Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki serwer do lokalizacji GPS?

gustawson11 16 Mar 2016 20:41 1296 3
  • #1 16 Mar 2016 20:41
    gustawson11
    Poziom 8  

Witam!
    Mam prace inżynierską do wykonania, tematem pracy jest wykonanie aplikacji mobilnej która będzie lokalizowała położenie innego urządzenia z GPS.

Będzie mi potrzebny serwer. Dodam, że wcześniej nie wykonywałem nic z serwerami, nie stawiałem, nie konfigurowałem, ale stad wybrałem taki temat aby się tego nauczyć, zwyczajnie.
    Jakiego serwera potrzebuje? Czy mogę taki serwer postawić na swoim komputerze (przynajmniej w fazie budowy aplikacji dla testów), czy lepiej kupić jakiś tani VPS?
    Jakie usługi bedą mi potrzebne do moich potrzeb? (Podejrzewam że serwer www oraz baza danych)
    Czy mogę u siebie postawić taki serwer jak mam internet z netii ze zmiennym IP?

Bardzo proszę o wyrozumiałość na moją niewiedze, ale mam ogromną motywacje by temat ogarnać, ale wiadomo trzeba od czegoś zacząć.

0 3
  • #2 17 Mar 2016 03:51
    Epic
    Poziom 29  

Od odpowiedzi na takie pytania jest raczej promotor. Bez konkretnych informacji jak działać miała by ta aplikacja, niewiele da Ci się pomóc.

gustawson11 napisał:

Czy mogę taki serwer postawić na swoim komputerze (przynajmniej w fazie budowy aplikacji dla testów), czy lepiej kupić jakiś tani VPS?

Zależnie od IDE w jakim będziesz pisać, będziesz mógł korzystać z bazy lokalnej, podczas tworzenia.
    Potem możesz, ale nie musisz skorzystać np. VPS. Nie musisz też go wykupywać, polecam założyć darmowe konto w usłudze Amazon AWS. Pozwala ono na darmowe korzystanie z wielu usług AWS m.in wirtualnych serwerów przez rok.

gustawson11 napisał:

Czy mogę u siebie postawić taki serwer jak mam internet z netii ze zmiennym IP?

Zależnie od usług jakie będziesz potrzebował, możesz też serwer uruchomić na swoim komputerze. Jednak dodatkowo z racji zmiennego ip, będziesz musiał skonfigurować wspieraną przez router usługę DynDNS np. noip.com. No i oczywiście przekierować porty na routerze.

0
  • #3 17 Mar 2016 10:14
    gustawson11
    Poziom 8  

Cytat:
    Bez konkretnych informacji jak działać miała by ta aplikacja, niewiele da Ci się pomóc.

Racja, już mówię jak tak aplikacja powinna działać.
    Telefon z aplikacją która chce zobaczyć położenie jakiejś osoby (nazwijmy roboczo odbiorca) (oczywiście wcześniej użytkownicy muszą się dodać i wyrazić zgodę na udostępnianie swojej lokalizacji), aplikacja wysyła takie żądanie na serwer, a serwer do drugiego telefonu( nazwijmy nadawca) wysyła zapytanie o lokalizacje. Nadawca pobiera swoje położenie i wysyła na serwer, a serwer wysyła już do odbiorcy i wyświetla na ekranie.
    Jakiego serwera potrzebuje i jakich usług na nim? Szczerze powiem w temacie serwerów jestem zielony i ogrom możliwości jakie świat oferuję trochę przytłacza, że nie wiem od czego zacząć.
    Zadaniem tego serwera odbieranie żądań od aplikacji i wysyłanie do aplikacji. No i prócz tego też będzie mała baza danych chociażby z tym, czy dane urządzenia są ze sobą powiązane.
    Aplikacja będzie pisana na Androida w Eclipsie,

Cytat:
    Zależnie od usług jakie będziesz potrzebował, możesz też serwer uruchomić na swoim komputerze. Jednak dodatkowo z racji zmiennego ip, będziesz musiał skonfigurować wspieraną przez router usługę DynDNS np. noip.com. No i oczywiście przekierować porty na routerze.

To przekierowanie portów i noip.com znam bo za czasów gier trzeba było się bawić, aby z kolegami pograć na multi :)

I Dzięki za pokazanie Amazon AWS na pewno sie zagłębie w temat :)

0
  • #4 17 Mar 2016 11:18
    przeqpiciel
    Poziom 30  

Chciałbym rozpocząć od ustaleń. Serwer jest to maszyna, której zadaniem jest serwowanie/świadczenie danej usługi. W życiu przyjęło się, że serwery to wyspecjalizowane maszyny, które są dostępne jedynie dla potrzeb firm. Jednakże, jak już napisałeś, miałeś w swoim życiu epizod gdzie bawiłeś sięw gry. Więc sam pewnie też stawiałeś serwer pod jakąś grę i jak pewnie pamiętasz, odbywało się to po prostu na Twojej lokalnej stacji roboczej. Co potwierdza moją tezę, że często używając określenia serwer ludzie mają na myśli sprzęt komputerowy wyśrubowany pod jak najmniejszą awaryjność dla danej usługi. Jednak do czego zmierzam. Możesz albo jak koledzy podpowiedzieli spróbuj z amazonem lub korzystając z okazji, że masz publiczny adres IP, możesz pokusić się o maszynę wirtualną.

Czego potrzebujesz więcej? Myślę, że na docelowej maszynie jedną usług powinien być silnik baz danych (MySQL w sam raz się nada), do tego coś co będzie potrafiło przyjąć zapytania i wysłać dane przy jednoczesnej komunikacji z bazą danych. Usługę możesz napisać w jednym z wielu języków, np. python, perl itp. Kwestia, w czym czujesz się lepiej.

Aplikacje na androida to JAVA. I zabierasz się do działania. To tyle z moich przemyśleń.

0