Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Radio do nasłuchu służb ratunkowych.

Sołtys_Elbląga 15 Mar 2016 22:09 4239 21
  • #1 15 Mar 2016 22:09
    Sołtys_Elbląga
    Poziom 31  

Cześć, szukam czegoś w miarę dobrego do nasłuchu częstotliwości służb ratunkowych, cena do 200zł. Czy te trzy modele są jakoś w miarę normalne?
    I co z tymi kodowaniami sygnału? Weszło to w życie?
    Podaję trzy modele:
    Baofeng UV-5R
    Baofeng UV-82
    INTEK AR-109
    Który będzie odpowiedni? A może ktoś ma coś lepszego do zaoferowania?

Moderowany przez kriss51:

Temat wielokrotnie wałkowany. Użyj przycisku "szukaj". 3.1.16. Nie wysyłaj pytań, na które odpowiedź można łatwo znaleźć w Internecie lub na forum elektroda.

0 21
  • #2 15 Mar 2016 22:20
    kriss51
    VIP Zasłużony dla elektroda

Sołtys_Elbląga napisał:
    Czy te trzy modele są jakoś w miarę normalne?

Co to znaczy normalne?

Jeśli chodzi o sam nasłuch to AR-109. Ma pasmo lotnicze. UV5R i 82 nie mają możliwości odbioru pasma lotniczego.

1
  • #3 15 Mar 2016 22:28
    Sołtys_Elbląga
    Poziom 31  

Normalne w sensie jakość.
    Kwintesencja elektrody "użyj opcji szukaj"... Przez te lata coś się zmieniło, po za tym pytałem o kodowaniu częstotliwości, coś kiedyś słyszałem i wyczytałem, że niektóre miejscowości to wprowadziły ale są radia, które to dekodują. Na przestrzeni lat ta opcja szukaj może mało pomóc. Stąd mój temat.

0
  • #4 15 Mar 2016 22:36
    sq9fmc
    Poziom 22  

Kwota i przykłady podane przez Ciebie nie pozwolą na "dekodowanie" a jedynie odbiór służb nadających w FM i AM (dla lotnictwa). Ze wszystkich opcji AR-109 jest najkorzystniejszy.

0
  • #5 15 Mar 2016 22:45
    Sołtys_Elbląga
    Poziom 31  

A coś do nasłuchu policji? Abym miał radyjko w samochodzie i mógł słyszeć gdzie są? Akurat lotnictwo mnie nie interesuje.
    Ewentualnie budżet podreperuje do 300zł...
    Po trzecie tematów sporo, ogromna ilość i często podawane są linki do http://radioscannerpolska.pl/strony/gdzie.html a strona dawno zmieniona i żadne linki nie działają. Dziękuję za linki, które wygasły. Dlatego założyłem temat, ale nie, lepiej dać jakąś notatkę.

0
  • #6 15 Mar 2016 22:57
    kriss51
    VIP Zasłużony dla elektroda

Sołtys_Elbląga napisał:
    A coś do nasłuchu policji? Abym miał radyjko w samochodzie i mógł słyszeć gdzie są?

No AR-109 ma to wszystko.

1
  • #7 15 Mar 2016 23:01
    Sołtys_Elbląga
    Poziom 31  

sq9fmc napisał:
    Kwota i przykłady podane przez Ciebie nie pozwolą na "dekodowanie" a jedynie odbiór służb nadających w FM i AM (dla lotnictwa)

No zrozumiałem, że lotnictwo. No dobra, kupuję tego AR-109.
    Spodobało mi się jak zobaczyłem u kumpla. Nigdy nie miał CB radia tylko nasłuch ale jego sprzęt to jakiś przerobiony gramofon za 50zł więc nawet modelu nie podał bo jakiś kumpel elektronik mu to stroił.

0
  • #9 15 Mar 2016 23:17
    Sołtys_Elbląga
    Poziom 31  

Jesteś mistrzem. Leci pomógł.

1
  • Pomocny post
    #10 16 Mar 2016 09:16
    internick
    Poziom 33  

Jeżeli nie masz gotowych częstotliwości znalezienie ich na AR-109 zajmie wieki. Druga sprawa, gdy Cię nie zadowoli antena z zestawu (o ile patyczek do lodów można nazwać anteną) i zechcesz go podłączyć pod cokolwiek stacjonarnego to się zdziwisz, że policję odbierasz w paśmie pogotowia, a straż miejską w paśmie kolejowym.
    Przerobiłem trochę skanerów, ale Inteka nie poleciłbym nawet wrogowi. Bubel i tandeta.

0
  • #11 16 Mar 2016 09:32
    Sołtys_Elbląga
    Poziom 31  

Więc co polecasz? Bo właśnie miałem klikać "Kup teraz". O antenach trochę poczytałem już na internecie i taki 30cm bacik na dach miałem zamiar wrzucić.

0
  • Pomocny post
    #12 16 Mar 2016 09:56
    internick
    Poziom 33  

Ten bacik to od razu do szafy schowaj i rozejrzyj się za Radmor 32812/1. Zanim ją kupisz zrób dipol:

a) zdjęcia: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=8319938#8319938

b) wzory: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=8473172#8473172

Racjonalny koszt anteny to około 150 zł. Zdziercy, bo inaczej Ich nazwać nie można chcą i 300 i 400, gdzie tyle kosztuje nowa. Ty oczywiście zainteresuj się używaną na PKP. Są ich setki, jeśli nie tysiące i często trafiają na giełdy.

Co do skanera. Uniden UBC69XLT-2 lub jego klon Albrecht AE-69-2H

Zalety:

- pięć własnych zakres przeszukiwań: https://docs.google.com/spreadsheets/d/1M34el...Udz_XY1YRo/pub?single=true&gid=51&output=html

- czuły

- szybko skanuje

- nie głupieje po podłączeniu do anteny zewnętrznej

- prosty w obsłudze

- tani

Wady:

- zbyt mało banków przeszukiwań

- zbyt mało pamięci kanałów

- brak lotnictwa cywilnego i wojskowego

- nie można podłączyć do komputera celem logowania w programie

1
  • #13 16 Mar 2016 15:17
    Sołtys_Elbląga
    Poziom 31  

Jak napisałeś, że to klon to chyba kupię UNIDENa, tańszy. Antena nie sądziłem, że to tak prosta sprawa. Leci pomógł.

W tym temacie dzięki @internick @sq9fmc dowiedziałem się coś więcej niż tylko "Ma to wszystko" "Użyj opcji szukaj" i z pewnością pomoże to innym bo z wyszukiwarki do elektrody można naklikać się do końca internetu. Z 10 tematów znalazłem gdzie była notatka "Użyj opcji szukaj" i temat w koszu...

Radio będzie używane głównie w samochodzie. Idę do banku po mały kredyt i zakupuję w gotówce radmorka.

0
  • #14 16 Mar 2016 15:43
    internick
    Poziom 33  

O antenach na magnesie poczytaj tutaj: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=14349705#14349705

Wyżej pisałeś o cyfrze. Dekodować się da, ale...z poziomu komputera. Służy do tego aplikacja DSD+: http://forums.radioreference.com/voice-contro...nnel-decoding-software/295152-dsd-status.html Do pobrania stąd: http://www.dsdplus.com/download-2/

Niestety to nie wszystko, że połączysz skaner z komputerem przewodem typu Jack. Żeby program rozpoznał co do niego dociera sygnał musi pochodzić ze złącza dyskryminatora. Jak je wyprowadzić w tym modelu masz tutaj: http://www.discriminator.nl/ae69h/index.html

Robiąc to dokładnie jak przedstawiono na zdjęciu tracisz wyjście na słuchawki. Znaczy może nie tyle tracisz co nie da się z nich skorzystać, bo, gdy nie ma rozmowy jest ciągły szum. Ten znika, gdy pojawi się rozmowa.

1
  • #15 16 Mar 2016 15:56
    Sołtys_Elbląga
    Poziom 31  

Z tego co wyczytałem a czytam na okrągło to tylko większe miasta mają cyfryzację sygnału, z Elblągiem i mniejszymi wioskami na razie nie ma problemu, pewno gdyby był to gazety internetowe nie byłyby tak szybko na miejscach kolizji.

0
  • #16 16 Mar 2016 18:36
    internick
    Poziom 33  

Nie ma to najmniejszego znaczenia. Jadąc w lipcu do Gdańska odbierałem niebieskich i zielone ludziki na trasie. Wtedy pracowali analogowo. Od tamtego czasu mogło dużo się zmienić.

Wejdź w temat i daj znać.

1
  • #17 17 Mar 2016 13:26
    Sępisko
    Poziom 10  

Z doświadczenia moich znajomych (3) wszyscy oni znudzili się po 2 (dwóch) dniach bo ile można słuchać literowania nazwisk. A do lokalizacji służb drogowych lepiej się nadaje Yanosik

0
  • #18 17 Mar 2016 13:42
    internick
    Poziom 33  

Może nie złapali wiatru w żagle, bo anteny nisko albo posucha w eterze. Ja niekiedy słucham z 300 km, a to już frajda.

0
  • #19 17 Mar 2016 20:06
    Sołtys_Elbląga
    Poziom 31  

Jedziesz yanosikiem i co 50 metrów masz mobilną kontrolę, za chwilę okazuje się, że to zwykły prewencyjny radiowóz albo policjant na motorze. Stoi auto na poboczu i ktoś Ci kolizję zaznacza.
    Byłem w Gdyni w dwóch sklepach ale nie mają na miejscu ( nieźle ), w drugim sklepie gość zaproponował UV-5R bo ma być lepszy, większa moc nadawania, większy zasięg. Mówię a jaki ma zasięg? A ten, że to zależy od wielu czynników... No dobra super ale po co mi większa moc nadawania skoro ja chcę nasłuchiwać? Nie udało się mi wcisnąć kitu. Zamawiam z allegro.

0
  • #20 17 Mar 2016 20:21
    hosiek
    Poziom 12  

Spodziewasz się że z radia dowiesz się gdzie stoją albo co robią? Srodze się rozczarujesz, oni wiedzą że są słuchani. Przygotuj się na "zadzwoń i podaj końcówkę..." Janosik jednak dokładniejszy.

0
  • #21 17 Mar 2016 20:36
    Sołtys_Elbląga
    Poziom 31  

Poczekam aż ktoś zgłosi te posty off topujące. Nie Wasze pieniądze ani nie Wasz czas. Nie Wasz interes co kto z tym będzie robić. Kupiłem dwa radia, jedno wyrzucę do śmieci bo mnie stać na to. Przez 3 lata nie dostałem mandatu za prędkość a yanosika użyłem raz w tamtym roku. Nie masz pojęcia jak pożytecznie miło można nasłuchiwać. Nie masz pojęcia też co robię i po co mi to.

Moderowany przez kriss51:

Dość tego kolego. Już na samym początku tematu byłeś "beszczelny", teraz jeszcze agresywny. Koledzy chcieli pomóc, a ty swoje. Po co pytasz jak wiesz lepiej? 3.1.17. Nie wysyłaj pytań bardzo podstawowych, na które odpowiedzi można znaleźć w instrukcji obsługi lub ogólnie dostępnych źródłach. Nie prezentuj postawy, że mi się należy. Dbaj o poziom pytań i dyskusji. Dziękujemy.
    3.1.16. Nie wysyłaj pytań, na które odpowiedź można łatwo znaleźć w Internecie lub na forum elektroda.
    Dałem Ci spokój na początku, ale teraz przeginasz. Ostrzeżenie.

1
  • #22 17 Mar 2016 22:20
    Sępisko
    Poziom 10  

Sołtys - wyluzuj. Skąd w tobie tyle agresji?
    Spójrz ile mam na liczniku i nie rozśmieszaj ani nie strasz. A co do radia to dokup sobie jeszcze jedno i też wywal :)
    Ludzie ci z dobrego serca mówią co ich zdaniem jest lepsze a ty się unosisz.

1
  Szukaj w 5mln produktów