Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rozszyfrowanie opisu z tabliczki znamionowej silnika

15 Mar 2016 22:06 1467 17
  • Poziom 10  
    Witam.Podepnę się pod temat.Proszę kolegów o rozszyfrowanie opisu z tabliczki znamionowej silnika. Jaka jest jego moc,obroty i wymagane zabezpieczenie .Pracuje on przy peleciarce, czasem lubi wybić zabezpieczenie główne 40A, czy to zabezpieczenie jest za małe czy coś jest nie tak. Rozszyfrowanie opisu z tabliczki znamionowej silnika

Wyłączyć! //kozi966
  • Poziom 21  
    Silnik ma chyba 15 kW i pobiera 32 A, zabezpieczenie 40 A może być zbyt małe. Jaka charakterystyka zabezpieczenia? Zabezpieczenie topikowe czy esy? Jak wykonywany jest rozruch silnika, z tabliczki wynika że można zastosować przełącznik gwiazda-trójkąt.
  • Poziom 10  
    Dzięki za odpowiedż. Zabezpieczenie to B40 esy ,silnik jest połączony gwiazda trójkąt.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 10  
    Właśnie nie wiem o co chodzi ,ale w Rejonie Energetycznym nie chcą mi dać zabezpieczenia C a instalację mam nową specjalnie robioną pod te maszyny.
  • Poziom 21  
    Jaki masz przydział mocy?
    Ja nigdy do ZE nie zgłaszałem że chcę jakieś duże silniki włączać ani nic, a i tak sami zamontowali C32.
    Ogólnie wiele rejonów ZE (choć nie każdy) praktykuje teraz by jako zabezpieczenia przed licznikowe montować wyłączniki nadprądowe. Już samo to jest idiotycznym pomysłem, ponieważ w pierwszej kolejności powinien być wyłącznik topikowy, następnie nadprądowy, a za nim w razie potrzeby kolejne nadprądowe o niższych wartościach lub "szybszych" charakterystykach, ewentualnie w razie potrzeby odpowiednio dobrane topikowe za topikowymi. Jeśli ZE montuje nam esy przed licznikiem to w zależności od charakterystyki albo musimy dać za licznikiem wyłącznik o tej samej wartości ale charakterystyce B, albo mniejszy (np. za B32 montujemy B25). Ogólnie to żyjemy w czasach gdzie każdy, chce tylko wykorzystywać innych. Teraz mandaty nie są po to by karać kierowców stwarzających zagrożenie, a policja nie stoi po to by było bezpiecznie. Mandaty służą reperowaniu dziury budżetowej, a policja stoi w miejscu niewidocznym, tak by kierowcy jechali za szybko i by ich ukarać, a nie dbać o bezpieczeństwo. Taką samą technikę stosuje ZE. Masz przydział mocy 15 kW to zamontują Ci takie zabezpieczenie przed licznikiem, które teoretycznie pozwala na włącznie 15 kW, ale w praktyce nie pozwala bo albo nie ma możliwości stopniowania zabezpieczeń, albo charakterystyka nie taka itd.
    Montowanie zabezpieczenia o charakterystyce B przed licznikiem to już moim zdaniem oszustwo z żywe oczy, ale co poradzisz.
  • Moderator Elektrycy
    bolo1512 napisał:
    Właśnie nie wiem o co chodzi ,ale w Rejonie Energetycznym nie chcą mi dać zabezpieczenia C a instalację mam nową specjalnie robioną pod te maszyny.

Proszę się pisemnie zwrócić z zapytaniem jak w tej sytuacji zachować selektywność zabezpieczeń instalacji odbiorczej obiektu (zgodnie z rozporządzeniem).

supchem napisał:
    Jeśli ZE montuje nam esy przed licznikiem to w zależności od charakterystyki albo musimy dać za licznikiem wyłącznik o tej samej wartości ale charakterystyce B, albo mniejszy (np. za B32 montujemy B25)

To jakaś nowa forma doboru zabezpieczeń?
  • Poziom 21  
    kozi966 napisał:
    To jakaś nowa forma doboru zabezpieczeń?
    Selektywność zabezpieczeń, przynajmniej próba jej uzyskania po tym co montują naciągacze z ZE. Jeśli masz silnik do którego fachowo powinno być C32, ale ludzie z ZE założyli takie zabezpieczenie przed licznikiem to za licznikiem zamontujemy albo C25 i zobaczymy co będzie (by jakąś selektywność zachować) albo montujemy wyłącznik selektywny lub zwiększamy przydział mocy.
    Nie napisałem przecież że po C32 nie wolno założyć B6 na oświetlenie.
  • Moderator Elektrycy
    supchem napisał:
    Selektywność zabezpieczeń, przynajmniej próba jej uzyskania po tym co montują naciągacze z ZE.

Wiem, że z ZE są problemy co do ich interpretacji prawa. Natomiast ja bym wpierw spróbował się naużerać z ZE. Pogadać z lokalnymi elektrykami, może mają jakieś "wtyki".
  • Poziom 21  
    W zasadzie to charakterystyka C służy do zabezpieczania silników (nie tylko ale do silników właśnie taka powinna być nie ważne jakiej są mocy). Silniki są bardzo szeroko stosowane we wszelkich urządzeniach, nawet domowego użytku więc w ogóle nie rozumiem montażu zabezpieczenia o charakterystyce B. W dodatku masz 3 fazy, 3 fazy w warsztatach i gospodarstwach domowych są stosowane głównie do zasilania silników. Dla światła i urządzeń 1 f spokojnie wystarczyło by podciągnięcie 1 f. Tak jakby ZE z góry zakładał że nie będziesz włączał silników i zupełnie mieli gdzieś poprawność wykonania instalacji.
  • Poziom 10  
    Dziękuję kolegom za porady,spróbuję jeszcze ze zmianą charakterystyki na C. Przyznaną moc mam 22KW. I mam jeszcze pytanie do kolegów, czy potwierdzacie to co napisali mi koledzy na początku ,że ten silnik to 15KW.
  • Poziom 20  
    Dodam jeszcze, że do zabezpieczenia silników powinno stosować się tzw wyłącznik silnikowy. W Twoim przypadku ok. 30A.
  • Moderator Elektrotechnika
    Silnik jest na tyle duży że załączanie jego poleć stycznikowi, a co za tym idzie wyłącznik silnikowy musi mieć styk pomocniczy by wyłączać ten stycznik. Ten wyłącznik który zaprezentowałeś jest za mały . Prąd znamionowy twojego silnika to 32 A tak więc musisz mieć ten wyłącznik o rząd większy czyli od 32 A do .. tu przykład MS450 – 40
    Po za tym musi mieć styk montowany dodatkowo jest tam na tej stronie co pokazałeś jako HK1 .
  • Poziom 10  
    Ok, mój problem został chwilowo rozwiązany ,elektryk stwierdził że fazy są nierównomiernie obciążone i zrobił porządek. Teraz nie wyłącza mi zabezpieczeń podczas pracy peleciarki. Napisałem że problem jest chwilowo rozwiązany bo za jakiś czas dojdą mi inne urządzenia i będę musiał zmienić zabezpieczenia na większe lub o innej charakterystyce ,ale muszę zrobić porządek z aktem własności, bo jeszcze wszystko stoi na ojca a bez aktu własności ani rusz. Dziękuję kolegom za pomoc i porady.