Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lutownica Transformatorowa - Orginalna ?

15 Mar 2016 14:25 729 11
  • Poziom 5  
    Witam zamierzam kupić lutownice transformatorową. Miałem już styczność z takim maszynkami w szkole, lecz nie posiadałem własne. Przychodzi czas na zakup. Wybrałem firmę ZDZ i tu problem. Wpisałem hasło ZDZ w popularnym serwisie aukcyjnym i oglądam. W końcu zastanowiło mnie czy to są orginalne produkty czy podróbki ??? Oto one :
    http://allegro.pl/lutownica-transformatorowa-zdz-75-45w-lodz-i5441424607.html
    http://allegro.pl/lutownica-transformatorowa-zdz-lt-100w-lt-100-i5349125634.html
    http://allegro.pl/lutownica-transformatorowa-zdz-lt-75-45w-lt-75-45-i5059530592.html
    http://allegro.pl/lutownica-transformatorowa-zdz-lt-100w-lt-100-i5003503951.html

A i chciałbym się spytać czy wystarczy mi do lutowania i odlutowywania taka 75/45W, czy lepiej 100W ????
  • PCBway
  • Poziom 15  
    Wszystko wskazuje na to,że są to polskie, dobre i sprawdzone lutownice:
    strona producenta tych lutownic

Bierz 100W! Teraz jest mnóstwo lutów bezołowiowych - one potrzebują wyższej temperatury.
  • PCBway
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 30  
    Mam tą z ostatniego linka od lat nastu i nie narzekam
  • Poziom 43  
    kazek998 napisał:
    astanowiło mnie czy to są orginalne produkty czy podróbki ?
    Oryginalne.
    kazek998 napisał:
    czy wystarczy mi do lutowania i odlutowywania taka 75/45W
    Lepiej właśnie tą niż 100W. Każda lutownica transformatorowa ma tę samą wadę - małą bezwładność termiczną grota (chociaż w serwisie jest to zaleta...) Dlatego też każda nagrzewa się szybko do maksymalnej (!) temperatury ale i szybko stygnie. W wypadku drobnych elementów wystarczy ( i jest bezpieczniejsza dla laminatu i elementów; trudniej je przegrzać) 45W, dla większych pól lutowniczych, czy cynowania końcówek przewodów, lutowania masy na PCB lepiej sprawdzi się 75W. W takim wypadku (przełączanie mocy) jest to zaleta, bo łatwiej jest pracować bez ryzyka, ze się coś "przysmaży".
    Nie twierdzę, ze 100W nie nadaje się do niczego - NIE! Ona po prostu jest przeznaczona dla bardziej zaawansowanego elektronika (zaawansowanego w posługiwaniu się transformatorówką) i do większych prac.
    Amator, a nawet serwisant, wybiera 45/75 W - z powodów które wymieniłem wyżej.
    Grot tych lutownic osiąga temperatury rzędu 500*C, więc argument z lutami bezołowiowymi nie jest zbyt trafny. Jeśli nie topi prawidłowo takich stopów lutowniczych, to znaczy, że jest uszkodzona.
  • Poziom 5  
    Tonser napisał:
    45/75, a może Lutola?

Lutownice Lutoli mieliśmy także w szkole. Stare oraz nowe. Stare zapamiętałem że były wytrzymałe na upadki :D, a te najnowsze często się psuły. A ZDZ były zawsze wytrzymałe i nie psuły się. Kilka tematów przeczytałem i widze że ZDZ wytrzymałością są na równym poziomie i dla tego padło na tą firmę. Czekam na więcej odpowiedzi w związku z tematem :D
  • Poziom 43  
    Wydaje mi się, ze po prostu lutownice ZDZ są najpopularniejsze...
  • Poziom 29  
    Ja mam taką jak w trzecim linku 45/75W, a mam ją ponad 30 lat...
    Obudowa była już zmieniana kilka razy, zmieniłem system mocowania grotów, kilka razy musiałem obcinać końcówkę, bo się wyrabiał gwint, zamiast żarówki zamontowałem 2 białe LEDy, elektrycznie lutownica nie do zdarcia.
    Naprawdę ją polecam i właśnie tą 45/75W, dokładnie z powodów opisanych przez 398216 Usunięty. Dodam tylko, że dopuki nie zrobiłem sobie stacji lutowniczej, z powodzeniem przez długi czas używałem również do SMD.
    Tak na marginesie, to pierwszą swoja lutownicę transformatorową nawijałem sam :-)
  • Poziom 43  
    kwazar napisał:
    pierwszą swoja lutownicę transformatorową nawijałem sam
    Witaj w klubie... :) W moim wypadku to było na ZPT w 8 klasie podstawówki...
  • Poziom 30  
    kwazar napisał:
    pierwszą swoja lutownicę transformatorową nawijałem sam :-)

Widzę jest nas więcej :D
  • Poziom 29  
    Niestety takie były czasy, że na nową nie było mnie stać :-(
    Ja również robiłem ją gdy byłem w szkole, tylko że to był rok mniej więcej 1980 :-)
  • Poziom 5  
    Dobra, dzięki !!! Wybrałem 45/75 :D lecz 100 także kiedyś w przyszłości kupię :D