Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przygotowanie obudowy do lakierowania

mmaker 14 Mar 2016 21:54 2787 6
 • #1
  mmaker
  Level 19  
  Witam. Potrzebuję rady w jaki sposób przygotować obudowę z surowej sklejki pod lakierowanie na wysoki połysk. Buduję sobie subwoofer do zestawu stereo i na dobrą sprawę obudowę już skręciłem i niedługo przyjdzie czas na malowanie. Sparzyłem się trochę przy lakierowaniu kolumn stereo bo niestety wyszła faktura drewna mimo 4 czy 5 warstw farby oprócz miejsc gdzie szpachlowałem otwory, tam jest zadowalająco tak jak powinno być. Ta sklejka którą mam posiada drobniutkie pory w strukturze i zastanawiam się czy to szpachlować po całości i docierać? Dawać podkład na sklejkę czy na szpachlę i na koniec docelowy kolor i lakier bezbarwny? Akrylowy będzie ok?

  Jeśli temat był już wałkowany proszę o usunięcie.
 • #2
  398216 Usunięty
  Level 43  
  mmaker wrote:
  wyszła faktura drewna mimo 4 czy 5 warstw farby oprócz miejsc gdzie szpachlowałem otwory
  Sam sobie odpowiedziałeś... Musi być idealnie gładka i jednorodna powierzchnia. W innym wypadku (szczególnie gdy ma być połysk) będzie widać albo słoje drewna, albo plamy (szpachlowane miejsca).
  Szpachlówkę należy nakładać kilka razy, cienkimi warstwami, za każdym razem szlifując do idealnej gładzi.
  Podkład też by się przydał...
 • #3
  mmaker
  Level 19  
  Dziękuję za zainteresowanie. A czy taka szpachlówka w sprayu się tu sprawdzi czy lepiej nakładać ją klasycznie? Zastanawiam się też nad zmianą szpachli bo używam teraz najtańszej samochodowej, zastanawiam się czy nie użyć takiej typu "Finish" czyli bardziej miękkiej w obróbce, bo obecna jest dość oporna w szlifowaniu nawet szlifierką oscylacyjną.
 • #4
  wkj
  Level 36  
  Po pierwsze:
  szpachlówka natryskowa - będzie oki, efekt super, później lekki szlif i znów szpachlówka natryskowa.

  po drugie:
  istnieje coś takiego jak izolant, który ma podwójne zadanie, zapobiega wnikaniu lakieru w strukturę drewna oraz poprawia przyczepność powierzchniową. Stosowałem w MDF i wiem ze efekt był bardzo dobry.

  No i na koniec lakier:
  tu jest pole do popisu, czy akryl czy baza a następnie klar.

  Wszystko zależy co chcesz i za ile.
 • #5
  mmaker
  Level 19  
  Obudowa jest dość spora. Chyba zdecyduje się na taką natryskową w spreju bo inaczej będę miał duuuużo szpachlowania i połowania tego szlifierką :). Ogólnie obudowa basu jest dość spora 580 długość x 450 wysokość x 400 szerokość. Mam też projekt w 3D Klik. Co do kolorystyki to kolumny mam czarne:
  Przygotowanie obudowy do lakierowania

  (i będą do nich białe podstawki) a subwoofer ma być biały z czarną podstawą.

  Subwoofer na tą chwilę wygląda tak :

  Przygotowanie obudowy do lakierowania
 • #6
  mmaker
  Level 19  
  Witam ponownie. Chciałem się pochwalić moimi poczynaniami malarskimi. Dałem szpachlówkę typu Finish - kilka warstw, każdą szlifowałem oscylacyjnie papierkiem 150, na to podkład szary, potem akryl biały - i tu dałem .... bo niepotrzebnie odczekiwałem 1 dzień zanim akryl wyschnie żeby nałożyć na to bezbarwny a powienienem kłaść mokro na mokro. Lakier się troszkę zważył. Udało mi się trochę to wszystko zeszlifować papierkiem 2500 i spolerować. Niestety nie jest idealnie co mnie gryzie trochę. Jednak przydała by się szpachla natryskowa, ewentualnie myślałem nad żywicą epoksydową (taką do zaklejania z włóknem szklanym) i tym całą obudowę przesmarować, potem jak wyschnie zeszlifować, na to podkład i od razu bezbarwny i było by pięknie.

  Także post traktuję ku przestrodze przyszłym malarzom ;)

  Przygotowanie obudowy do lakierowania Przygotowanie obudowy do lakierowania Przygotowanie obudowy do lakierowania Przygotowanie obudowy do lakierowania
 • #7
  wkj
  Level 36  
  Zeszlifuj powierzchnie grubszym papierem i połóż sam bezbarwny, tzw klar, powinno być ok. Przy tym uważaj by nie zeszlifować za ostro kantów.