Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Texa PolandTexa Poland
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Daf xf95 - Błąd w Astronic.

15 Mar 2016 18:44 1503 7
 • Poziom 16  
  Witam. Mam problem z włączeniem biegów. A mianowicie , przełączam na D i nie włącza biegu, na desce wyświetla się ,, Transmission warning". Podłączam komputer aby to zdiagnozować i mam błąd Astonic 3132 FMI 9. Czy ktoś może mi w tym temacie pomóc. Powiem, że mam wysprzęglik i podmieniłem go i to nic nie pomogło. Co to może być?
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Texa PolandTexa Poland
 • Specjalista - DAF Trucks
  To jest błąd mówiący o niewłaściwym położeniu wałka wybieraka względem jego poprzednio zapamiętanych ("wyuczonych") położeń wałka.Ten błąd jest generowany jeżeli system komanduje elektrozawory tak, aby siłownik miał wybrać luz.Ten błąd jest generowany w fazie self-testu tzn. sprawdza, czy pozycja wałka wybierającego zajął prawidłową pozycje.Jeżeli np. przy włączaniu zapłonu system komanduje wyrzucenie na luz a wałek nie zajmie określonej pozycji, to wówczas generuje ten błąd.Może on nawet powstać wskutek niskiego ciśnienia zasilania powietrzem.
  Sprawdź, czy na wejściu do zaworu regulującego ciśnienie powietrza jest 10 Bar, a na wyjściu z zaworu (tego przy pokrywie modułu skrzyni biegów) jest 7.5 bar w momencie włączania zapłonu i przez cały późniejszy czas.
  Jeżeli nie - to masz usterkę pneumatyczną.
  Jeżeli ciśnienia przez cały czas są prawidłowe, to prawdopodobnie masz uszkodzony moduł pokrywy skrzyni biegów (siłowniki lub liniowe czujniki położenia tłoków w siłownikach). Szczególnie siłownik do włączania biegu lub ten od skrzyni góra-dół.Ewentualnie jest też ryzyko iż elektrozawory są uszkodzone i nie otwierają się w komandowany sposób (też są w modulatorze).
  Jest też możliwość, że pokrywa skrzyni (modulator) nie został założony prawidłowo, ale nie piszesz, że był ściągany więc zakładam, ze to odpada.
  Ostatnim potencjalnym powodem tego błędu jest usterka wewnętrzna skrzyni biegów (widełki).
 • Texa PolandTexa Poland
 • Poziom 16  
  Ciśnienie powietrza już sprawdzałem. Co prawda nie podłączałem manometrów, ale podejrzałem w komputerze diagnostycznym jaka jest wartość ciśnienia powietrza. Była 7,54 bara, więc powietrze odpuściłem. Sprawdzę jeszcze te widełki dziś czyli zdejmę tę pokrywkę i zobaczę w jakim to wszystko jest położeniu. Dziękuje za konkretną odpowiedź. Wieczorem lub w najbliższym czasie poinformuję o rezultatach.
 • Specjalista - DAF Trucks
  A co ci to da że zdejmiesz pokrywę? Jeżeli nie była zdejmowana to same wodziki bez podnoszenia pokrywy nie spadną.
  Podobnie, co ci da zdjęcie pokrywy w znaczeniu sprawdzemnia czujników położenia cylindrów?
  Wzrokowo ocenisz szujniki położenia tłoków?
  Jedyna szansa to założenie nowej pokrywy. (np. pożyczenie od innego , sprawnego auta)
 • Poziom 31  
  W dafie - osobiście zaczynam od:
  1. zdjęcia pokrywki złącz elektrycznych odkręcam dwie 8-mki rozpinam kostki wyciągam na zewnątrz wiązkę i sprawdzam wszystkie kable do szukanego zaworu -sterownika etc. w twoim przypadku mechatroniki skrzyni biegów, wraz ze sprawdzeniem pinów w kostce i napięć.
  2. odkręcam 4 śrubki pod skrzynią i spoglądam do wewnątrz - weryfikacja sprzęgła.
  3. na końcu podmianka kasety z tłokami.
  1 i 2 można zamieniać miejscami 3 na końcu.
  p.s. wczoraj leciałem wiązkę do ecas i pomogło.
 • Specjalista - DAF Trucks
  Nie uważasz, że w przypadku tego konkretnie kodu błędu twój podpunkt 2 mija się z celem?
 • Poziom 31  
  Nie wiem czy się mija czy nie to darmowa rada - koleżeńska, jeżeli mogę tak napisać, na pewno kolega ją zna, a to co czasem pokazuje się na komputerze w postaci błędu nie zawsze jest takie proste w postawieniu diagnozy tak oczywistej - wg mnie łatwiej pomachać 13 na kiju niż ściągać moduł ze skrzyni, do tego wspornik i brudzić się zapewne przewodami troszkę uwalonymi od smaru - bo nie uwierzę, że jesteś w stanie wsadzić "pokrywkę skrzyni" bez zrzucenia metalowego wspornika.
  .....Sprawdzę jeszcze te widełki dziś czyli zdejmę tę pokrywkę i zobaczę w jakim to wszystko jest położeniu. Dziękuje za konkretną odpowiedź.

  Czy ty nie uważasz z drugiej strony, że uszkodzenie jednej ośki cylindra w modulatorze było by przy weryfikacji pominięte przez rzeznika? nie zobaczył by tego?
 • Poziom 24  
  nie trzeba sciągać wspornika żeby wyjąć wybierak