Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Antena zewnętrzna do internetu mobilnego

16 Mar 2016 14:06 1419 5
  • Poziom 2  
    Witam serdecznie,

chcialbym poprosić o pomoc w doborze sprzętu do uruchomienia internetu mobilnego w miejscowości Lutogniewice (gmina Boagtynia). Problem jest taki, że akurat dom, w którym głównie wykorzystywany byłby internet, jest umiejscowiony w 'dole', dużo poniżej innych domów i jezdni. Zasięg w domu jedynie przy oknach 2g, na strychu 3g (ciężko, ale da się złapać słaby zasięg).

Zależy mi na w miarę stabilnym połączeniu min. 3g (idealnie LTE :) ). Myślę o zamontowaniu anteny zewnętrznej na strychu/balkonie/dachu + modem/router. Dostawcy usług nie mam wybranego, tutaj zależnie od możliwości uzyskania lepszego zasięgu/połączenia.

Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam.
  • Relpol przekaźniki
  • Specjalista Sieci, Internet
    A te testy 3G to u jakiego operatora? W twojej lokalizacji zrobiłbym testy Orange i T-mobile czyli operatorów korzystających z sieci NetWorks. Wg. mapy Orange masz możliwość LTE z LTE1800NetWorks z BTS-a Zawidów. Podobnie w T-Mobile. Można spróbować na antenie Dual LTE 1800MHz. U obydwu zasięg 3G z UMTS900 HSPA+ z BTS-a Ręczyn lub Działoszyn. Antena na 900MHz. Prędkości na UMTS900 z reguły słabe( wspólne pasmo dla obydwu operatorów0. Dużo lepiej z UMTS2100 z HSPA+DC, tutaj każdy ma swoje pasmo. BTS-y jak wyżej czyli Ręczyn i Działoszyn, antena panelowa na 2100MHz. Wybór Orange lepszy, oferta atrakcyjniejsza. Warto zrobić testy Orange w twojej lokalizacji.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 2  
    Bardzo dziękuję za pomoc.

Testy robiłem na telefonie, karta Play, przełączenie po poszczególnych operatorów. Odniosłem wrażenie, że pod tym względem T-mobile wypadł najlepiej (najłatwiej złapać zasięg i dłużej był utrzymywany). HSPA+DC byłby w sumie dla mnie w pełni wystarczający, jakby dało się sensowny zasięg złapać. Z Zawidowem wydaje mi się, że może być problem ze względu na za odległość, lasy, zabudowania, itd. (nie znam się, ale wydaje mi się np. Ręczyn dużo łatwiejszy do złapania, bo dość mała odległość i łatwiejsza widoczność przekaźnika).

Sprawdzę w takim razie T-mobile i Orange na HSPA+DC w Ręczynie i Działoszynie. Mogę prosić jeszcze o jakąś radę odnośnie wyboru konkretnej anteny panelowej na 2100 Mhz? Na co zwrócić uwagę? Jakie minimalne wzmocnienie? Jakiej firmy? Może ktoś mógłby mi polecić jakiś konkretny model? Byłbym wdzięczny.

EDIT: Nie chciałbym wiadomo też przepłacać za dużo na tą antenę, ale kupowanie czegoś, co nie utrzymuje połączenia lub gubi zasięg przy wietrze/deszczu też nie ma sensu :)

EDIT2: Znalazłem takie coś: http://allegro.pl/antena-17dbi-hspa-umts2100-do-e3272-e3276-e3372-i4875455243.html Cybertech panel UMTS-17 - czy to będzie wystarczające czy szkoda pieniędzy?

Pozdrawiam serdecznie.
    Do testów HSPA+DC z UMTS2100 musisz mieć telefon/modem/MiFi z obsługą DC. Testy u siebie i w okolicy BTS-ów. Tak jak pisałem zasięg obydwu będzie taki sam. W Ręczynie i Działoszynie obaj na BTS-ie NetWorks mają UMTS2100. Prędkości mogą się różnić bo korzystają ze swoich pasm i obciążenie będzie różne. Oferta Orange Internet LTE dla domu za 59,90 ( 150GB z pełną prędkością na 3G i LTE potem 1Mb/s i 20GB poza nią. Do tego poza limitem w godz. 0-8. Ze sprzętu router MF283+ z tabletem Lenovo TAB2A8 za 99 zł, zestaw wart 800-900 zł) bez konkurencji. Antena na 2100MHz http://www.cybertech.com.pl/p84,antena-17dbi-do-huawei-b593-b683-b260a-hspa-3g-umts2100.html , kabel do 10m. Można spróbować z obydwoma BTS-ami po kolei.
  • Poziom 2  
    Dziękuję. Mógłbym prosić o jakiś link/bliższe informacje do tej oferty Orange? Nie mogę tego znaleźć na stronie

Mam nieużywany router Asus rt-n14u i można do niego wpiąć modem USB 3g/4g. Myślałem o kupnie E372 (http://allegro.pl/router-modem-huawei-e372-aero2-play-orange-f-vat23-i5670845291.html) + antena zaproponowana przez Pana w wariancie pod ten modem (http://www.cybertech.com.pl/p100,antena-17dbi-do-modemu-huawei-e3251-e367-e372-hspa-umts2100.html). Do tego wezmę na początek jakiś najtańszy starter z Orange i T-mobile na testy zasięgu.

Czy są jakieś przeciwskazania, żeby zastosować kabel dłuższy niż 10m, np. 20m (widizałem, że jest w ofercie z anteną)?
    Na stronie http://www.orange.pl/kid,4003445680,id,4003459910,article.html wybierasz ofertę 2w1 'dobierz urządzenie' po czym w Taryfie Internet dla domu wybierasz wysokość abonamentu 59,90 i masz do wyboru MF283+ z tabletem TAB2A8 za 99 zł. Oferta nie ma konkurencji.Wobec takiej oferty nie warto kupować modemu tym bardziej starego E372 za taką kasę. Nikt nie kupuje modemu bez LTE. Testy można zrobić na telefonie. Oczywiście długość kabla ma duże znaczenie. A wynika to z tłumienności kabla.Ta zależy od jego rodzaju, częstotliwości i długości. Standardowy H-155 przy 2100MHz ma tłumienność około 0,5dB/m. 20m kabla z konektorami to strata około 11dBi z zysku anteny. Dlaego kabel możliwie jak najkrótszy.