Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Waga kombinacyjna - Wyrzucanie eski podczas włączania maszyny.

15 Mar 2016 09:21 1560 2
  • Poziom 2  
    Witam.
    W firmie, w której pracuję zakupiono chińską maszynę – wagę kombinacyjną. Elektrycy podłączyli ją początkowo przez gniazdo ~230 pod wyłącznik B20, jednak podczas rozruchu maszyny z włącznika głównego (krzywkowy, załącza L i N) wyrzucało tę eskę. Elektrycy wymienili B20 na B25 i sytuacja się powtarza. Średnio jedno na trzy uruchomienia kończy się wyłączeniem B25. Miernik wykazał podobno na cęgach ponad 200 A. Przejrzałem schemat z instrukcji maszyny i zacząłem podejrzewać, że winowajcą jest transformator. Kontaktowałem się z producentem i serwis twierdzi, że te wagi nie powinny mieć tak dużego prądu rozruchowego, więc zalecili sprawdzenie połączeń wewnątrz maszyny. Na pytanie jakie zabezpieczenia stosują ich klienci otrzymałem zdawkową informację, że „32 A lub 64 A”, a później, że B25 powinno spokojnie wystarczyć. W maszynie znajduje się transformator 230V/110V 1650 VA, oraz dwa mniejsze. Po wyłączeniu z obwodu największego transformatora problem nie występuje. Na tę wieść otrzymałem od Chińczyków maila, że konsultowali to ze swoim electronic inżynierem i zalecają zastosowanie wyłącznika RKN-63-4/100mA (LS brand) lub włączenie w obwód termistora. W samej maszynie, za włącznikiem głównym również jest wyłącznik różnicowoprądowy. Poniżej treść tego maila...

Waga kombinacyjna - Wyrzucanie eski podczas włączania maszyny.HDM, e-m..l.PNG Download (92.25 kB)

Tu pojawia się moje pytanie: w jaki sposób wstawianie różnicówki lub takiego termistora może rozwiązać ten problem? Osobiście myślałem o wymianie B25 na wyłącznik o innej charakterystyce, np. D20 lub wrzuceniu przed transformator soft-startu. Co powinienem zrobić?

Załączam zdjęcie transformatora, różnicówki w wadze i schemat z instrukcji.

Pozdrawiam,
    Damian
  • Pomocny post
    Poziom 22  
    Wrzuć przed transformator softstart. Już taki 300W transformator toroidalny potrafi wyłączyć esa, a co dopiero ten zastosowany tutaj.
  • Poziom 2  
    Zakupiłem i zainstalowałem w maszynie soft-start ze sklepu internetowego "toroidy". Koszt z przesyłką to trochę ponad 100 zł. Problem już nie występuje.