Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Beethoven II - Wymiana kondensatorów Beethoven II

damianh6 16 Mar 2016 08:26 1728 8
  • #1 16 Mar 2016 08:26
    damianh6
    Poziom 15  

Dzień Dobry, chciał bym się poradzić gdyż to moje pierwsze spotkanie z radiem lampowym. Mój nowy beethoven II nieco słychać szumy w głośnikach, i po rozebraniu zaważyłem iż elektrolity dawno odeszły od swojej świetności. I tu moje pytanie jakie kondensatory zastosować jako zamienniki? Mają to być takie jak wyjęte z radia , czy takie jak na schemacie ? Jak odnaleźć dany element z schematu w pająku połączeń radia ? Mogę zamiast elektrolitów dać inne kondensatory ceramiczne bądź foliowe? które będą lepsze?

0 8
  • #2 16 Mar 2016 08:43
    esem
    Poziom 17  

A może zostaw sobie kondensatory w spokoju? To nie płyta główna komputera.
    Radyjko jest fane - po co go dewastować? Oddaj fachowcowi.

0
  • #3 16 Mar 2016 08:53
    damianh6
    Poziom 15  

Szefie, myślę że jeszcze kilka kondensatorów potrafię przelutować.

0
  • #4 16 Mar 2016 08:57
    esem
    Poziom 17  

Tylko po co? A i tak w pająku połączeń nie odnajdziesz tego czego szukasz.
    Przelutuj sobie kondensatory w suszarce do włosów - bezpieczniej.

0
  • #5 16 Mar 2016 09:09
    Rzuuf
    Poziom 43  

damianh6 napisał:
    ... zamiast elektrolitów dać inne kondensatory ceramiczne bądź foliowe ...
    To jest koronny argument za tym, abyś tego radia nie otwierał!
    Chcesz aby grało? Poszukaj fachowca, bo Twoje "ćwiczenia" mogą mu tylko zaszkodzić!
    I jeszcze jedno: kondensatory - z zasady działania - nie są źródłem szumów. A jeśli już - to kiedyś szumiały i trzeszczały "ruskie" kondensatory ceramiczne.

0
  • #6 18 Mar 2016 03:00
    TELEWIZOREK52
    Poziom 26  

damianh6 napisał:
    i po rozebraniu zaważyłem iż elektrolity dawno odeszły od swojej świetności.
    A jak to zauważyłeś?? Jeśli można to radziłbym Ci potrenować na jakimś prostszym i mniej wartościowym radyjku. Szkoda radia.

0
  • #7 18 Mar 2016 08:39
    damianh6
    Poziom 15  

Może na początku sprzęt mnie zaskoczył , ale z powodzeniem wymieniłem wszystkie smołowe kondensatory, na nowe. Gdyż np. 50uF miał 1,2uF... itd. Teraz uruchomię znowu radyjko i zobaczę jak gra. Jak będzie słychać szumy obfite w tle muzyki , wymienię lampę ECC85 (tak aby lepiej się dostrajało), i El 84X3 i ewentualnie ECC83, przynajmniej tak doczytałem się w internecie iż to pomoże. Postaram się jeszcze sprawdzić poprawność działania tych lamp które są, może nie będe zmuszony do wymiany wszystkich wymienionych.

//

Niestety słychać szumy w dźwięku i znieksstalcenia przy większej głośności lub ustawieniu basu na więcej. Podejrzewam lampy. Jak Panowie uważają ?

//

Niestety wszystko było oryginalne . papiaki nie miały już prawie wcale pojemności. Teraz wymieniłem je na nowe kondensatory. I mam problem z zniekształceniami. Myślisz że to wina samego el84 ? Czy ecc83 też ?
    Pomoże ktoś co w tym radiu jest realizowane na łamach eabc80. Ecc83 i ebf 80

Scaliłem trzy posty. [Futrzaczek]

0
  • #8 19 Mar 2016 10:01
    Rzuuf
    Poziom 43  

damianh6 napisał:
    ... papiaki nie miały już prawie wcale pojemności ...
    Chodzi o takie papierowe rurki ze smołą na końcach? A w jaki sposób one mogą stracić pojemność? W/g mnie - to niemożliwe! Mogła im najwyżej zwiększyć się upływność na skutek penetracji wilgoci.
    Za to elektrolity pozostawione na długi czas bez napięcia - jeśli nie straciły szczelnosci - mają tendencję do ZWIĘKSZANIA pojemności (rozpuszcza się warstwa tlenkowa) i zwiększania upływu. Po włączeniu napięcia warstwa tlenkowa się regeneruje (o ile nie nastąpi przebicie!).
    Pojemność raczej traciły kondensatory mikowe, jeśli do srebrzonych okładek "dorwała się" siarka zawarta w powietrzu, w podobny sposób traciły pojemność trymery ze srebrzeniem na ceramice. Ta utrata pojemności mogła powodować rozstrojenie, utratę czułości - i odczuwalne względne zwiększenie szumów (niższy poziom sygnału, ten sam poziom szumów).

Sprawa zniekształceń: najpierw sprawdzić punkty pracy lamp. Częściej przyczyną zniekształceń może być utrata emisji lamp stopnia końcowego. Prąd anodowy ECC83 jest na poziomie 0,5mA, to 100 razy mniej, niż EL84.
    Na szumy największy wpływ mają lampy najbardziej "oddalone" od głośnika.

0
  • #9 19 Mar 2016 18:47
    Futrzaczek
    Admin Grupy Retro

damianh6 napisał:
    Niestety słychać szumy w dźwięku i znieksstalcenia przy większej głośności lub ustawieniu basu na więcej.

A sprawdzałeś, czy nie jest to wina głośników? Odlutuj głośniki i podłącz do innego wzmacniacza. Potem sprawdź sam tor m.cz., podłączając źródło sygnału do wejścia gramofonowego. Nie działaj na oślep.

0