Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Centralne ogrzewanie z użyciem rozdzielacza

budiet1 14 Mar 2016 21:26 2235 9
    budiet1
    Level 8  
    Witam. Mam pytanie a propos centralnego ogrzewania. Zamierzam zrobić centralne ogrzewanie w starym domu o powierzchni użytkowej około 50-60m2. Nie ma piwnicy, wiec zostaje tylko obieg wymuszony przez pompę. Nie mam zbyt dużego pojęcia o ogrzewaniu centralnym, ale wymyśliłem sobie jak to zrobić tanim kosztem i chciałem zapytać czy to zadziała.

Piec centralny w jednym pomieszczeniu, dwa rozdzielacze, na ciepłą i zimną wodę (zasilanie i powrót) do 6 grzejników, bo tyle chce zamontować. Do każdego grzejnika dwie rury pex o średnicy pół cala. Każdy z grzejników podpięty osobnymi przewodami pod rozdzielacze.

Czy to zadziała? Jak ktoś chce to mogę podrzucić prowizoryczny schemat zrobiony przeze mnie. Chciałbym jeszcze zapytać jakiej mocy piec jest potrzebny i czy jedna pompa da sobie radę?

Z góry dziękuję za pomoc.
    gersik
    Level 32  
    Schemat potrzebny. A co z ciepłą wodą.
    WędkarzStoLica
    Level 31  
    Jedna pompa wystarczy, jeszcze będzie zapas.
    Rozdzielacz jest zbędny, wystarczą trójniki.
    budiet1
    Level 8  
    Centralne ogrzewanie z użyciem rozdzielacza

oczywiście montuje tez drugi taki sam rozdzielacz powrotny z grzejników tylko nie było zbyt miejsca na rysunku, czy to zadziała?

i jescze jedno pytanie czy przy takim rozwiązaniu muszą być zachowane jakies wysokości grzejników czy cos takiego ? przewody puszczone są w podłodze i wychodzą do kazdego grzejnika osobno.
    Samuraj
    Level 35  
    Poszukaj moich postów z ok 2010 roku. Robiłem wszystko sam dzięki pomocy forum. Robota prosta i czysta jeśli ma się jako takie pojęcie. W razie pytań zawsze można zapytać.
    Tylko pytam po raz kolejny - jaki kocioł gazowy czy stało palny :?:

WędkarzStoLica wrote:
    Rozdzielacz jest zbędny, wystarczą trójniki.

Tylko jak to będzie wyglądać. Dać zdjęcia dla porównania. Chyba że to ma działać a nie wyglądać.
    budiet1
    Level 8  
    kocioł na paliwo stałe węgiel drewno itp. ogólnie nie znam sie zbyt na centralnym, pojęcie w robocie troche mam, łaczenie wszystkiego itp.

Poza tym przeliczyłem sobie wszystko kosztami to wyszło mi na to ze wcale nie wyjdzie drogo moim rozwiązaniem przez to takie zastosowałem.
  • Helpful post
    arek1
    Level 15  
    budiet1 wrote:
    Witam. Mam pytanie a propos centralnego ogrzewania. Zamierzam zrobić centralne ogrzewanie w starym domu o powierzchni użytkowej około 50-60m2. Nie ma piwnicy, wiec zostaje tylko obieg wymuszony przez pompę. Nie mam zbyt dużego pojęcia o ogrzewaniu centralnym, ale wymyśliłem sobie jak to zrobić tanim kosztem i chciałem zapytać czy to zadziała.

Piec centralny w jednym pomieszczeniu, dwa rozdzielacze, na ciepłą i zimną wodę (zasilanie i powrót) do 6 grzejników, bo tyle chce zamontować. Do każdego grzejnika dwie rury pex o średnicy pół cala. Każdy z grzejników podpięty osobnymi przewodami pod rozdzielacze.

Czy to zadziała? Jak ktoś chce to mogę podrzucić prowizoryczny schemat zrobiony przeze mnie. Chciałbym jeszcze zapytać jakiej mocy piec jest potrzebny i czy jedna pompa da sobie radę?

Z góry dziękuję za pomoc.

Mam tak zrobione właśnie jak planujesz (u mnie jest 8 grzejników powierzchnia grzewcza około 110 m)
    W kotłowni mam rozdzielacz na 8 grzejników rury pex puszczone w podłodze.W łazience zrobione "ogrzewanie podłogowe" z powrotu z grzejnika drabinkowego.
    Gdy miałem piec "na wszystko" była zamontowana jedna pompa i działało ok.Teraz mam 2 pompy jedna na grzejniki 2 na bojler wszystko napędza piec na ekogroszek. Układ działa bez problemu od około 12 lat wszystko grzeje nic się nie zapowietrza
    budiet1
    Level 8  
    A mam pytanie jeszcze do ciebie "arek1" na jakiej wysokości masz w kotłowni rozdzielacz w stosunku do pieca? Masz 2 rozdzielacze z dojściem i powrotem osobno ? muszą być zachowywane jakieś wysokości grzejników? bo w holu chce dac grzejnik troche wyżej niz wszystkie inne. I jeszcze jedno bojler miałeś wczesniej podpięty pod ten sam rozdzielacz co grzejniki czy jakies osobny obieg ?