Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
IGE-XAOIGE-XAO
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Prośba o weryfikację poprawności schematu jednokreskowego i instalacji

14 Mar 2016 23:53 1200 7
  • Level 9  
    Witam wszystkich forumowiczów. Nadmienię ze nie jestem elektrykiem tylko elektronikiem także jakieś pojęcie na temat prądu mam. Potrzebuje dostarczyć schemat jednokreskowy do ZE. Udało mi się ściągnąć program do projektowania takowych schematów i "wrzuciłem" tam zabezpieczenia wg tych które posiadam w rozdzielni w mieszkaniu. Moje pytanie brzmi czy takowy układ nadaje się i czy mogę podesłać do ZE. Z góry dziękuje za poświęcony czas i za ewentualne uwagi.

Pozdrawiam.

PS Zapomniałem dodać ze siec pracuje w układzie TN-C z tym ze program nie daje możliwości ustawienia takiego parametru nie wiem dlaczego.
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Level 24  
    Ja się przyczepię do instalacji. Kto to robił?
    Układ TN-C i wyłącznik różnicowo-prądowy? Jaki prąd znamionowy?
    To jest nowa instalacja?
    Dlaczego wszystko poza oświetleniem na charakterystyce C?
    Płyta 6kW i zabezpieczenie C25?
    Jaką rolę pełni tam C32?
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Moderator of Electricians group
    haneb wrote:
    Układ TN-C i wyłącznik różnicowo-prądowy?

Sieć pracuje w takim układzie ;)
    Natomiast kolegi schemat jest nieczytelny.
    Brakuje przekroju przewodów zasilających, odpowiednich oznaczeń dla aparatów (pomimo, że główne rzeczy są). Układ narysowany jak dla TT. Opływy oznaczone niepoprawną ilością przewodów (pomylone z numeracją faz).
    Nie wiadomo gdzie znajduje się licznik, gdzie rozdzielnica, trochę nie nadaje się to do ZE.
    Jak przyjmą to będzie dobrze....
  • User removed account  
  • Level 9  
    Już spieszę z odpowiedzią na pytania.

1. Instalacje kładł mój znajomy któremu skończyły się uprawnienia SEP w październiku.
    2. Prąd znamionowy wyłącznika różnicowoprądowego 30mA z tym ze przez róznicówkę przechodzą przewody N,L1,L2,L3 a z przewodu N przed róznicówka jest zrobiony mostek do przewodów ochronnych instalacji.
    3. Instalacja jest w pełni nowa.
    4. Nie wiem dlaczego.
    5. Czyli jak rozumiem zabezpieczenie za duże? nie wiem czy w przyszłości nie będzie tam podłączony piekarnik w obwód i czy płyta nie będzie trochę większej mocy (Powyżej 7kW) .
    6. C32 możliwe ze jest ograniczaniem prądowym wynikającym z przekroju przewodu mieczy licznikiem który znajduje się w rozdzielnicy na parterze a mieszkaniem (2 piętro) . jego przekrój to 5x6mm2

Do Kolegi Kozi 966:

Ja żadnych Faz i innych rzeczy na tym rysunku nie oznaczałem musiał to za mnie program wpisać. Ja tylko wprowadziłem zabezpieczenia wg tego co mam w rozdzielni. jeśli jest coś do poprawy o śmiało piszcie bo powiem szczerze że jednokreskowych schematów nigdy nie robiłem i nie wszystko wiem.

Pozdrawiam.
  • Level 18  
    Jak Kolega elektronik to proszę sprawdzić jak się ma przekrój przewodu i jego izolacja do obciążalności prądowej długotrwałej a ta do wartości zabezpieczeń. Czym grozi złe dobranie przewodu i prądu Kolegi zdaniem?

Charakterystyka zabezpieczenia tez o czymś mówi.

Proszę się zapoznać wpisem forumowego Kolegi @freebsd , powinien być dla Kolegi przystępny http://jackiewiczowie.blogspot.com/2014/12/pomiar-impedancji-petli-zwarcia-metoda.html

Jest w nim podstawa podstaw najważniejszego zadania wszystkich elektryków: chronić a dopiero potem zasilać.
  • Level 9  
    Wiedziałem mniej więcej na czym polegają charakterystyki zabezpieczeczeń wydawało mi się dziwne że w mieszkaniu znajdują się te o charakterystyce C bo przeważnie wszystkie jakie widziałem w mieszkaniach były B także wymienię je na B. Odpowiedziałem nie wiem bo sam się zastanawiałem dlaczego C a nie B.

Czy ktoś ma jeszcze jakiekolwiek uwagi?
  • Moderator of Electricians group
    DraGGeR wrote:
    Ja żadnych Faz i innych rzeczy na tym rysunku nie oznaczałem musiał to za mnie program wpisać.

No ale to nie program będzie składał za ciebie dokument do zakładu?
    DraGGeR wrote:
    jeśli jest coś do poprawy o śmiało piszcie bo powiem szczerze że jednokreskowych schematów nigdy nie robiłem i nie wszystko wiem

Zaznacz na rysunku gdzie ma znajdować się licznik (kwadracikiem z przerywaną linią), gdzie rozdzielnica, itd.
    Żeby ten człowiek z ZE wiedział w którym miejscu będzie miał swój licznik...
    Oświadczenie o instalacji też masz składać?