Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Potencjometr panoramiczny do gitary basowej

MatZat 16 Mar 2016 21:11 549 6
 • #1 16 Mar 2016 21:11
  MatZat
  Poziom 4  

  Witam. Zwracam się znowu do osób z doświadczeniem. Przyszło mi wymienić potencjometr panoramiczny w mojej gitarze basowej. Ma on parametry 25kOhm A C, czyli jest liniowo - wykładniczy jeśli dobrze interpretuję oznaczenia. Przeszukałem internet i niestety znalazłem tylko jeden taki potencjometr w mayshop.pl ale niestety nie odpowiada on parametrom zarówno jeśli chodzi o opór jak i o wymiary. Co gorsza osiąga kosmiczną cenę 60zł za sztukę + przesyłka. Dodam, że posiadam w basie płytkę PCB i bardzo zależałoby mi na tym żeby dopasować potencjometr bez konieczności lutowania nóżek na przewodach.


  Pytanie brzmi: Czy znacie Państwo jakieś sklepy branżowe, typowo elektroniczne, w których mógłbym coś takiego znaleźć? Oraz czy cena za taki potencjometr naprawdę musi być taka kosmiczna?

  szczegółowe wymiary zamieszczam tutaj:
  Fi gałka 6mm
  Fi gwintu 9mm
  H gwintu 18mm
  H cały 38mm
  L między nóżkami 4mm
  L miedzy parami nóżek 2mm
  C 25kOhm
  A 25kOhm

  0 6
 • #2 17 Mar 2016 12:53
  sikorkam
  Poziom 22  

  A czy wariant reanimacji wchodzi w grę, czyli środki czyszczące?

  0
 • #3 17 Mar 2016 14:18
  cirrostrato
  Poziom 36  

  Reanimacja potencjometru to nie psikanie lubrikantem, trzeba rozebrać potencjometr, oczyścić/przemyć suwak i przesunąć go na nieużywaną część ścieżki oporowej, nie zawsze rozbiórka i takie działanie jest możliwe ze względu na konstrukcję potencjometru lub jego znaczne zużycie.

  1
 • #4 17 Mar 2016 18:00
  MatZat
  Poziom 4  

  Jeśli chodzi o reanimację to konsultowałem to ze znajomych elektronikiem, który zazwyczaj pomaga mi w takich sprawach. Stwierdził on, że na 90% czyszczenie raczej nie będzie możliwe gdyż ten potencjometr ma 25 lat przez, które dość intensywnie pracował (odpowiada za proporcje sygnału przystawek gitary, co za tym idzie często nim kręcę w zależności od piosenki lub jej fragmentu) i najprawdopodobniej warstwa oporowa, po która przesuwa się ślizgacz (chyba tak się to fachowo nazywa) została już wytarta i stąd moje problemy. Mówił mi też, że kiedyś bawił się regenerację tego typu potencjometrów ale z bardzo średnimi efektami. Nie ukrywam, że wolałbym zakupić nowy gdyż bądź co bądź po 25 latach mój potencjometr zasłużył już chyba na emeryturę.

  0
 • #5 17 Mar 2016 18:19
  cirrostrato
  Poziom 36  

  Po 25-ciu latach używania w gitarze kupić nowy za ,,kosmiczną'' cenę 60zł plus wysyłka to dla ciebie problem? Pasuję.....suwak w potencjometrze nigdy nie pracuje na całej szerokości ścieżki oporowej i zawsze (przynajmniej za pierwszym razem na pewno) da się przesunąć na część nieużywaną ścieżki jednak za 60zł reanimować dostępny potencjometr podwójny (i dać gwarancję) nie podjął bym się.

  0
 • #6 17 Mar 2016 21:03
  MatZat
  Poziom 4  

  Sama cena nie tyle jest problematyczna co fakt, że na pewno jest mocno zawyżona gdyż sprzedaje to mayshop gdzie zwykła śrubka, którą w markecie budowlanym mogę kupić za kilka groszy kosztuje 10zł. Problemem jest fakt, że ten potencjometr za 60zł nie pasuje do mojej mojej płytki PCB, co jeszcze można jakoś próbować połapać, ale ma oporność 250KOhm a ja mam 25KOhm. Dlatego też nie uśmiecha mi się kupować potka za 60zł, z który już na starcie może nie zadziałać w tym układzie.

  0
 • #7 06 Kwi 2016 13:39
  Tremolo
  Poziom 43  

  Ciekawe zastosowanie - ta panorama - nie myślałeś o pozbyciu się tego :D Kup potencjometr stereo do Balansu. Lub koncentryczny podwójny. Albo tak jak znajomy - kup elektronikę aktywną ARTEC - tam jest mnóstwo potencjometrów 3,4,5 z balansem, barwą 3x EQ + gain i brzmienie się poprawia. DObre w przypadku słabych desek.

  Właśnie pisze artykuł (ale chyba wyjdzie mi książka ewentualnie opowiadanie do czytania na ubikacji obok Domestosa). Artykuł byłby odnośnie radzenia sobie z systemami elektroniki gitarowej. Na razie opisałem sam układ przystawki + barwy + Pick'upa. Ale reszta w zasadzie przełączenia, balansy to zasadzie kwestia architektoniczna. Można sobie zrobić w lewo, w prawo wylutować potencjometr wstawić na stałe pozbyć się balansu dać przełącznik na stałe.

  Generalnie to jest jak w każdej dziedzinie - w suwnicach, pilotach, automatyce, masz przełączniki, mają skomplikowane programy łączeń, zależności miedzy ustawieniem, to samo w lokomotywach, pralkach, programatorach - ale generalnie wszystko jest do ogarnięcia albo wyrzucenia i wstawienia standardu...


  Prosiłbym o zdjęcie gitarki - i się coś pomyśli.

  0