC.

walus202 napisał:
    Czyli że mogę im go sprzedać i nie będę musiał płacić zaległego oc wstecz ?
    Nie ma opcji, żeby zapłacić wstecz. Jeśli urząd wykryje brak ciągłości OC zostanie na Ciebie nałożona kara administracyjna (coś koło 3500zł).

• #15 16 Mar 2016 17:01
    igorrr
    Poziom 15  

Dowód nie ma nic tu do rzeczy.
    Karany jesteś z Art 97 Kodeksu Wykroczeń, w związku z Art 78 ust. 2 Prawo o Ruchu Drogowym.
    (Piszę z pamięci, wiec przepraszam za ewentualny błąd.)
    Dodam jeszcze, że jak złapią jedną osobę, to wzywani są kolejni właściciele auta z umowami i każdy kto nie zgłosił kupna/sprzedaży auta dostaje wniosek do sądu o ukaranie.

• #16 16 Mar 2016 17:45
    zdzichra
    Poziom 28  

tzok napisał:
    Nawet jeśli nie przerejestrowałeś samochodu na siebie to i tak miałeś obowiązek opłacić OC.

Właśnie to napisałem w poście#8
    zdzichra napisał:
    Jednak OC powinieneś mieć do momentu sprzedaży czy złomowania.
    Jak się dopatrzy Fundusz Gwarancyjny to możesz mieć ciepło.

Dodano po 41 [minuty]:

igorrr napisał:
    Karany jesteś z Art 97 Kodeksu Wykroczeń, w związku z Art 78 ust. 2 Prawo o Ruchu Drogowym

Masz rację.
    Art 97 to taki "Paragraf 22" naszego prawa nawet mandat możesz dostać jak jesteś kierującym dorożką ciągniętą przez pijanego konia :) .Nie tak dawno oglądałem w TV wywiad z jakimś rzecznikiem prasowym i wyraźnie powiedział ,że policja nie ma instrumentów i mogą jedynie dowód rejestracyjny zatrzymać,poza tym osobiście na drodze policjant (jakiś czas temu) za nie przerejestrowanie zagroził mi zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego "następnym razem".

• #17 16 Mar 2016 17:53
    maurycy123
    Poziom 32  

Co do wyrejestrowania (zbycia pojazdu). Fakt, że było to jakieś cztery lata temu. Auto miałem zarejestrowane ok 200km od miejsca zamieszkania (przeprowadziłem się a nie zmieniłem danych w DR). Po pół roku od sprzedaży miałem okazję być w wydziale komunikacji gdzie auto było zarejestrowane. Dla świętego spokoju poszedłem zgłosić ten fakt. Spytałem się gościa, czy mógłbym mieć jakieś problemy jakbym tego nie zrobił. Powiedział, że nie, jeżeli nabywca zarejestrował auto to nie ma znaczenia czy ja to zgłosiłem czy nie. Ale kolega z tego powodu miał mały problem. Sprzedał auto ABS'om. Po kilku miesiącach wezwanie na komisariat. Takie to a takie auto z takimi numerami narozrabiało w jednym miejscu (gruba sprawa). Całe szczęście, że miał umowę KS i (uwaga!!!) adnotację, że auto jest z uszkodzonym silnikiem. Dane ABS'ów oczywiście fałszywe (spisywane z DO!!!). Wykorzystali po prostu tablicę rejestracyjne do innego auta. Tylko dzięki tej adnotacji nie ciągano go po sądach. Tak więc podsumowując.
    1. Zgłoszenie nie jest wymagane ale jest to dla nas dupochron.
    2. Jeśli auto jest warte ponad 1000zł (nie ważna faktura, umowa. Liczy się wartość rynkowa) należy zapłacić podatek od wzbogacenia w ciągu 14 dni. Ciekawe tylko jak się wzbogaciłem wydając moje ciężko zarobione pieniądze. Jak się spóźnisz to módl się aby się nie dopatrzyli. Ja zapłaciłem w ciągu 21 dni i dostałem karę 250zł.
    3. Co do ubezpieczenia. Teraz (podobno) można kupić auto z ubezpieczeniem poprzedniego właściciela. Kwestia rekalkulacji zniżek. Ale jeżeli poprzedni właściciel zgłosił auto w WK i u ubezpieczyciela to autor posta może mieć spore problemy.

Ps.
    Tak dla pocieszenia. Niedawno podawali w radiu, że jakiś Polak (słup) ma więcej aut (zarejestrowanych na siebie) niż jakikolwiek szejk arabski ;-)

• #18 16 Mar 2016 18:00
    igorrr
    Poziom 15  

zdzichra napisał:
    Masz rację.
    Art 97 to taki "Paragraf 22" naszego prawa nawet mandat możesz dostać jak jesteś kierującym dorożką ciągniętą przez pijanego konia :) .Nie tak dawno oglądałem w TV wywiad z jakimś rzecznikiem prasowym i wyraźnie powiedział ,że policja nie ma instrumentów i mogą jedynie dowód rejestracyjny zatrzymać,poza tym osobiście na drodze policjant (jakiś czas temu) za nie przerejestrowanie zagroził mi zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego "następnym razem".

Liczy się jak twój lokalny urząd/ Policja interpretuje prawo, na pocieszenie dodam, że można poddać się dobrowolnie karze, przeważnie wychodzi się na tym korzystniej finansowo. :)

• #19 16 Mar 2016 18:03
    zdzichra
    Poziom 28  

igorrr napisał:
    Liczy się jak twój lokalny urząd/ Policja interpretuje prawo

Taaaa.Polska to piękny kraj-ile urzędów tyle interpretacji 1 przepisu , a brylują w interpretacji Urzędy Skarbowe

• #20 16 Mar 2016 18:04
    tzok
    Moderator Samochody

maurycy123 napisał:
    2. Jeśli auto jest warte ponad 1000zł (nie ważna faktura, umowa. Liczy się wartość rynkowa) należy zapłacić podatek od wzbogacenia w ciągu 14 dni.
    Żaden podatek od wzbogacenia, tylko podatek od czynności cywilno prawnych. Płaci go tylko jedna ze stron transakcji, a która - określa się w umowie (zazwyczaj kupujący). Jeśli sprzedasz samochód w czasie krótszym niż 6 miesięcy od jego nabycia to należy zapłacić podatek dochodowy.

W przypadku kar administracyjnych (jak za brak OC, czy np. nielegalne wycięcie drzewa), jeśli okoliczność zostanie wykazana, to kara jest nakładana z automatu i urzędnik nie ma możliwości jej nienakładania.

• #21 16 Mar 2016 18:06
    kwok
    Poziom 38  

Ja rejestrowałem auto na siebie ze 3 miesiące po kupnie i też nie karali.
    W temacie: chyba najlepszym wyjściem jest kontakt z poprzednim właścicielem żeby to on skasował auto (tylko właściciel może działać w wydziale komunikacji), pewnie będzie się to łączyło z zapłaceniem zaległego OC za te 2-3 miesiące (trzeba się dogadać z jakimś agentem ubezp.), ewentualnie skontaktować się z nim żeby zapytać czy zgłosił sprzedaż auta. Jeśli nie to przepisać umowę z datą tydzień wstecz od dzisiaj, zezłomować auto i pójść do WK z dowodem i umową żeby auto skasować. Oczywiście zgłosić też kasację u ubezpieczyciela - mogą naliczyć składkę za te 2-3 mies.

• #23 16 Mar 2016 18:11
    zdzichra
    Poziom 28  

tzok napisał:
    Jeśli sprzedasz samochód w czasie krótszym niż 6 miesięcy od jego nabycia to należy zapłacić podatek dochodowy.

Pytanko
    Jak sprzedam auto za tę samą cenę lub ze stratą to ten podatek też płacę?Jeśli tak to w jakiej wysokości?

• #24 16 Mar 2016 18:13
    tzok
    Moderator Samochody

kwok napisał:
    zapłaceniem zaległego OC za te 2-3 miesiące (trzeba się dogadać z jakimś agentem ubezp.)
    Już pisałem - nie ma takiej opcji. Jest centralna baza UFG, żaden agent nie ma możliwości wprowadzenia do niej umowy z wsteczną datą.

kwok napisał:
    chyba najlepszym wyjściem jest kontakt z poprzednim właścicielem żeby to on skasował auto (tylko właściciel może działać w wydziale komunikacji)
    Jeśli poprzedni właściciel ma umowę K/S to musiałby być niespełna rozumu, żeby się na to zgodzić. Autor może zezłomować samochód - jest jego właścicielem, wpis w DR nie ma tu nic do rzeczy.

kwok napisał:
    Oczywiście zgłosić też kasację u ubezpieczyciela - mogą naliczyć składkę za te 2-3 mies.
    Po raz wtóry - nie mogą, z automatu zostanie nałożona kara i nie ma możliwości odwołania się od niej.

zdzichra napisał:
    Jak sprzedam auto za tę samą cenę lub ze stratą to ten podatek też płacę?
    Podatek płacisz od różnicy wartości (dochodu). Niestety z tytułu straty nie przysługuje Ci odliczenie.

maurycy123 napisał:
    Teraz (podobno) można kupić auto z ubezpieczeniem poprzedniego właściciela.
    Zasadniczo to nawet nie ma innej opcji. Zrezygnować może nowy właściciel, ale ew. zwrot dostanie poprzedni.

• #25 16 Mar 2016 18:27
    kwok
    Poziom 38  

tzok napisał:
    Jest centralna baza UFG, żaden agent nie ma możliwości wprowadzenia do niej umowy z wsteczną datą.

Nie chodzi o wprowadzenie nowej umowy tylko opłacenie obecnej bo ta z automatu się przedłuża, tylko ubezpieczyciel z powodu nie wpłacenia składki nie ponosi odpowiedzialności.

Kolega pisze w pierwszym poście że złomiarze chcą kupić auto więc może umowa kupna? wtedy tylko zrobić porządek z ubezpieczeniem.....

• #26 16 Mar 2016 18:52
    zdzichra
    Poziom 28  

kwok napisał:
    Nie chodzi o wprowadzenie nowej umowy tylko opłacenie obecnej bo ta z automatu się przedłuża

Polisa trwa tylko gdy jako właściciel ubezpieczyłeś auto i nie wypowiedziałeś jej-wtedy z automatu się przedłuża(kasę firma ubezpieczeniowa sobie z ciebie ściągnie)
    https://rankomat.pl/aktualnosci/czy-polisa-oc-przechodzi-na-nowego-wlasciciela
    wynika stąd że polisa poprzedniego właściciela trwa do końca i nie przedłuża się automatycznie dla nowego właściciela tylko wygasa.

• #27 16 Mar 2016 19:11
    kwok
    Poziom 38  

Tylko że jeśli poprzedni nie zgłosił u ubezpieczyciela sprzedaży to polisa przedłuży się na nazwisko poprzedniego bo ubezpieczyciel o zmianie właściciela nic nie wie. Niestety żeby tą sprawę załatwić trzeba trochę pochodzić i popytać......

• #28 16 Mar 2016 19:19
    zdzichra
    Poziom 28  

Zgadza się tyle,że pewnie autor by się o tym z pewnością dowiedział bo poprzedni dostałby kwity do zapłacenia ,a wtedy z pewnością udałby się do kupującego.
    Myślę,że roztrząsanie tego tematu ma tylko sens edukacyjny na przyszłość dla innych bo sam autor tematu jakoś zbytnią aktywnością się nie wykazuje.

tzok napisał:
    Podatek płacisz od różnicy wartości (dochodu). Niestety z tytułu straty nie przysługuje Ci odliczenie

Dzięki za odpowiedź-bo już myślałem,że n.p. od ceny sprzedaży ,wiem to nie logiczne ale .......

• #29 16 Mar 2016 19:37
    kwok
    Poziom 38  

zdzichra napisał:
    autor by się o tym z pewnością dowiedział bo poprzedni dostałby kwity do zapłacenia ,

Nie wszystkie firmy przysyłają, teraz tak tną koszty że trzeba się samemu interesować ubezpieczeniem.

• #30 16 Mar 2016 19:53
    zdzichra
    Poziom 28  

kwok napisał:
    Nie wszystkie firmy przysyłają, teraz tak tną koszty że trzeba się samemu interesować ubezpieczeniem

Tak ale z pewnością dostałby zawiadomienie z działu windykacji ,że zalega z opłatą składki bo to już 2 miesiące od końca polisy

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo