Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Praca prądnicowa silnika szeregowego

szy_mat 15 Mar 2016 11:52 615 1
 • #1 15 Mar 2016 11:52
  szy_mat
  Poziom 14  

  Witam,

  Proszę o informację (czysto teoretyczną), w jakim układzie silnik szeregowy osiągnie największą sprawność przy pracy prądnicowej (bez dygresji proszę):

  - rozłączone połączenie wirnika z stojanem, stojan zasilany prądem stałym, prąd brany z wirnika przez szczotki (czyli na wyjściu prąd stały)

  - rozłączone połączenie wirnika z stojanem, wirnik przez szczotki zasilany prądem stałym, prąd brany z stojana (czyli na wyjściu prąd zmienny)

  Wydaje mi się że lepsza sprawność będzie w drugiej opcji, w końcu przez szczotki płynie tylko niewielki prąd wzbudzenia, a wyjście mam ze stojana, silnik powinien się wtedy też mniej grzać, jednak chcę się upewnić...

  0 1
 • #2 15 Mar 2016 22:52
  supchem
  Poziom 21  

  Wydaje mi się że uzwojenia wirnika i stojana mają różne długości, a co za tym idzie przy tym samym prądzie wzbudzenia i tych samych obrotach uzyskasz różne napięcia. By uzyskać najwyższą sprawność musisz zmierzyć jakie napięcie otrzymujesz z wirnika, a jakie ze stojana, które jest bliższe temu jakie potrzebujesz i taką konfigurację wykorzystać.
  Dla przykładu:
  Jeśli ze stojana uzyskasz niskie napięcie to musiałbyś dać duży prąd wzbudzenia lub zwiększyć obroty np. przekładnią. To wiąże się ze stratami. Poza tym przy wyższych obrotach są większe straty mechaniczne w łożyskach, na wentylatorze itd.
  Zależne to będzie także od zastosowania prądnicy, jeśli potrzebujesz prąd stały to być może lepiej pobierać prąd stały z wirnika (nawet gdyby taka prądnica miała niższą sprawność), bo zrekompensuje nam to brak układu prostowniczego, który wprowadza straty.
  Jeśli potrzebujesz prąd zmienny, to sytuacja może być odwrotna, lepiej pobierać prąd ze stojana bo falownik wprowadza straty.
  Należy też wziąć pod uwagę że pobierając prąd z wirnika (stosunkowo duży w porównaniu do wzbudzenia), pobieramy go przez szczotki i komutator, a to także wiąże się ze stratami, lepiej mały prąd podać przez szczotki, a duży odebrać normalnie przez zaciski.
  Wydaje mi się że jeśli w literaturze nic nie pisze że jedna z prądnic ma wyższą sprawność od drugiej, lub jeśli ich sprawności podane w literaturze są porównywalne to by ostatecznie rozstrzygnąć jak to będzie, trzeba by było rozważyć konkretny przypadek, znać dane, wykonać obliczenia/badania. Tak ogólnie to można tylko gdybać.

  0