Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Uszkodzony wzmacniacz na STK4152.

Stefan_2000 23 Jun 2005 01:41 1919 1
 • #1
  Stefan_2000
  Level 19  
  Witam

  Posiadam wzmacniacz Technics SU-Z250 ze scaloną końcówką mocy STK4152II.
  Datasheet
  Wzmacniacz dotarł do mnie uszkodzony: nie paliły się żadne lampki, a na wyjściu na głóśniki było napięcie stałe równe napięciu zasilania. Po rozebraniu wypatrzyłem pęknięte dwie ścieżki (całość robi wrażenie jakby upadła - zapewne skutki transportu via "poczta polska "), w części płytki z której odchodzą przewody do wskaźnika poziomu wysterowania.
  Po naprawie tych dwóch ścieżek zaczęła się świecić diodka power, ale na wyjśiu w dalszym ciągu było 24 lub 34 V (w zależności od ustawień przełącznika 4/8Ω, który zmienia napięcie zasilania). Złożyłem całość i postanowiłem zanieść wzmacniacz komuś kto się na tym zna, ale jeszcze sprawdziłem napięcie na wyjściu. Ku mojemu ździwieniu wzmacniacz zaczął prawidłowo działać.
  Kilka tygodniu później stopniowo zaczęło się pojawiać zniekształcenie przy właczaniu. Teraz znowu jest napięcie zasilania na wyjściu, wymieniłem większość elektrolitów, podejrzewając, że któryś nie wytrzymał próby czasu i ma przebicie. Bez efektów.
  Ogladając płytkę nie widzę żadnych innych uszkodzeń.  Nie udało mi się znaleźć żadnego schematu tego wzmacniacza.

  Co może być uszkodzone ?
  Ten STK na www.TME.pl kosztuję około 50 PLN tak więc jego wymiana nie ma sensu. Czy da się ten wzmacniacz jakoś tanio naprawić ?

  Z góry dziękuje za wszelkie podpowiedzi
  pozdrawiam
  Stefan
 • #2
  janek11389
  Level 42  
  Witam! Jeżeli nie działał i po czasie znowu działał, to bym raczej szukał zimnych lutów, mikro pęknięć ścieżek, ale najlepiej omomierzem, oko nie zawsze skutkuje, jeżeli już będziesz pewien tych zabiegów, to sprawdź czy na wejściu tej kości jest sygnał, możesz do tego celu wykorzystać inną końcówkę, lub wzmacniacz, przetop lutownica wszystkie jego nogi i jeżeli na wejściu będzie sygnał a na wyjściu nadal nie będzie, to wymień ją.
  Pozdrawiam