Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dziwny kabel 14 żył - co to?

darth_stasheck 16 Mar 2016 12:08 618 3
  • #1 16 Mar 2016 12:08
    darth_stasheck
    Poziom 10  

Kolega, budując 15 lat temu dom, chciał się zabezpieczyć na przyszłość i kazał elektrykowi położyć kabel po ethernet między piętrami.

Ostatnio poprosił mnie o pomoc w zarobieniu i... opadła mi szczęka - tam nie ma kabla ethernet, tylko jakiś dziwny 14-to żyłowy, z czego 6 czy 7 żył jest zwyczajnie białych, a reszta w różnych kolorach, niektóre się powtarzają. Niestety nie zrobiłem zdjęcia, ale czy ktoś może mi pomóc namierzyć, co to za rodzaj kabla?

Ciągnięcie nowego nie bardzo wchodzi w grę, długość tego kabla to jakieś 15-20m - jeśli nawet 10 Mbit bym tam uciągnął, to już coś, ale w tej chwili nawet nie wiem co jest z czym ewentualnie splecione.

0 3
  • #3 16 Mar 2016 14:42
    viertnik
    Poziom 15  

Kolega wyżej podał oznaczenie dla przewodu skręcanego zewnętrznego. Może być to również wew. przewód YTKSY 7x2x0,5.
    Przeczytaj oznaczenie na przewodzie. Jeżeli YTKSY, lub ten co wyżej to jest cień szansy, że urządzenia się zgadają na 10Mbit.
    Najłatwiej sprawdzić wydając 1zł na dwie RJ45 i zacisnąć na końcach.

0
  • #4 16 Mar 2016 23:10
    CYRUS2
    Poziom 37  

Napewno jest parowany.
    Z tym,ze telefonia ma słabiej skrecane pary. Internet pójdzie,tylko z jaką szybkością. TPSA wyciska z pary sporo swoim modemem.

0