Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Multimetr FlukeMultimetr Fluke
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

AMPLITUNER PIONEER VSX-515 - Nie daje żadnych oznak życia. Nie włącza się po lek

16 Mar 2016 11:31 2046 21
 • Poziom 6  
  Witam.

  Posiadam amplituner VSX -515. Został zalany przy panelu sterującym, trochę na płytę główną jak mi się zdaje i trochę na układ odpowiadający za badanie pomieszczenia mikrofonem. Znalazłem jeden bezpiecznik i nie jest on przepalony, ale wedle schematu, to bezpieczniki są dwa tylko drugiego nigdzie nie widać. Urządzenie się nie włącza, brak jakiejkolwiek reakcji. Jak sprawdzić czy zasilacz działa i ogólnie samo urządzenie.
 • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
 • Poziom 13  
  Możesz podesłać jakieś zdjęcie tego zasilacza i zalanego obszaru. No i pytanie czym zalany ?
 • Poziom 13  
  cukier i cytryna, marnie to widzę, choć na szczęście od strony elementów. przemyłeś to IPA ? czy innym alkoholem ? zasilacz musiałbyś trochę rozłożyć, bo z tego zdjęcia niewiele widać, musi być przynajmniej od strony elementów, jak masz schemat to też załącz fragment z zasilaczem po knujemy.

  Aktualizacja, jak dużo było tej herbaty ? , na moje na 90% mostek Graetza oberwał bo leży na dole i jest przykręcony do obudowy, więc zwarcie wręcz pewne.
 • Poziom 6  
  Herbaty było nie wiele. Nie przemylem bo nie mam, dopiero dzisiaj kupię ipa. Nie znam się jeszcze na schematach ale szybko łapie. Załączam schemat jaki posiadam. Przepraszam za utrudnienia.
 • Poziom 6  
  Nie mam pewności czy doszło do zwarcia, nie czuć ani zapachu spalenizny i nic nie iskrzylo a to chyba towarzyszy zwarciom. Może doszło do przepięcia. Tuner po prostu się wyłączył
 • Poziom 13  
  No tak, ale piszesz ze jeden bezpiecznik znalazłeś, został jeszcze drugi, sam z siebie by się nie wyłączył. Pytanie pomocnicze masz miernik energi elektrycznej, taki z Lidla czy innej biedronki ?
  Jak wyłączenie nastąpiło szybko to nie musi być dymu i spalenizny.
  Moderowany przez ANUBIS:

  3.1.11. Nie wysyłaj wiadomości, które nic nie wnoszą do dyskusji. Wprowadzają w błąd, są niebezpieczne czy nie rozwiązują problemu użytkownika.

 • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
 • Poziom 6  
  Tylko że drugiego bezpiecznika nie ma tam gdzie go widać na schemacie. A co do miernika to chodzi o woltomierz? Wyłączyło się dość szybko, od razu rozebralem i wyszuszylem suszarka a potem całą noc przy grzejniku
 • Poziom 13  
  Ok, który bezpiecznik sprawdziłeś ?, woltomierz to jedno, drugie to watomierz, są teraz w sklepach spożywczych czasami, nazywa się miernik zużycia energi (piękne czasy :) , kiedyś marzenie a teraz za grosze w spożywczym). Na schemacie znalazłem 2 bezpieczniki topikowe.

  jest jeszcze bezpiecznik elektroniczny IC702 (ICP-N10) wstępnie stawiam na niego.
  ogólnie takich bezpieczników jest tam od groma, trzeba zacząć od tych co zasilają wzmacniacz mocy. Ale po kolei.
 • Poziom 6  
  Sprawdzilem ten bezpiecznik i drucik nie jest przerwany. Załączam zdjęcie z zaznaczonym miejscem gdzie jest i gdzie powinien być bezpiecznik ale go tam nie ma. AMPLITUNER PIONEER VSX-515 - Nie daje żadnych oznak życia. Nie włącza się po lek
 • Poziom 13  
  Ten na 90% nie miał szans pójść bo przepięcie jak kolega to nazywa, poszło po drugiej stronie transformatora. trzeba znaleźć na początek FU701, i potem każdy IC701 i IC702 to na dobry początek. Tylko że tych IC bez sprzętu nie da się sprawdzić. Teraz pytanie czy masz narzędzia do mierzenia :)
 • Poziom 6  
  Kupię miernik bo to zawsze się przyda w domu. Czyli najlepiej na początek sprawdzić miernikiem te bezpieczniki ic702
 • Poziom 6  
  Nie mam narzędzi ale mogę mieć, to nie problem, tylko proszę o poradę co będzie potrzebne oprócz miernika energii. I ewentualnie info jak się to mierzy, podłączamy pod luty przy podpietym do sieci amplitunerze i sprawdzamy czy jest napięcie?
 • Poziom 13  
  musimy ustalić, co kolega chce mierzyć i czym będzie dysponować. Tutaj niestety trzeba mieć wiedzę i doświadczenie tego typu amplitunery nie są proste w diagnozie. Pytanie czy w razie co kolega ma dostęp do lutownicy i umie lutować elementy na druku ? Ten sprzęt ogólnie nie jest produkowany do naprawy, więc ułatwień jest tam bardzo mało.
  Co do miernika energi, to posiada on normalne gniazdko elektryczne, wygląda jak "złodziejka" z wyświetlaczem, po podłączeniu urządzenie pokaże czy pobiera jakiś prąd , po tym bezie można ocenić czy padło całe urządzenie , czy tylko któryś z modułów. Natomiast multimetr, popularny miernik, to tak jak kolega napisał podłącza sie urządzenie do prądu i mirzy napięcia, ale to jest już dużo dalszy etap i trzeba uważać bo jest tam niebezpieczne dla zdrowia i życia napięcie z sieci. My zaczniemy od pomiaru rezystancji obwodu (w tym wypadku bezpiecznika) gdy będzie sprawny to pokaże zwarcie (0) jak będzie uszkodzony to będzie (1) czyli brak przejścia. TEN pomiar robi się BEZ ZASILANIA z 220V
 • Poziom 6  
  Sprawdzilem miernikiem energii i amplituner nie pobiera energii. To znaczy że zasilacz padł i nie ma sensu ratować sprzętu czy jest jeszcze jakaś opcja poza zakupem zasilacza. Nowy kosztuje 522zl więc jest mało opłacalny, chyba?
 • Poziom 13  
  jeżeli fu 1 nie uszkodzony to zmierz napięcie na ic 51 tj njm78m56fa na wejście powinno być 12,2 v a na wyjściu 5,6 v i to jest napięcie układu czuwania-powinna świecić dioda s-by
 • Poziom 13  
  515 to bardzo stara konstrukcja i jeśli padł tylko zasilacz (a tej pewności nie mamy) obstawiam że dużo więcej mogło się uszkodzić, to jedynie trzeba by polować na jakiś zniszczony mechanicznie na portalu aukcyjnym i zrobić 1 z 2. 522zł to jednak dużo za sam zasilacz, tańsza może być naprawa w serwisie, jeśli takowy się znajdzie i podejmie.
 • Poziom 6  
  Na wejściu jest 12.22v nie wiem jak zmierzyć wyjście. Natomiast na przewodach dochodzących do zasilacza nie ma napięcia.
 • Poziom 13  
  No dobrze, a bezpieczniki koło tego mierzonego układu są całe ?
 • Poziom 39  
  Zanieś ten sprzęt normalnie do naprawy, fachowiec oceni i jak będzie można to jeszcze uratować to uratuje.
  A tak przez nieumiejętne próby wraz ze szkodliwymi poradami co poniektórych zniszczysz całkowicie ten sprzęt ...
 • Poziom 13  
  na płycie z trafo t 51 jest stabilizator ic51 i przekażnik ry 51 której cewka zasilana jest przez rezystor r52 Na niej powinno być 12 v.Na wyjściu stabilizatora powinno być 5,6 v i to jest napięcie s-by,można je zmierzyć na kondensatorze c54.Jeśli są napięcia prawidłowe to należy sprawdzić zimne luty na przekażniku.Przekażnik jest do włączenia transformatora głównego