Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Li-ion 3.8V - żywotność przy wyższym napięciu ładowania

rafbid 15 Mar 2016 14:37 3588 8
  • #1 15 Mar 2016 14:37
    rafbid
    Poziom 32  

Witam interesuje mniej żywotność w/w baterii na forum znalazłem taką tabelkę Li-ion 3.8V - żywotność przy wyższym napięciu ładowania Ale dotyczy ona żywotności baterii Li-ion 3.6V i Li-pol 3.7V ale nigdzie widziałem takiego wykresu dla Li-ion 3.8v. Ogniwo ma o 0.2V większe napięcie czy ładowane do 4.35V będzie miało taką samą żywotność jak Li-ion 3.6V ładowany do 4.15V?

0 8
  • #3 25 Kwi 2016 14:48
    rafbid
    Poziom 32  

speedy9 napisał:
    A co to dokładnie za ogniwo (producent, model)?
    Założymy ze to bateria od telefonu BV-4D. Pytanie jest stąd że wiele współczesnych telefonów i innych urządzeń ładuje ogniwa do napięcia 4,35 V. Jeden z użytkowników forum zasugerował mi że to złośliwość producentów urządzeń że opracowali technologie ogniw z napięciem większym o 0,2 V i po zastosowaniu nie oryginalnego ogniwa (z napięciem 3,6 V zamiast 3,8 V), to szybko padnie.

Jako że interesuję się takimi sprawami chciał bym wiedzieć czy dane typy ogniw mogą być używane zamiennie bez wpływu na ich żywotność.

0
  • Pomocny post
    #4 25 Kwi 2016 19:54
    komatssu
    Poziom 28  

Nie opracowali żadnej nowej technologii ogniw Li-pol, to celowa zagrywka producenta abyś za rok kupił nową baterię, albo nowy telefon.
    Planowane postarzanie produktu.

0
  • #6 26 Kwi 2016 00:01
    RitterX
    Poziom 36  

Pozostań przy starej dobrej szkole czyli ładujesz z napięciem 4.2V i zwykle prądem 2-4C gdzie C to ilość amperogodzin dla danego akumulatora.Nie należy przekraczać temperatury 36-38C. Kończysz ładowanie gdy prąd ładowania spadnie poniżej 700uA.
    Podwyższenie napięcia ma dosyć katastrofalny wpływ na żywotność ogniw. Z tego samego względu nie należy przekraczać napięć ładoania ponad znamionowe w superkondensatorach. Oba typy magazynów energii gromadzą ją w postaci chemicznej czyli przyłożony potencjał ma istotny wpływ na zachowanie elektrolitu.

0
  • #8 26 Kwi 2016 22:46
    RitterX
    Poziom 36  

Użyłem magicznego słówka "zwykle" ;) . Tak, masz rację, że przeginanie z prądem ładowania nie jest wskazane i trzeba ustalić za pomocą noty katalogowej jaki jest maksymalny prąd ładowania danego typu ogniwa? Sporo ogniw jest fizycznie przystosowanych do szybkiego ładowania.
    Nie mniej ważniejszy jest tu warunek ograniczenia od góry temperatury ogniwa w czasie ładowania. W czasie rozładowania również.

0
  • #9 27 Kwi 2016 04:13
    rafbid
    Poziom 32  

Dzięki koledzy za wyjaśnienie i zostaje przy ładowaniu do 4,1 V. Jako że coraz powszechniej jest stosowane ładowanie do 4,35 V, a w internecie nie ma informacji na temat żywotności ogniw z napięciem nominalnym 3,8 V. Temat zostawiam otwarty jak by ktoś chciał się wypowiedzieć na ten temat lub podzielić doświadczeniem.

0